I Młodzieżowe Polonijne Mistrzostwa Sportów Zimowych

-a A+

Z dorobkiem dwóch zdobytych medali w dyscyplinie narciarstwo alpejskie sekcja turystyczna Pogoni Lwów wróciła na Ukrainę z I Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostw Sportów Zimowych w Krynicy-Zdroju, które odbywały się w dniach 20–24 lutego br. W zawodach wzięło udział ponad 200 młodych Polaków z 12 krajów.

W Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju uroczystego otwarcia mistrzostw dokonał prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski.

W uroczystym otwarciu mistrzostw uczestniczyli: Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP, senator Artur Warzocha, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, minister Jakub Kowalski, szef Kancelarii Senatu RP, ambasador dr Witold Rybczyński reprezentujący Polski Komitet Olimpijski, Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

– Polonijny sport jest znakomitą formą pobudzania świadomości polskiego pochodzenia oraz integracji polonijnej młodzieży – powiedział podczas otwarcia Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu RP zaznaczył, że udział młodzieży polonijnej i polskiej z wielu krajów świata w tych mistrzostwach to nie tylko możliwość rywalizacji w zimowych dyscyplinach sportowych, ale także okazja do spotkania w gronie rówieśników, których łączy wspólna pasja, przywiązanie do Ojczyzny i wspólne korzenie.

Tradycyjną przysięgę, którą odczytali Kinga Molnar z Węgier i Maksymilian Frach z Islandii, przyjął od zawodników Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Po tym, przy akompaniamencie i artystycznym wsparciu Studia Wokalnego Pałacu Młodzieży w Tarnowie, wspólnie odśpiewano sportowy hymn polonijny.

Polska młodzież w wieku od 14 do 28 lat z Ukrainy, Litwy, Białorusi, Czech, Rosji, Kazachstanu, Wielkiej Brytanii, Islandii, Austrii, Włoch, Węgier, Hiszpanii rywalizowała o medale w sześciu zimowych dyscyplinach sportowych: narciarstwie biegowym (styl klasyczny i dowolny), narciarstwie alpejskim (slalom i slalom gigant), shorttracku i snowboardzie.

Sekcja turystyczna Pogoni Lwów, na czele z prezesem Markiem Horbaniem przyjechała do Krynicy z pięciu zawodnikami, którzy walczyli o medale w trzech dyscyplinach. Srebrny medal w dyscyplinie narciarstwo alpejskie zdobyła nasza koleżanka redakcyjna Karina Wysoczańska. Natomiast brąz w tej samej dyscyplinie zdobył Eugeniusz Wołoszyn, który reprezentuje również Lwowski Klub „Strefa Młodzieży”.

Podczas uroczystego zakończenia mistrzostw, w sali Starego Domu Zdrojowego, medale zwycięzcom wręczyli: marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, senator Artur Warzocha i ambasador dr Witold Rybczyński, reprezentujący Polski Komitet Olimpijski. Najwięcej medali, aż 35! zdobyli Polacy z Czech.

I Młodzieżowym Polonijnym Mistrzostwom Sportów Zimowych towarzyszył również bogaty program wydarzeń towarzyszących. Podczas otwarcia zawodów wystąpił zespół Lachersi. Równie dobrze wszyscy bawili się na koncercie Ani Dąbrowskiej. Na jednym z wieczornych spotkań młodzi Polacy przygotowali „Manifest Polskości”, czyli czym jest dla młodego pokolenia Polaków mieszkających za granicą polskość? Na tablicy zostały wypisane skojarzenia, emocje i uczucia związane z polskością.

Organizatorem I Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostw Sportów Zimowych jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Honorowy patronat nad imprezą objął marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało, Karina Wysoczańska, archiwum Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.