• Dytiatyn 99 lat po bitwie

    16 września 1920 roku było już po bitwie warszawskiej, bitwie pod Komarowem, ale oddziały Armii Czerwonej dalej stanowiły niezmiernie groźnego przeciwnika. Dopiero za trzy dni mars...
  • Szczęśliwa Trzynastka

    Po raz pierwszy wręczono nagrody Zasłużony dla Polaków na Wschodzie. Wśród nagrodzonych lwowiacy: dyrektor Polskiego Teatru Ludowego Zbigniew Chrzanowski i redaktor naczelny Kurier...
  • Wkrótce Polsko-Ukraińskie Spotkania w Ja...

    Rozmowy Wolnych z Wolnymi ...

aktualności

Aleksiej Ładin o wymianie więźniów: To wielkie zwycięstwo!

14/09/2019 09:42

Aleksiej Ładin, adwokat z Jałty, nie krył wzruszenia na wieść o wymianie więźniów między Rosją a Ukrainą.

Prezentacja książki o zagładzie Żydów Przykarpackich

11/09/2019 19:11

W Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego odbyła się prezentacja książki „150 ze 150 tysięcy… Zagłada Żydów Przykarpackich jako element etnograficznej i demograficznej katastrofy w Galicji Wschodniej”. Wydarzenie miało miejsce podczas IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Stanisławów i Ziemia Stanisławowska w latach 1939–1945”.

IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa o Stanisławowie

11/09/2019 18:28

O wydarzeniach, które miały miejsce w Stanisławowie i w regionie w okresie II wojny światowej debatowali naukowcy z Polski i Ukrainy oraz mieszkańcy Iwano-Frankiwska podczas IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej Stanisławów i Ziemia Stanisławowska w latach 1939–1945. Wojna – Okupacja – „Wyzwolenie”. Przez trzy dni badacze historii omawiali tematy związane z życiem ówczesnych mieszkańców Stanisławowa i ich losami w czasie II wojny światowej.

Archidiecezjalne dożynki w Krysowicach

11/09/2019 18:09

We wsi Krysowice w obwodzie lwowskim odbyły się archidiecezjalne dożynki. Na placu kościelnym przy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zgromadzili się parafianie z całego dekanatu mościskiego, aby podziękować Panu Bogu za zebrane plony ziemi.

Dialog, który buduje…

11/09/2019 06:17

Rozmowa Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim, literatem, muzealnikiem, inicjatorem Dialogu Dwóch Kultur.

Narodowe Czytanie 2019 w Stanisławowie

10/09/2019 12:34

Polska społeczność Iwano-Frankiwska (dawnego Stanisławowa) od kilku lat uczestniczy w akcji Narodowe Czytanie. Lektury w języku polskim i ukraińskim rozbrzmiały na podwórzu Pałacu Potockich.

Kurier czytają wszędzie!

10/09/2019 11:24

Czasy się zmieniły. Kto mógłby pomyśleć jeszcze kilkadziesiąt lat temu, że naszą gazetę można będzie czytać w każdym zakątku świata. Co prawda, nie w wersji drukowanej, ale na naszym portalu za pośrednictwem internetu. No cóż, kiedyś o tym można było tylko pomarzyć.

Lwów na Ochocie

10/09/2019 11:18

Cisza na planie! Akcja! – takie słowa rozległy się wiele razy w starym, stylowym mieszkaniu przy ul. Asnyka na warszawskiej Ochocie, które „grało” gabinet dowódcy Okręgu Korpusu VI Władysława Langnera na placu Bernardyńskim we Lwowie, dziś Płoszczy Sobornej. Zobaczymy je w zwiastunie filmu o obronie Lwowa we wrześniu 1939 r.

