Telewizja „POLwowsku” – będzie lepiej

Telewizja „POLwowsku” – będzie lepiej

Kiedy grupa aktywnych młodych ludzi, należących do Lwowskiego Klubu Stypendystów SEMPER POLONIA, spotkała się w marcu br. po raz pierwszy, nikt nie mógł przewidzieć czy wystarczy sił i chęci by rzeczywiście stworzyć zalążki polskojęzycznej telewizji internetowej we Lwowie.

Po ostrej „burzy mózgów” 12-osobowa grupa doszła do wniosku, że telewizja będzie nosić tytuł „POLwowsku” – nawiązując do słów Polska i Lwów. Odcinki będą składać się z 4–5 materiałów miesięcznie, które będą umieszczane w popularnym serwisie YouTube.

Już od kwietnia zaczęto nagrywać pierwsze materiały, a we wrześniu ukazał się pierwszy odcinek, który wywołał masę pozytywnych komentarzy. W następnych miesiącach swoją premierę miały dwa kolejne odcinki.

Z myślą o rozwijaniu swoich umiejętności dziennikarskich został napisany projekt szkoleń dziennikarsko-informatycznych, który został dofinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Po obejrzeniu nagrań ekipy dziennikarskiej „TV POLwowsku” warsztaty zgodził się przeprowadzić dziennikarz, fotoreporter i operator Piotr Apolinarski. Pan Piotr na co dzień mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie współpracuje m.in. z Polskim Radiem Londyn. To właśnie on, przez trzy dni intensywnej pracy, starał się wytłumaczyć młodzieży ze Lwowa zasady dziennikarstwa telewizyjnego i przekazać cenne uwagi dotyczące przygotowywania i montażu materiałów.

Ponieważ większość osób nigdy nie miała żywego kontaktu z telewizją, Piotr Apolinarski zaczął od rzeczy podstawowych, takich jak zbieranie informacji potrzebnych dla przygotowania materiału, ustawienia kamery, standardy emisyjne, oświetlenie, dźwięk, kadrowanie, kompozycja obrazu, proces nagrywania materiału itp. To abecadło dziennikarstwa telewizyjnego.

Uczestnicy warsztatów mieli możliwość nauczenia się, rozumienia i posługiwania się profesjonalną terminologią dziennikarską m.in.: co to jest time code, check list, voice over, stand-up, setka. Ważną lekcją dla wszystkich było uświadomienie tego, że zarówno dziennikarz, jak i operator muszą być przygotowani do kręcenia materiału. Wiadomo, że w trakcie robienia kadrów występują lekkie zmiany, tym nie mniej, trzeba zawsze mieć przygotowany scenariusz, listę pytań i ogólny plan całości materiału.

Po części teoretycznej nadszedł czas na zaprezentowanie swoich praktycznych umiejętności. Ekipa telewizyjna „poszła w teren”. Jej zadaniem było nagranie materiału o turystach we Lwowie, dlatego „setki” czyli wypowiedzi zwiedzających nagrywane były w centralnej części Lwowa. Turyści bardzo chętnie dzielili się wrażeniami, dlatego każdy mógł spróbować swoich sił jako dziennikarz i jako operator. Tymczasem zaczęło się robić ciemno. Dlatego stand-up, czyli podsumowująca wypowiedź, była już nagrywana w atmosferze nocnego Lwowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X