UE oczekuje postępów od Ukrainy

UE oczekuje postępów od Ukrainy

W Brukseli odbył się szczyt UE – Ukraina z udziałem prezydenta tego kraju Wiktora Janukowycza. Unię reprezentowali szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

 

Unia Europejska potwierdziła wolę podpisania z Ukrainą umowy stowarzyszeniowej w listopadzie tego roku, ale Bruksela oczekuje, że do maja Kijów udowodni, iż spełnia warunki, od których uzależniono podpisanie porozumienia. Zgodnie z oczekiwaniami szczyt przełomu nie przyniósł. UE ponownie zaapelowała do Ukrainy o „namacalne postępy”, zaś Janukowycz zapewniał, że podejmie wszelkie wysiłki, aby umowa o stowarzyszeniu i wolnym handlu między Ukrainą a UE została podpisana najpóźniej na szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie.

– Mamy historyczną możliwość dokonania skoku w naszych relacjach poprzez podpisanie umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu między Ukrainą i UE – powiedział Van Rompuy na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu. – UE ma nadzieję, że podpiszemy i ratyfikujemy umowę o stowarzyszeniu z Ukrainą, uznając jej europejskie aspiracje i europejski wybór. Taki wybór pociąga za sobą przywiązanie do wspólnych wartości – dodał.

Van Rompuy podkreślił jednak, że do maja tego roku UE oczekuje od Ukrainy „namacalnych postępów”, które pokażą, że kraj ten gotów jest spełnić postawione przez Unię warunki podpisania umowy. – Pewne kroki zostały podjęte, ale potrzebujemy większych i bardziej konkretnych postępów. To możliwe, ale czasu jest mało – powiedział szef Rady Europejskiej.

Podkreślił, że ze szczególnym niepokojem UE odnotowuje wybiórcze stosowanie prawa na Ukrainie. Podczas konferencji prasowej nie padło jednak nazwisko odsiadującej wyrok byłej premier Julii Tymoszenko, ani nie wspomniano wprost o postępowaniach wobec innych polityków ukraińskiej opozycji.

Janukowycz powiedział, że podczas szczytu dyskutowano „szczegółowo o krokach, które Ukraina chce podjąć, by ulepszyć prawo wyborcze i wymiar sprawiedliwości”.

– Podkreślam, że jesteśmy otwarci na dyskusję na ten temat z europejskimi partnerami – powiedział Janukowycz. – Rozumiemy nasze cele i mamy jasny plan wspólnych działań. Ukraina podejmie wszelkie wysiłki, by wypełnić swoje zadania dobrze i na czas. Mam nadzieję, że na to samo możemy liczyć ze strony UE – dodał ukraiński prezydent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X