Spotkanie opłatkowe TKPZL

Spotkanie opłatkowe TKPZL

Tegoroczny opłatek Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej zorganizowano w szkole nr 10. Było to wspólne spotkanie opłatkowe z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i chórem „Lutnia”.

Spotkanie wzbogacony był o program artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły. Młodzież przygotowała dla zebranych Jasełka, wystąpił też chór „Lutnia”. Wśród gości byli konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, konsul Marian Orlikowski, ks. Włodzimierz Kuśnierz, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny. Gości powitała gospodyni miejsca – dyrektor szkoły Marta Markunina, głos zabrali prezes TKPZL Emil Legowicz i prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ewelina Małanicz.

Przemawiając do zebranych, konsul generalny Jarosław Drozd zaznaczył, że konsulat stara się zrobić wszystko, co w jego mocy dla Polaków, mieszkających we Lwowie i na całym obszarze działalności konsulatu.

Dla chóru „Lutnia” konsul generalny przekazał elektroniczne pianino Yamaha. – Udało się nam znaleźć odpowiednie możliwości finansowe i cieszymy się razem z wami, że możemy być dla pomocni, chociażby takim skromnym darem.

Tradycyjnie przedstawienie jasełkowe w tym roku przygotowali uczniowie 4 i 8 klasy pod kierownictwem Reginy Lebiedź, wychowawczyni 4 klasy. Premiera odbyła się w szkole już wcześniej, a teraz zagrali dla zebranych członków TKPZL. Chór aniołów śpiewał kolędy, artyści z przejęciem grali i recytowali, przygotowano kostiumy i scenografię. Nagrodą były oklaski i podziękowania obecnych, wśród których nie brakowało rodziców, babć i dziadków.

Chór „Lutnia” pod batutą Marii Sołomko wystąpił z wiązanką pieśni i kolęd. Z prawdziwym artyzmem chórzyści wykonali świąteczny koncert.

Podczas spotkania przy świątecznym stole było niemało rozmów, wspomnień i opowieści. Zebrali się dobrzy, starzy znajomi, którym tak bardzo brakuje miejsca, w którym spotykać się mogą w szerszym gronie. Mamy nadzieję, że w końcu znajdzie się odpowiednie miejsce w Domu Polskim. Czekają nań wszyscy Polacy Lwowa od ponad 20 lat. Na razie, jak dawniej spotykają się pod kościołem lub w gościnnej sali szkoły nr 10, na szczęście te trudności nie wpływają na serdeczność i atmosferę tych spotkań.

Jurij Smirnow


Obejrzyj galerię:

Opłatek TKPZL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X