Sprowadzenie do Polski Polaków z Mariupola i Donbasu

W poniedziałek zakończył się kolejny etap rządowego programu sprowadzenia osób polskiego pochodzenia z Mariupola i okolic oraz z terenu konfliktu zbrojnego w Donbasie we wschodniej Ukrainie do Polski.

W Malborku grupa Polaków przywitana została przez premier Beatę Szydło, ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza oraz wiceministrów spraw zagranicznych Jana Dziedziczaka i Konrada Pawlika.

– Bardzo się cieszę, że mogę was tutaj przywitać. To jest wielki dzień dla nas – mówiła premier Beata Szydło witając Polaków, którzy przylecieli dzisiaj z Mariupola i Donbasu –  W imieniu rządu RP witam was w waszym domu. Polska to jest wasz dom i zrobimy wszystko, żebyście się Państwo czuli tutaj bezpiecznie.

W programie bierze udział  188 osób. W ostatnich dniach grupa Polaków przebywała w Mariupolu i w Zaporożu, gdzie trwały niezbędne czynności konsularne koordynowane i realizowane przez pracowników Konsulatu Generalnego RP w Charkowie oraz zespół konsularny specjalnie oddelegowany z Ministerstwa Spraw Zagranicznych  i pozostałych polskich placówek na Ukrainie.

Programem objęte są osoby polskiego pochodzenia – wraz z rodzinami – z Mariupola i okolic oraz z terenów kontrolowanych przez separatystów we wschodniej Ukrainie. Do Malborka osoby przetransportowane zostały samolotami sił powietrznych RP, skąd udadzą się do specjalnie przygotowanych ośrodków. Organizacją ich pobytu w Polsce zajmuje się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

– Wielu z Państwa martwi się zapewne o bliskich. Zrobimy wszystko, by każdy, kto chce wrócić do Polski, mógł to uczynić i zrobimy wszystko, żebyście czuli się tu jak u siebie – podkreśliła premier Beata Szydło. Podziękowała jednocześnie służbom dyplomatycznym, przedstawicielom polskiego wojska i władzom ukraińskim, a także polskim stowarzyszeniom i organizacjom na Ukrainie, które wsparły akcję sprowadzenia grupy Polaków do kraju.

W podróży do kraju Polakom towarzyszyli posłowie do Sejmu RP Małgorzata Gosiewska i Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Sprowadzenie do Polski osób polskiego pochodzenia z Mariupola i okolic oraz z terenu konfliktu zbrojnego w Donbasie na wschodniej Ukrainie możliwe było dzięki współpracy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

MSZ RP wyraża przy tym głęboką wdzięczność władzom Ukrainy na szczeblu centralnym i lokalnym za wszechstronną pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

Źródło: msz.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X