Studenci Przykarpackiego Uniwersytetu otrzymali stypendia Fundacji Instytut Studiów Wschodnich

12 czerwca w auli Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka, Zygmunt Berdychowski, założyciel Fundacji Instytut Studiów Wschodnich oraz przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy wręczył stypendia najlepszym studentom tej uczelni.

Podczas spotkania rektor Ihor Cependa i Zygmunt Berdychowski podpisali umowę o współpracy pomiędzy Przykarpackim Uniwersytetem a Fundacją Instytut Studiów Wschodnich.

{youtube}yJrb7ngoYi8{/youtube}

– Jest to ogromny zaszczyt dla naszego uniwersytetu, że Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, która od dwudziestu ośmiu lat organizuje najbardziej prestiżowe wydarzenie w Centralnej Europie jakim jest Forum Ekonomiczne w Krynicy na wzór Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przyznała stypendium naszym studentom. Jeżeli spojrzymy na historię Forum to wszyscy prezydenci, premierzy oraz wysocy parlamentarzyści z Ukrainy oraz państw Centralno-Wschodniej Europy brali udział w tym wydarzeniu. Jest to platforma do dyskusji i rozwoju Centralnej Europy. Dlatego otrzymanie takiego stypendium jest bardzo prestiżowym dla naszej uczelni. W taki sposób dajemy sygnał młodym ludziom, że jeżeli mają wiedzę, mają wizję rozwoju naszego regionu, w tym regionu karpackiego oraz Centralnej Europy, to będą mieli wsparcie już na samym początku – zaznaczył rektor Ihor Cependa.

– Dotychczasowa długoletnia współpraca z rektorem Ihorem Cependą jest ogromnym dla nas zobowiązaniem. Dlatego chcielibyśmy rozszerzać dotychczasową współpracę, aby wybrane osoby mogły otrzymywać stypendium, które pozwoli studentom lepiej wykorzystać czas studiów – powiedział Zygmunt Berdychowski.

Wspólna komisja ekspercka wybrała dziesięciu najlepszych studentów m. in. z kierunków turystyki, nauk przyrodniczych i ekonomii, którzy w ciągu roku akademickiego będą otrzymywać stypendium ok. 100 dolarów miesięcznie.

– Podpisanie umowy o współpracy daje nam możliwość nabycia doświadczenia współpracy z zagranicznymi państwami, naukowcami i studentami. Dzięki temu możemy odwiedzić inne państwa, wziąć udział w konferencjach naukowych w Polsce – powiedziała stypendystka Natalia Romaniw, studentka III roku Wydziału Ekonomii Przykarpackiego Uniwersytetu.

Stypendyści również wezmą udział w tegorocznym XVIII Forum Ekonomicznym, które odbędzie się w dniach 4-6 września w Krynicy.

Eugeniusz Sało

Fot. Leon Tyszczenko
{gallery}gallery/2018/stypendia_przykarpacki_uniwersytet_isw_tyszczenko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X