Teatr żydowski na rzecz Ukrainy

Teatr żydowski na rzecz Ukrainy

W poniedziałek 17 marca 2014 r. o 19.00 w Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie przy Placu Grzybowskim 12/16 odbędzie się charytatywny koncert „Solidarni z Ukrainą”.

Cały dochód z koncertu zostanie przekazany na pomoc medyczną dla ofiar starć na Majdanie. Udział w koncercie wezmą artyści teatrów warszawskich, m.in.: Monika Ambroziak, Artur Barciś, Ewa Błaszczyk, Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Marian Opania, Andrzej Seweryn, Tomasz Stockinger, Aneta Todorczuk-Perchuć, Michał Urbaniak, Stanisława Celińska i inni.

Pomysł koncertu powstał w ramach Inicjatywy Teatrów Warszawskich, zrzeszającej państwowe i prywatne teatry stolicy. Inicjatywa zrodziła się w lutym w Teatrze Żydowskim, a jej celem było stworzenie nieformalnej platformy artystów, której działalność byłaby ponadczasowa. „Jak wiemy, sztuka nie od dziś ma moc jednoczenia ludzi i motywowania ich do działania. Chcemy pokazać, że w tym momencie, a także w trudnych chwilach w przyszłości, będziemy z potrzebującymi i pomożemy na tyle, na ile będziemy mogli. Zjednoczeni zdziałamy więcej!” – mówi Gołda Tencer, wicedyrektor Teatru Żydowskiego.

Impulsem do zorganizowania koncertu były ostatnie wydarzenia w Kijowie – tym bardziej bolesne, że w zespole Teatru Żydowskiego są artyści pochodzenia ukraińskiego, z niepokojem śledzący wydarzenia w swojej ojczyźnie. „Choć wydaje się, że najgorsze już minęło, Ukraińcy wciąż potrzebują wsparcia, szczególnie od Polaków, którzy w tych wydarzeniach odnajdują analogię do swojej historii” – zapewnia Roksana Wikaluk, mieszkająca w Polsce artystka ukraińskiego pochodzenia.

Wszystkim występującym artystom los obywateli Ukrainy nie jest obojętny, dlatego w geście solidarności postanowili zaangażować się w inicjatywę, niosąc pomoc i wsparcie duchowe wschodnim sąsiadom w tak ważnym dla nich momencie. Celem koncertu jest zbiórka pieniędzy na specjalistyczny sprzęt medyczny, który zostanie przekazany polskim lekarzom wysłanym z misją na Ukrainę.

Do inicjatywy przyłączyły się między innymi: Teatr Ateneum, Teatr Baj, Teatr Dramatyczny, Teatr Imka, Teatr Kamienica, Teatr Kwadrat, Teatr Narodowy, Teatr Nowy, Och Teatr, Teatr Polonia, Teatr Polski, Teatr Powszechny, Teatr Rampa, Teatr Roma, Teatr Rozmaitości Warszawa, Teatr Studio, Studio Buffo, Teatr Syrena, Teatr Wielki, Teatr Współczesny.

Bilety-cegiełki w cenie 100 zł można rezerwować w kasach Teatru Żydowskiego: tel. 22 850 64 50, 22 850 56 56, E-mail: bow@teatr-zydowski.art.pl.

Źródło: materiały informacyjne Teatru Żydowskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X