Ukraiński MSZ wyraża rozczarowanie rezolucją Parlamentu Europejskiego

Ukraiński MSZ wyraża rozczarowanie rezolucją Parlamentu Europejskiego

– MSZ w Kijowie jest rozczarowane „stronniczymi ocenami” działań podejmowanych przez władze Ukrainy zawartymi w czwartkowej rezolucji Parlamentu Europejskiego; „niewyważony charakter rezolucji nie sprzyja uregulowaniu konfliktu” – głosi oświadczenie ministerstwa.

Zdaniem MSZ rezolucja zawiera sygnały, które są zbieżne ze sposobem, w jaki władze ukraińskie próbują uregulować kryzys, PE apeluje bowiem do protestujących o zachowanie pokojowego charakteru ich akcji. Jednak uchwalony w Strasburgu dokument „ignoruje większość konstruktywnych wysiłków” podejmowanych przez władze Ukrainy – oznajmił resort.

„Niewyważony charakter rezolucji, a także apele o wprowadzenie działań ograniczających (czyli sankcji – PAP) ze strony UE nie sprzyjają kształtowaniu pojednania i atmosfery wzajemnego zaufania na Ukrainie, a w konsekwencji szkodzą procesowi stabilizowania sytuacji” – czytamy.

MSZ podkreśliło, że Ukraińcy sami są w stanie znaleźć drogi wyjścia z kryzysu politycznego „za stołem rozmów pomiędzy władzami, opozycją i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego naszego państwa”.

PE w rezolucji potępił przemoc na Ukrainie, wezwał do politycznego rozwiązania kryzysu, a apelując do państw UE o przygotowanie wsparcia finansowego dla tego kraju, zagroził mu także sankcjami.

Eurodeputowani wyrazili solidarność z Ukraińcami, którzy domagają się demokracji i europejskiej perspektywy dla swojego kraju. PE skrytykował „nadmierne użycie siły” przez milicję, lecz także przemoc stosowaną przez prorządowych dresiarzy i opozycyjnych ultranacjonalistów.

Parlament „domaga się, by prezydent (Wiktor) Janukowycz położył kres haniebnej praktyce oddziałów prewencyjnych milicji Berkut i innych sił bezpieczeństwa, polegającej na uprowadzaniu, nękaniu, torturowaniu, biciu i poniżaniu osób popierających Euromajdan, a także arbitralnym aresztowaniom i przedłużającemu się przetrzymywaniu w areszcie śledczym” – apelują europosłowie.

W rezolucji podkreślono, że Unia Europejska jest gotowa podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, gdy rozwiązany zostanie kryzys polityczny i zostaną spełnione warunki stawiane przez UE. Eurodeputowani zwrócili się do UE, USA, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego o kontynuowanie prac nad ofertą finansowego wsparcia reform na Ukrainie, aby poprawić dramatyczną sytuację ekonomiczną oraz społeczną tego kraju.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X