Tony książek dla rodaków

Tony książek dla rodaków

25 lutego Biblioteka Literatury Obcej przy ul. Mularskiej we Lwowie wzbogaciła się o całą tonę polskich książek, które zostały przekazane w ramach drugiego etapu warszawskiej akcji „Podziel się książką z Polakami we Lwowie”. Zbiórkę książek dla Polaków zorganizował Otwocki Klub Gazety Polskiej. Wzięli też w niej udział przedstawiciele „Solidarnych 2010”.

W przekazaniu książek uczestniczyli też dwaj posłowie na Sejm RP Artur Górski i Stanisław Pięta. Obaj parlamentarzyści wspierają przebieg akcji, która rozszerzyła się już na całą Polskę. Przypomnijmy, że 3 lutego, podczas pierwszego etapu zbiórki, do biblioteki przy ul. Mularskiej przekazano około 500 kg książek. Podczas drugiego etapu akcji jej uczestnicy przekazali polskie książki do Kamieńca Podolskiego i Iwano-Frankiwska.

Członkowie Stowarzyszenia „Solidarni 2010” opowiedzieli o początkach inicjatywy, kiedy to pewna starsza pani chciała przekazać część swoich zbiorów do ukochanego Lwowa. Myśleli wówczas, że będzie to skromna jednorazowa akcja. Dzięki Gazecie Polskiej, Stowarzyszeniu oraz Radiu Wnet i Radiu Puls akcja została rozpropagowana na terenie Warszawy. A potem dowiedziano się o niej w całej Polsce.

Paulina Szypulska i Agnieszka Krawczyk z Otwockiego Klubu Gazety Polskiej (Fot. Konstanty Czawaga)Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Otwocku Witold Szpiczyński czuje potrzebę pomocy i uważa, że Polacy cieszą się z tych książek, jak również z tego, że ktoś o nich pamięta w Polsce. Organizatorzy akcji złożyli za pośrednictwem KG podziękowania za pomoc posłom na Sejm RP Stanisławowi Pięcie i Arturowi Górskiemu. Nawiązali nowe kontakty z Polakami w Kamieńcu Podolskim, Iwano-Frankiwsku (Stanisławowie) i Lwowie.

– Wsparłem akcję „Podziel się książką z Polakami we Lwowie”, która zresztą poszerzyła się do akcji „Podziel się książką z Polakami na Ukrainie”, dlatego że trafiły książki nie tylko do biblioteki we Lwowie, ale także do polskich środowisk w Kamieńcu Podolskim i w tamtych okolicach, gdzie Polski nie ma już od kilkuset lat, a gdzie wciąż bardzo wiele Polaków świetnie mówi po polsku i zabiega o ten język, – powiedział poseł Artur Górski. –Tymi książkami chcemy ich pracę, ich wysiłek wesprzeć. Mamy świadomość, że znajomość języka, posługiwanie się językiem ojczystym jest podstawą do zachowania tożsamości. Aby pielęgnować świadomość narodową. Ale bardzo nam zależy, aby powstrzymać pewne procesy odpolszczania Polaków mieszkających poza granicami Rzeczpospolitej. Wiem, że to jest ich ziemia. To jest ich ojcowizna. Granice państwa polskiego przesunęły się na zachód w wyniku dramatycznych wydarzeń historycznych. Nie jest to ich wina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X