Szymanowski Quartet i przyjaciele

Szymanowski Quartet i przyjaciele

Fot. Nina DykaSzczególnie dumni mieszkańcy Lwowa mogą być z faktu, że festiwal „Szymanowski Quartet” i przyjaciele odbywa się w ich mieście. We Lwowie mieszkała siostra kompozytora Stanisława Korwim-Szymanowska (1892-1938), która jako śpiewaczka święciła triumfy na wielu scenach europejskich jako wykonawczyni utworów brata, a z czasem wydała wskazówki „Jak należy wykonywać utwory Karola Szymanowskiego”, które drukiem ukazały się w 1938 i ponownie w 1957 w Krakowie. Stanisława Korwin-Szymanowska jest wykonawczynią wielu utworów brata na lwowskich i nie tylko scenach w latach 1920-1937.

W hołdzie wielkiemu kompozytorowi tegoroczny festiwal został otwarty Sonatą na skrzypce i fortepian Re-minor, op.9. Odbyła się też prezentacja nagrań „Szymanowski Quartet” z pianistą Johnatanem Plouraytem dokonanych dla „Hyperion Records”. W pierwszym dniu festiwalu zabrzmiały też utwory Juliusza Zarębskiego i Władysława Żeleńskiego. Natchniona interpretacja utworów polskich kompozytorów zadziwiła audytorium głębią przemyśleń i emocyjnych zasad, które wyraziły się w bogactwie melodyki.

Niezapomnianym wydarzeniem tegorocznego festiwalu była obecność na scenie lwowskiego konserwatorium francuskiego wykonawcy, skrzypka, pisarza i reżysera Bruno Montsentjohna. Tu też odbyła się prezentacja jego filmów, a Suita bergamaska Clouda Debussy w jego wykonaniu stała się atrakcją wieczoru.

Kulminacyjnym momentem festiwalu był występ młodzieżowej akademickiej orkiestry symfonicznej „Inso-Lwów” pod kierownictwem Myrosława Skoryka, która pod batutą Wołodymyra Sirenka wykonała koncert na klawisyn J.S.Bacha i koncert nr 2 Jewgena Stankowicza.

Na długo w pamięci lwowskich melomanów pozostanie pełen emocji występ skrzypka cygańskiego Robi Łakatosza i jego zespołu „Kart-blansh Robi Łakatosza”. Przyjemną niespodzianką dla miłośników muzyki kameralnej stały się dwa CD z nagraniami poprzednich edycji festiwalu „Szymanowski Quartet”. Tegoroczny festiwal już się zakończył, a odbył się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, jak również dzięki wsparciu mediów. Młodzi muzycy, działający pod hasłem: „Otoczyć cały świat kameralnym pięknem”, darując chwile obcowania z wysoką kulturą wykonawczą, otoczyli mieszkańców i gości miasta pięknem i wysoką duchowością kameralnego muzykowania.

Nina Dyka

dr historii sztuki, docent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. M. Lysenki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X