Stanisław Moniuszko w Winnicy

Stanisław Moniuszko w Winnicy

Obchody150. rocznicy Powstania Styczniowego w Winnicy rozpoczęło złożenie kwiatów przy tablicy Józefa Piłsudskiego – w miejscu do którego Polacy przychodzą w dni uroczystości państwowych. Konsulowie RP w Winnicy Sylwester Rudy i Edyta Niedźwiedzka, w obecności prezesów polskich organizacji, zapalili znicze.

Stowarzyszenie „Świetlica Polska”, w ramach obchodów rocznicy Powstania Styczniowego przygotowała dla mieszkańców Winnicy koncert „…Jako od wichru krzew połamany”, na który składały się utwory wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Wybraliśmy utwory muzyczne Stanisława Moniuszki ponieważ kompozytor uwiecznił on powstanie styczniowe w muzyce poprzez operę „Straszny Dwór”. Koncert był więc pewnego rodzaju lekcją.

Koncert poświęcony życiu i twórczości kompozytora rozpoczęliśmy Polonezem z III aktu opery „Halka” w wykonaniu Olega Rezcowa. Później zabrzmiały pieśni w wykonaniu niezrównanej Swietłany Leontjewej – „Polna różyczka”, „Kochać”, „Prząśniczka” i „Jako od wichru krzew połamany…”.

 

Maksym Dobry zaśpiewał pieśni „Krakowiak”, „Brzoskwinia” i „Mazur” z „Halki”. Monika Białoszycka wykonała „Złotą rybkę”, a działający przy Stowarzyszeniu dziecięcy zespół „Ganzia z Samary” zaśpiewał „Kozaka” Moniuszki, „Wieczorny dzwon” i pieśń chóru dziewcząt ze „Strasznego dworu”.

 

Zabrzmiały też „Mazur” z „Halki”, trzy walce, uwertura ze „Strasznego dworu”, „Gdybym ja była słoneczkiem” w wykonaniu Olega Rezcowa i Wiktorii Białoszyckiej. Były też wiersze polskich poetów o muzyce.

Wielka sala obwodowej biblioteki im. Timiriaziewa, z którą Stowarzyszenie „Świetlica Polska” owocnie współpracuje od lat, była wypełniona po brzegi. Wielu gości wysłuchało półtorej godzinnego koncertu na stojąco. Pod koniec spotkania, konsul RP w Winnicy Wojciech Mrozowski opowiedział o znaczeniu powstania styczniowego w kontekście odzyskania niepodległości Polski, o twórczości kompozytora Stanisława Moniuszki, podzielił się też swoimi wrażeniami z koncertu.

Dr Walery Istoszyn
Prezes Stowarzyszenia „Świetlica Polska”, Winnica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X