Tymoszenko wróciła ze szpitala do więzienia

Tymoszenko wróciła ze szpitala do więzienia

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, którą w nocy z piątku na sobotę nieoczekiwanie przewieziono do szpitala, w niedzielę równie nieoczekiwanie została przetransportowana z powrotem do żeńskiej kolonii karnej w Charkowie.

Władze, które dzień wcześniej twierdziły, że Tymoszenko wydała ustną zgodę na leczenie, w niedzielę przyznały, iż była premier nie chce poddać się kuracji szpitalnej.

„Ku naszemu ogromnemu rozczarowaniu, odrzucając nasze propozycje, Julia Tymoszenko odmówiła leczenia, w związku z czym nie mieliśmy możliwości jego kontynuacji. Nie są to usługi hotelowe. W szpitalu powinno się przechodzić leczenie,” – oświadczyła wiceminister zdrowia Raisa Mojsejenko.

W sobotę, po przetransportowaniu Tymoszenko do szpitala, jej partia Batkiwszyna (Ojczyzna) podejrzewała, że zrobiono to pod przymusem. Partia oświadczyła, że byłą premier wywieziono z więzienia w nocy, „zgodnie z najlepszymi tradycjami totalitaryzmu”.

We czwartek w Charkowie rozpoczął się kolejny proces byłej premier, w którym występuje ona jako oskarżona o machinacje finansowe z lat 90., gdy kierowała firmą handlującą gazem. Jeśli jej wina zostanie udowodniona, Tymoszenko może zostać skazana nawet na 12 lat.

Jesienią na Ukrainie odbędą się wybory parlamentarne. Tymoszenko, jako osoba karana, nie może wysuwać w nich swojej kandydatury.

 

jsat

22-04-2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X