Teatr z Żytomierza rozpoczął Polską Wiosnę Teatralną

We Lwowie rozpoczęła się 6. Polska Wiosna Teatralna.

Gwiazdą tegorocznej edycji jest Anna Seniuk, która wystąpi wraz ze swoim synem, Grzegorzem Małeckim. Na scenach Lwowa zaprezentują się ponadto teatry ze Lwowa, Wilna. W czwartek po raz pierwszy we Lwowie wystąpił teatr z Żytomierza.

W trakcie otwarcia Wiosny Teatralnej w czwartek, 21 kwietnia, dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski powiedział: „Rokrocznie mamy zawsze coś nowego do zaproponowania. Zawsze znajduje jakaś gwiazda, w tym roku jest to Anna Seniuk z synem, Grzegorzem Małeckim. Dzisiejsze przedstawienie prezentuje teatr polski, który działa w Żytomierzu. Zgodnie z miejscem życia i długich lat działalności obrał sobie za patrona wybitnego polskiego pisarza, historyka Józefa Ignacego Kraszewskiego. Jest on nam znany jako autor powieści historycznych, jako dramatopisarz jest nam mniej znany, dlatego z zainteresowaniem zobaczymy jego krotochwilę”.

Teatr polski im. Kraszewskiego z Żytomierza wystawił sztukę Józefa Ignacego Kraszewskiego „Łatwiej popsuć, niż naprawić” w Teatrze Młodego Widza. Jest to historia młodzieńca, który traci pieniądze, przyjaciół i narzeczoną, popada w trudne położenie, ale znajduje przychylną mu osobę, która pomaga naprawić popełnione błędy. Kierownik artystyczny teatru Mikołaj Warfołomiejew tak uzasadnił wybór dramatu: „U nas w Żytomierzu w 1857 powstał Teatr Polski, którego dyrektorem był Kraszewski. On wybudował budynek, w którym mieści się obecnie filharmonia. Chcieliśmy uczcić naszego patrona i wystawiliśmy jego dramat”.

Otwarcie 6. Wiosny Teatralnej we Lwowie. Spektakl „Łatwiej popsuć niż naprawić” (fot. Aleksander Kuśnierz)

{gallery}gallery/2016/obietnica_poranka{/gallery}

– Zainteresowanie publiczności lwowskiej jest duże. Rozprowadzamy bilety nie tylko naszymi stałymi kanałami, ale odbieramy mnóstwo telefonów i musimy odmawiać, bo na części spektakli wszystkie miejsca są już całkowicie zajęte. Tak zresztą się dzieje co roku – powiedziała o tegorocznej edycji attaché kulturalna, konsul Sylwia Andújar.

W trakcie Polskiej Wiosny Teatralnej lwowska publiczność obejrzy pięć spektakli, w tym jeden dla dzieci. Polskie Studio Teatralne z Wilna wystawi „Zapiski oficera Armii Czerwonej” Sergiusza Piaseckiego. Anna Seniuk z Grzegorzem Małeckim zagrają w „Obietnicy poranka” na podstawie biografii Romaina Gary’ego, a Polski Teatr Ludowy ze Lwowa zaprezentuje po raz pierwszy „Szewców” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Najmłodsi lwowianie będą mieli okazję zobaczyć „Powtórkę z Czerwonego Kapturka” w wykonaniu teatru wileńskiego.

Impreza odbywa się w dniach 21-24 kwietnia w lwowskich teatrach: Teatrze Narodowym im. M. Zańkowieckiej, Teatrze Młodego Widza, Teatrze Lalek oraz Obwodowym Domu Nauczyciela.

Wojciech Jankowski

{youtube}9MkMGRDfm4E{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X