Ukraina: niezakończona rewolucja

9 lutego Fundacja Centrum Badań Polska-Ukraina we współpracy z Fundacją Energia dla Europy oraz ukraińską organizacją „Niewolników do raju nie wpuszczają” (Рабів до раю не пускають) zorganizowały konferencję pod tytułem „Ukraina: niezakończona rewolucja. Od transformacji systemowej do geopolityki”.

Dzięki uprzejmości klubu parlamentarnego „Sprawiedliwa Polska” spotkanie mogło odbyć się w Sejmie RP. Gośćmi konferencji byli przedstawiciele ukraińskich organizacji pozarządowych („Lwowski Rycerz” (Львівський Лицар), „Narodna Samoobrona” (Народна Самооборона) oraz „Białe Berety” (Білі Берети) zajmujących się pomocą ukraińskim żołnierzom i ofiarom wojny we wschodniej Ukrainie. Aspekty polityczne konfliktu na Ukrainie omówił dr hab. Mirosław Sprinskij z UMK w Toruniu, a kwestie dotyczące miejsca Ukrainy w unijnej polityce sąsiedztwa przedstawił Daniel Szeligowski, reprezentujący Fundację Centrum Badań Polska-Ukraina. Kwestie dotyczące reformy systemu wyborczego i przebiegu wyborów przedstawił Karol Bijoś z Forum Młodych Dyplomatów, a szczegóły dotyczące reformy samorządu terytorialnego – Grzegorz Kądzielawski z Fundacji Energia dla Europy.

W konferencji wzięli udział także eksperci zajmujący się tematyką związaną z różnymi aspektami sytuacji w jakiej znalazła się obecnie Ukraina. Omówili energetyczne aspekty konfliktu na Ukrainie oraz perspektywy rozwoju sytuacji w tym obszarze.

Następnego dnia na Ukrainę wyruszył pierwszy z dwóch zakupionych przez Fundację Centrum Badań Polska-Ukraina samochodów, który trafił do organizacji „Lwowski Rycerz”. Tym samym transportem wyjechała także pomoc w postaci ciepłych ubrań, leków i narzędzi dla organizacji „Dopomoży Frontu” (Допоможи фронту) oraz odzież dla dzieci, którym pomaga organizacja „Skrzydła Nadziei” (Крила надії). Kolejny transport zabierze ze sobą także kilkadziesiąt pudeł z książkami dla polskich szkół i bibliotek na Ukrainie, które zostały przekazane przez Wydawnictwo DEMART z Warszawy.

Dziękując za zaproszenie i współpracę oraz przekazaną pomoc, Walerij Weremczuk przekazał Fundacji Centrum Badań Polska-Ukraina flagę Ukrainy z podpisami żołnierzy 80 Brygady Wojsk Powietrznodesantowych Ukrainy, którzy byli wśród obrońców donieckiego lotniska i zasłynęli jako „Cyborgi”.

Dariusz Materniak
Tekst ukazał się w nr 3 (223) za 17-26 lutego 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X