Spotkanie Polaków Żytomierszczyzny w Domu Polskim

Spotkanie Polaków Żytomierszczyzny w Domu Polskim

2 lutego w Domu Polskim w Żytomierzu odbyło się uroczyste spotkanie Polaków Żytomierszczyzny z prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longinem Komołowskim oraz dyrektorem Domu Polonii w Warszawie Iwoną Borowską-Popławską. Po raz pierwszy do Żytomierza pan Komołowski zawitał rok temu, na spotkanie opłatkowe.

Swą obecnością spotkanie zaszczycili konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, konsul ds. wizowych Sylwester Rudy, wicemer Żytomierza Aleksandr Boczkowski.


Spotkanie było wyjątkowe z wielu powodów, najważniejszy z nich jest taki, że po raz pierwszy Dom Polski jednocześnie gościł prezesów dwóch największych organizacji polskich na Ukrainie – Emilię Chmielową – prezesa Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie oraz Antoniego Stefanowicza – prezesa Związku Polaków Ukrainy. Spotkanie zaczęło się od wspólnej modlitwy i poświęcenia świec gromnicznych przez księdza prałata Ludwika Kamilewskiego i księdza Jarosława Giżyckiego. Do obecnych – prezesów i przedstawicieli organizacji polskich Żytomierszczyzny, Kijowszczyzny, Winniczyzny, kierowników zespołów polonijnych – zwrócił się Longin Komołowski, podkreślając w swym wystąpieniu niezbędność współpracy pomiędzy organizacjami i jedności Polaków, a także wyraził nadzieję, że podobne spotkania z jego udziałem w Domu Polskim staną się dobrą tradycją. Także pan Komołowski podziękował obecnym za działalność na rzecz odrodzenia polskości na dawnych Kresach RP.

W części oficjalnej spotkania głos zabrali także prezesi organizacji polskich – Emilia Chmielowa, Antoni Stefanowicz, Wiktoria Radik (Kijów), Jan Glinczewski (Winnica). Żytomierszczyznę reprezentowali m.in. Wiktoria Laskowska-Szczur, Wanda Laskowska oraz Mikołaj Warfolomiejew.

Krystyna Bej

wizyt.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X