Wspieranie nauczania języka polskiego na Ukrainie

10/09/2019 07:05

Fundacja Dziedzictwo Kresowe z Warszawy w ramach realizowanej misji wspierania nauczania języka polskiego za granicą przekazała w darze na rzecz wszystkich placówek oświatowych z polskim językiem nauczania, działających na terenie obwodu lwowskiego, zestawy podręczników, multibooki i pomoce naukowe dla klas początkowych.

publicystyka

Legendy starego Stanisławowa. Część 24

14/09/2019 10:18

Profesorowie-dziwacy

Szlacheckie kontrmarki z czasów upadku Rzeczypospolitej a patriotyzm

11/09/2019 07:09

Kontrmarki na monetach wybijano już w starożytności. Między innymi, na terytorium Ukrainy są one znane od co najmniej IV wieku p.n.e. Znakowanie w ten sposób monet było szeroko praktykowane w Olbii, Chersonezie, Pantykapei i Królestwie Bosporu.

Powódź 1969 roku

10/09/2019 09:43

Przełom maja i czerwca bieżącego roku 2019 zapamięta się mieszkańcom Frankiwska jako czas bezustannych deszczy. Poziom wody w rzekach osiągnął wysokie wskaźniki i gdyby deszcze nie ustały, mogłoby dojść do powodzi.

Krymok – polska wioska na dalekich Kresach

09/09/2019 09:30

Wyjście na grzybobranie może dostarczyć ciekawych i, jeśli się poszczęści, smacznych wrażeń, ale może być też pouczające.

Hop-siup!

09/09/2019 09:13

Samolotem z Warszawy do Lwowa? To tylko chwila!

Jak Polacy Charków budowali. Część LV

05/09/2019 09:48

Polacy w sądownictwie Charkowa do 1917 roku

Kim są uchodźcy

05/09/2019 09:37

Hołdowanie zdrowemu rozsądkowi, szacunek dla logiki oraz zamiłowanie do samodzielnego myślenia, często zmuszają mnie do pisania tekstów pełnych sądów politycznie niepoprawnych.

Tomasz Wolff: Polak z Czechem żyją obok siebie i muszą żyć w dobrych stosunkach

05/09/2019 09:23

Z TOMASZEM WOLFFEM, redaktorem naczelnym „Głosu” – Gazety Polaków w Republice Czeskiej rozmawiał EUGENIUSZ SAŁO.

Lata 1939–1946 „Na bajkach” we Lwowie

04/09/2019 05:59

Niedawno odwiedził nas pan Tadeusz Żuk, nasz stały czytelnik. Pan Tadeusz większość swojego życia spędził we Lwowie, do tego w dzielnicy, w której znalazła miejsce nasza redakcja.

Wojna wisi na włosku

01/09/2019 10:06

Ostatnie dni sierpnia 1939 roku upływały w gorącej atmosferze. Co dnia prasa donosiła o kolejnych prowokacjach niemieckich na granicy i o braku odpowiedniej reakcji ze strony polskiej – „aby nie prowokować”. Na świecie apelowano o pokój, a w kraju o zachowanie spokoju i przygotowanie się do obrony.

Na cmentarzach nie ma granic

27/08/2019 14:00

To już od 33 lat Polacy i Ukraińcy ze Stowarzyszenia „Magurycz” odnawiają stare nagrobki zmarłych różnej narodowości, wyznań i poglądów.

Pogoń Lwów Amatorska wicemistrzem turnieju halowej piłki nożnej w Zielonej Górze

-a A+

Piłkarze sekcji rekreacyjno-sportowej Pogoni Lwów zdobyli drugie miejsce podczas XIII Międzynarodowego Zimowego Turnieju Halowej Piłki Nożnej w Zielonej Górze. W finałowym meczu Pogoniarze przegrali z Jednostką Wojskową z Czerwieńska 2:1.

W hali sportowej Uniwersytetu Zielonogórskiego o puchar walczyło 8 drużyn - TKKF Chynowianka Zielona Góra, Francepol Zielona Góra, Union Zizkov (Czechy), Rozumberok Amatorska (Słowacja), Nowosolanie, Górne Łużyce, Jednostka Wojskowa 1517 Czerwieńsk, Pogoń Lwów.

Zespoły zostały podzielone na dwie grupy po cztery drużyny. Zwycięzcy grup i drugie miejsca zagrały między sobą w półfinałach. Następnie rozegrano mecze o 7-8 miejsce, 5 - 6, 3 - 4 oraz wielki finał.

