Srebro dla Mościsk

Srebro dla Mościsk

Światowe Letnie Igrzyska Polonijne to unikalne połączenie żywych sportowych emocji oraz serdecznej atmosfery, która towarzyszy spotkaniom. W tym roku odbywały się na Dolnym Śląsku – regionie Polski szczycącym się nowoczesnością, gospodarnością, bogatym dziedzictwem historycznym i pięknem krajobrazów.

 

Otwarcie XV Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych rozpoczęło się wyjściem drużyn z narodowymi flagami, tablicami przedstawiającymi nazwy państw oraz zapaleniem ognia. Po raz pierwszy olimpiada zgromadziła rekordową liczbę uczestników, bo ponad 2000 osób startowało w 29 dziedzinach sportu. Najliczniejsze grupy przybyły z Niemiec i Kanady. Ukrainę reprezentowało 80 uczestników.

 

Uczestnicy zostali przywitani przez: marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, marszałka województwa dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longina Komołowskiego oraz wielu innych dostojnych gości.

W zawodach piłki nożnej Ukrainę reprezentowała drużyna z Mościsk. Po raz pierwszy mieliśmy okazję wypróbować swoje siły w piłce plażowej (beach soccer). W zawodach brało udział osiem drużyn z Kanady, Czech, Austrii, Rosji i Ukrainy. Naszej drużynie udało się dotrzeć do finału, w którym spotkała się z drużyną Kanady. Po zaciętej walce, mecz finałowy zakończył się wynikiem 4:3 dla Kanady.

Już następnego dnia nasi piłkarze rozpoczęli walkę o obronę tytułu mistrzów świata w piłce nożnej XIV Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych Toruń-2009. W tej dyscyplinie brało udział 12 drużyn. Przeciwnikami naszej drużyny były zespoły z Litwy, Grecji i Szwecji. W swojej grupie zajęliśmy 1 miejsce i w 1/4 finału spotkaliśmy się z drużyną Kanady (Toronto), pokonując ich 3:0. W półfinale spotkaliśmy się z drużyną Argentyny.

 

Warto dodać, że większość piłkarzy z Argentyny było wychowankami szkoły sportowej, do której uczęszczał sam Leo Messi. Półfinałowy mecz okazał się jednym z najtrudniejszych, gdyż zakończył się wynikiem 0:0. Po serii rzutów karnych, z wynikiem 4:2 drużyna z Mościsk przeszła do finału. W finale nasi piłkarze spotkali się z drużyną Kanady („Team Canada”). W meczu finałowym nasza drużyna zmuszona była walczyć bez zmian w składzie, gdyż trzech zawodników odniosło kontuzje. Po zaciętej i wyrównanej walce, mecz finałowy zakończył się wynikiem 2:1 dla „Team Canada”. Jednak drużyna z Mościsk, zarówno w piłce plażowej, jak i w piłce nożnej, została wicemistrzem świata.

W wolnym czasie uczestnicy igrzysk zwiedzali Wrocław, mieli okazję zobaczyć budowę nowego stadionu na Euro 2012. Nasi piłkarze mieli zaszczyt spotkać się z prezesem PZPN Grzegorzem Latą, bramkarzem Polskiej Reprezentacji Jerzym Dudkiem oraz z królem polskich kibiców Andrzejem „Bobo” Bobowskim. Na igrzyskach panowała ciepła, serdeczna atmosfera.

Zakończyliśmy XV Światowe Letnie Igrzyska Polonijne Dolny Śląsk 2011. Po ostatniej dekoracji uczestników zaczęła się ceremonia zamknięcia. Po wystąpieniu oficjalnych gości odbyło sie podsumowanie sportowych zmagań. Wręczone zostały nagrody specjalne i wyróżnienia.

 

Serdeczne podziękowania składamy organizatorom Igrzysk oraz osobom, które przyczyniły się do uczestnictwa naszej drużyny w Igrzyskach Polonijnych we Wrocławiu: członkowi zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Michałowi Dworczykowi, konsulowi RP we Lwowie Jackowi Żurowi oraz prezesowi Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział Mościska – Andrzejowi Miciakowi.

Skład drużyny:
Roman Matys, Andrzej Łabuda, Paweł Osipow, Stanisław Miciak, Roman Pauk, Iwan Dacko, Iwan Pluwak, Jurij Czuchraj, Wasyl Wowk, Roman Hołowacz, Iwan Smoła, Antoni Nahrebecki, Włodzimierz Nahrebecki, Łukasz Miciak, Michał Barnuś, Włodzimierz Hałabud, Oleg Małyniak, Włodzimierz Łeszniwski, Iwan Rożak.


Andrzej Łabudakapitan

Tekst ukazał się w nr 17 (141), 13–26 września, 2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X