Sztuka po końcu świata

Sztuka po końcu świata

W księgarniach ukazał się wybór wywiadów z Jerzym Nowosielskim zatytułowany „Sztuka po końcu świata”. Wątki biograficzne i opowieści o sztuce przeplatają się w nich z rozważaniami ukazującymi człowieka jako dzieło Boga rozpięte – jak chcieli manichejczycy – między siłami Dobra i Zła.

 

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak. „Sztuka po końcu świata” – to dzieło skomponowane przez biografa artysty Krystynę Czerni. Znalazły się tu rozmowy, które przeprowadzili z malarzem m.in. Władysław Stróżewski, Janina Paradowska, Jerzy Stajuda, ks. Henryk Paprocki.

W przedmowie czytamy: „Obecność słuchacza w tajemniczy sposób ożywiała Nowosielskiego – pobudzała jego myślową kreatywność, wręcz przemieniała go w prowokatora. Jego wyznania na temat idealnej religii, rychłego końca świata, rozważania o tym, dlaczego sztuka współczesna to sztuka schyłku cywilizacji, zdumiewają aktualnością. Są nie tylko znakiem czasów, ale czymś więcej – proroctwami.

 

Dzieje Nowosielskiego skupiają jak w soczewce najważniejsze rozterki i dramaty mieszkańców tego zakątka Europy XX wieku” – podsumowuje Krystyna Czerni.

 

www.rp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X