Turystyka – dziedzina priorytetowa

Turystyka – dziedzina priorytetowa

15 lutego br. w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiej Izby Turystycznej z firmami turystycznymi ze Lwowa.

Lwów od dawna jest Mekką turystyczną dla gości z Polski, a podmioty turystyczne ze Lwowa mają w swej ofercie liczne propozycje zwiedzanie polskich miast, zabytków, wypoczynku w polskich uzdrowiskach i wyjazdów rekreacyjnych. Ostatnio niezwykle popularna stała się tzw. „turystyka zakupowa”. Konsulat wydaje nawet w tym celu specjalne wizy. Turystyka staje się więc dziedziną priorytetową. 

Spotkanie wiązało się z dwoma zagadnieniami: prezentacją powstałej Polsko-Ukraińskiej Izby Turystycznej (PUIT) i jej najnowszym produktem – informatorem turystycznym on-line. Gospodarz spotkania konsul generalny Jarosław Drozd powitał zebranych i przedstawił gości. W spotkaniu uczestniczyli dyrektor biura PIT w Kijowie Włodzimierz Szczurek; radca-minister, kierownik wydziału promocji inwestycji i handlu ambasady RP na Ukrainie Andrzej Grabowski, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Turystycznej Ireneusz Derek i prezes PIT Jan Korsak, a także licznie dyrektorzy biur turystycznych z Polski.

Kierownik wydziału promocji inwestycji i handlu ambasady RP Andrzej Grabowski przedstawił zebranym najnowsze wyniki współpracy gospodarczej Polski z Ukrainą, która jest na 9 miejscu wśród partnerów gospodarczych Warszawy. Niestety kryzys światowy odbił się negatywnie na wzajemnej współpracy. W 2012 roku zarysowała się jednak tendencja wzrostu i obrót towarów pomiędzy naszymi państwami osiągnął 7.8 mld dol., a inwestycje polskie w gospodarkę Ukrainy osiągnęły prawie 900 mln dol. Wyniki te są satysfakcjonujące.

Ireneusz Derek przedstawił zasady działania PUIT – struktury, która powstała w celu zorganizowania i ułatwienia kontaktów pomiędzy podmiotami turystycznymi z Polski i Ukrainy. Głównym zadaniem tej struktury jest promocja walorów turystycznych obu państw, intensyfikacja współpracy w tej dziedzinie, gwarancja wysokiej jakości usług turystycznych oraz rozwój szkolnictwa w tym zakresie. Izba będzie też wpływać na politykę turystyczną obu państw. Polska i Ukraina mają wiele do zaoferowania potencjalnym klientom. Są to zarówno atrakcje kulturalne, historyczne, wypoczynkowe zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Wymiana turystyczna na poziomie pojedynczych podmiotów trwa już od wielu lat i poszczególne firmy turystyczne maja rozwiniętą współpracę.

Na sali konferencyjnej przedstawiciele polskich i ukraińskich firm turystycznych (Fot. Krzysztof Szymański)

Na spotkaniu przedstawiono najnowszy produkt PUIT – internetowy informator turystyczny. Prezentacji dokonał Jan Korsak, który prywatnie jest kierownikiem biura turystycznego z Częstochowy. Strona zacznie działać od 1 marca i jest to najnowszy produkt, który ma usprawnić wymianę turystyczną z Polską. W czytelny, przejrzysty i łatwy w obsłudze sposób, każdy będzie mógł znaleźć potrzebne informacje, określić rodzaj wycieczki i jej miejsce, wybrać warunki pobytu, zarezerwować termin pobytu, dokonać rejestracji i wpłaty. Adres strony: www.traveltimepoland.pl 

Portal został przygotowany w języku ukraińskim, co świadczy o tym, jak poważny jest stosunek PUIT do partnerów i szerokiej rzeszy turystów ukraińskich. P przyszłości strona będzie też funkcjonowała języku rosyjskim i angielskim.

Szef biura PIT w Kijowie Włodzimierz Szczurek podzielił się swoimi uwagami o współpracy w turystyce w przeciągu ostatnich pięciu lat działalności na placówce. Przedstawił również terminarz spotkań i targów turystycznych, które są zaplanowane na rok bieżący.

Ze strony ukraińskiej słowo zabrał Jarosław Muzyczko, szef departamentu turystyki lwowskiej Rady Miejskiej, który podziękowała spotkanie i podkreślił znaczenie prezentowanego informatora dla rozwoju współpracy pomiędzy naszymi krajami. Na zakończenie konsul generalny Jarosław Drozd podkreślił:

– Węgiel i stal są dobrymi produktami handlowymi, ale wiek XXI należy do usług i w tej dziedzinie firmy turystyczne obu państw mają wiele do zdziałania.

Krzysztof Szymański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X