Ukraina i Polska przygotowane na Euro

Ukraina i Polska przygotowane na Euro

Według pierwotnych planów, umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE miała zostać parafowana w grudniu ubiegłego roku, w czasie polskiej prezydencji. Nie doszło do tego ze względu na wyrok dla Julii Tymoszenko. Sprawa Tymoszenko – skazanej w październiku 2011 roku na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu przez jej rząd kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku – doprowadziła do poważnego ochłodzenia między Ukrainą a UE.

Azarow podziękował Polsce za starania na rzecz zbliżenia Ukrainy do UE. Podkreślił, że Ukraina doskonale wie, że zawsze może liczyć na Polskę. Ukraiński premier zadeklarował, że – jeśli chodzi o współpracę z UE – Ukraina będzie szukała rozwiązań „do przyjęcia” dla obu stron. Przekonywał, że umowa stowarzyszeniowa z Unią będzie korzystna dla Ukrainy, ale również dla wszystkich krajów unijnych.

Tusk powiedział, że Polska pozytywnie ocenia postępy Ukrainy we wdrażaniu planu działań na rzecz liberalizacji wizowej z UE. „Widać wyraźnie, że na tyle, na ile pozwalają okoliczności, ostrożnie, krok po kroku, proces zbliżania Europy i Ukrainy postępuje, a nasze rządy odgrywają w tym pozytywną rolę” – ocenił.

Tusk poinformował, że rozmowa z Azarowem dotyczyła też „tego, co niepokojące z punktu widzenia polskiej i europejskiej opinii publicznej”. Wyjaśnił, że „dotyczy to sytuacji liderów opozycji na Ukrainie”. Ukraiński premier – relacjonował Tusk – szczegółowo wyjaśniał okoliczności prawne związane z procesem, a następnie uwięzieniem b. premier Julii Tymoszenko.

„Z punktu widzenia Polski i naszych partnerów w UE – chcąc zrozumieć jak najlepiej okoliczności i argumenty rządu ukraińskiego – wyrażamy zaniepokojenie tą sytuacją” – powiedział Tusk. Premier ocenił, że dla wizerunku Ukrainy bardzo ważny będzie też przebieg październikowych wyborów parlamentarnych w tym kraju.

Polski premier wyraził nadzieję, że wysiłek Ukrainy na rzecz rządów prawa i demokratyzacji, nie zostanie „zaprzepaszczony.

Zdaniem Tuska Ukraina i Polska po raz kolejny bardzo dobrze przechodzą test przyjaźni i przyjaznego sąsiedztwa. Jak powiedział, „mimo różnicy zdań czy ocen niektórych zjawisk, trzeba powiedzieć, że Kijów i Warszawa umieją współpracować i że jest to w tym regionie współpraca priorytetowa dla Ukrainy i dla Polski”.

Tusk poinformował, że podczas spotkania z Azarowem pojawiły się „bardzo ciekawe informacje, a także propozycje, jeśli chodzi o kwestię mniejszości polskiej na Ukrainie i ukraińskiej w Polsce. Jak zaznaczył, rządy starają się w tych sprawach współpracować „bardzo starannie i z dużą wzajemną empatią”.

Polski premier powiedział, że rozmawiał z Azarowem także „o potrzebie jak najszybszego zakończenia pracy”, związanej z upamiętnieniem miejsca tragedii w Bykowni. „Usłyszałem zapewnienia ze strony pana premiera, że możemy liczyć tutaj na dobre i energiczne współdziałanie obu stron” – powiedział.

Tusk poinformował ponadto, że Azarow zadeklarował, iż w maju konsulat generalny RP w Doniecku rozpocznie swoje działania. Premier ocenił, że jest to ważne w kontekście Euro 2012.

Kolejny temat rozmów to stosunki gospodarcze, m.in. warunki inwestowania w obu krajach. Tusk zaznaczył, że nadal poważnym problemem dla polskich przedsiębiorców na Ukrainie jest „regularny, systematyczny i sprawiedliwy zwrot podatku VAT-u”. „Tu także odnotowaliśmy postęp, ale liczmy na jak najszybsze osiągnięcie takich standardów, do których polscy przedsiębiorcy są przyzwyczajeni tu, w Polsce, czy w UE” – dodał Tusk.

Azarow ocenił, że klimat w stosunkach gospodarczych między Polską a Ukrainą się polepszył. Zadeklarował też wsparcie w rozwiązywaniu problemów – jakie polscy przedsiębiorcy mają na Ukrainie.

INTERIA.PL/PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X