Liderem grupy "Zielonej" została Jednostka Wojskowa 1517 Czerwieńsk (5 pkt.), wygrywając z Union Zizkov z Czech 2:1 i remisując z Pogonią Lwów 1:1 oraz współgospodarzami Francepolem Zielona Góra 2:2. Drugie miejsce i awans do półfinału wywalczyła Pogoń Lwów Amatorska (5 pkt.) wygrywając z Francepolem 1:0 i remisując z Union Zizkov 1:1. Trzecie miejsce wywalczyli ubiegłoroczni zwycięzcy z Czech - Union Zizkov, wygrywając z Francepolem Zielona Góra 3:0, który zajął ostatnie miejsce w grupie.

W grupie "Żółtej" z trzema zwycięstwami i kompletem 9 punktów liderem zostali współgospodarze TKKF Chynowianka Zielona Góra. Drugie miejsce zajęła młodzież z Nowosolan (6 pkt.). Trzecie zdobyli goście ze Słowacji - Rozumberok Amatorska (1 pkt.), a czwarte - Górne Łużyce (1 pkt.).

W meczach półfinałowych Jednostka Wojskowa 1517 Czerwieńsk pewnie pokonała Nowosolan 3:1. Natomiast po remisie 1:1 Pogoni Lwów z Chynowianką Zielona Góra o wejście do finału zadecydowały rzuty karne. Lepszym okazał się zespół z Lwowa wygrywając 2:0.

W meczu o trzecie miejsce gospodarze z Chynowianki Zielona Góra wygrali z młodzieżą z Nowosolan 5:2.

W wielkim finale Jednostka Wojskowa z Czerwieńska pokonała Pogoń Lwów Amatorską 2:1, po raz pierwszy zwyciężając w turnieju halowej piłki nożnej w Zielonej Górze.

Na zakończenie turnieju wręczono puchary za poszczególne miejsca oraz dyplomy i upominki. Warto dodać, że statuetkę najlepszego bramkarza turnieju zdobył bramkarz Pogoni Lwów Igor Wilczyński.

W czasie trwania całego turnieju piłkarze i kibice dzielili się wrażeniami. Nie zabrakło też poczęstunku oraz napojów.

- Trzy lata temu otrzymaliśmy zaproszenie od Filipa Sąsiadka z TKKF Chynowianki Zielona Góra do udziału w Międzynarodowym Turnieju Drużyn Amatorskich. Skorzystaliśmy z zaproszenia i tak się rozpoczęła nasza współpraca. W turnieju biorą udział drużyny z Polski, Czech i Słowacji. Poza świetnym poziomem sportowym turniej jest wspaniałym sposobem nawiązania kontaktu z klubami.  W ubiegłym roku nasz klub zaprosił naszych przyjaciół z Zielonej Góry do Lwowa na Turniej Amatorskiej Ligi Polaków. W tym roku też chcemy zaprosić Chynowiankę na nasz turniej jesienny - podsumował Marek Horbań, prezes LKS Pogoni Lwów.

- Jednym z głównych celów jest chęć sprawdzenia naszego poziomu na tle innych zespołów. Swoje miejscowe drużyny znamy już bardzo dobrze, więc potrzebowaliśmy powiewu świeżości i
dla tego nasz turniej rozrósł się do rangi międzynarodowej - powiedział Filip Sąsiadek, wiceprezes TKKF Chynowianka-Francepol Zielona Góra. - Od trzech lat dołączyła do nas Lwowska Pogoń. Na początku nikt nie wiedział czego spodziewać się po amatorach z Pogoni. Ostatecznie okazało się, że z turnieju na turniej przyjeżdżają coraz mocniejsi, o czym świadczy 2 miejsce podczas obecnej edycji. Aż strach pomyśleć co będzie za rok - podsumował organizator turnieju.

XIII Międzynarodowy Zimowy Turniej Halowej Piłki Nożnej został zorganizowany przez zespoły TKKF Chynowianka oraz Francepol z Zielonej Góry. Turniej odbył się pod honorowym patronatem rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. inż. Tadeusza Kuczyńskiego.

Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.