Towarzystwo „Zabytek” – pięć lat działalności fot. z archiwum Towarzystwa Zabytek

Towarzystwo „Zabytek” – pięć lat działalności

15 stycznia w kawiarni „Kupoł” we Lwowie odbyło się spotkanie z okazji jubileuszu 5-lecia działalności Towarzystwa „Zabytek”. Było to zarazem spotkanie opłatkowe. Z okazji jubileuszu ukazał się informator: „Pierwszych 5 lat działalności”.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 40 osób z różnych organizacji i towarzystw Lwowa. Swoją obecnością zgromadzenie zaszczycili konsulowie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie Natalia Rudczyk i Rafał Kocot. Opiekę duchową sprawował o. Paweł Odój OFM.

Przyszli ci, którzy na co dzień pracowali na cmentarzach Lwowa, wycinając krzaki, wywożąc śmieci, porządkując nagrobki i zapalając znicze 1 listopada. Po kolędzie i życzeniach opłatkowych zebrani z zainteresowaniem przeglądali informator, w którym zostały przedstawione dokonania Towarzystwa od początku jego istnienia.. Załączone zdjęcia ukazują ogrom prac, wykonanych przez członków Towarzystwa: odnowione nagrobki, wysprzątane i uporządkowane pochówki znanych Polaków m.in. dziennikarzy, księży. Zaprezentowano również uroczystości poświęcenia odnowionych nagrobków przez metropolitę lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego i bpa Edwarda Kawę. Ze zdjęć spoglądają członkowie Towarzystwa, uchwyceni w momencie prowadzenia prac porządkowych oraz podczas uroczystości 1 listopada. Niestety, niektórzy z nich pozostali z nami już tylko na zdjęciach.

O tym wszystkim oraz o znaczeniu działalności Towarzystwa dla zachowania pamięci o Polakach we Lwowie mówili Janusz Balicki – prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi, Ewelina Małanicz – prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Uniwersytetu III wieku, Emil Legowicz – prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oraz konsul Natalia Rudczyk.

Korzystając z okazji zapraszamy wszystkich chętnych, by dołączyć do naszego Towarzystwa i do prac renowacyjnych na lwowskich cmentarzach.

Inf. Towarzystwa Zabytek

Tekst ukazał się w nr 2 (390), 31 stycznia – 14 lutego 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X