• 30 lat działalności Towarzystwa Kultury ...

    Od złożenia wieńców i zapalenia zniczów na kwaterze żołnierzy 1939 roku rozpoczęło się świętowanie 30-lecia Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, oddziału w Mościskach. ...
  • Zapalając znicze na ich grobach spłacamy...

    Ulice miasta spowite są gęstą mgłą. Wszyscy tłoczą się z drzwiach autokaru, aby po chwili sennie zasiąść na swoich miejscach. Od odjazdu dzieli ich zaledwie kilka minut. ...
  • Stanisławowski pokaz filmów Kuriera Gali...

    W ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwsku zaprezentowano dokumenty „Nikt im iść nie kazał” Anny Gordijewskiej i Aleksandra Kuśnierza, oraz „Pokucka Troja...

aktualności

Interpol kontra relacje polsko-ukraińskie

17/11/2019 11:25

Przy przekraczaniu ukraińsko-polskiej granicy, 9 listopada, został zatrzymany Igor Mazur – „Topola”, weteran wojny na Donbasie, narodowo-prawicowy polityk i aktywista, bliski współpracownik ukraińskiego rzecznika Praw Obywatelskich. Polska Straż Graniczna, wykonując zobowiązania wynikające z polskiego członkostwa w Interpolu, zatrzymała pana Mazura na granicy na podstawie tzw. „czerwonej noty” wystawionej przez Interpol na wniosek Federacji Rosyjskiej.

O Białym Słoniu na 8. Przeglądzie

15/11/2019 12:06

Na Przykarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku otwarto wystawę fotograficzną „Biały Słoń – Pop Iwan w śniegu i lodzie” oraz pokazano dwa filmy dokumentalne – „Obserwatorium” i „Biały Słoń” – opowiadające historię i dzień dzisiejszy dawnego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na górze Pop Iwan. Wydarzenie odbyło się w ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Film „Nikt im iść nie kazał” w Londynie

15/11/2019 07:59

Pod koniec października w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie odbył się tradycyjny wieczór Koła Lwowian.

Nowe radio z Warszawy pierwszą zagraniczną audycję nadało ze Lwowa!

15/11/2019 07:54

Internetowe Halo.Radio rozpoczęło działalność 1 października i już nadało pierwszą zagraniczną audycję. Gośćmi Halo.Radio byli twórczyni strony lwow.info Katarzyna Łoza i nasz redakcyjny kolega Wojciech Jankowski.

Renowacja schodów wejściowych kościoła pw. św. Antoniego we Lwowie

14/11/2019 11:31

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA rozpoczął renowację, ze względu na zły stan techniczny, schodów wejściowych przed kościołem pw. św. Antoniego we Lwowie. Częściowo zdemontowano już stopnie, balustrady i okładziny schodów. Natomiast figury świętych i elementy kamienne przewieziono do pracowni konserwatorskiej.

Dokumentacja cmentarzy w powiecie zbaraskim

14/11/2019 08:37

Ponad 500 polskich nagrobków z dawnego powiatu zbaraskiego zostało udokumentowanych w roku 2019

Pięć lat temu rozpoczęto odbudowę kościoła w Buszczu

14/11/2019 06:43

Dnia 5 października br. w Buszczu (woj. tarnopolskie, pow. brzeżański) przy XVII-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbył się plener, który urządziły studentki z V i VI roku studiów Lwowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza pod opieką wykładowczyni Anny Korżewy.

publicystyka

IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”

14/11/2019 16:08

Spektakle, warsztaty, wystawy, a nawet wieczory poezji, jazzu i bluesa. Polacy ze wszystkich stron świata po raz dziewiąty przybyli na jeden z najbardziej znanych festiwali teatralnych za granicą – Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej.

Luba Lewak. Jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej w Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

14/11/2019 15:24

Gra role komediowe i dramatyczne, bawi i wzrusza setki widzów. 50 lat temu zadebiutowała rolą Panny Młodej w „Weselu” Wyspiańskiego. W listopadzie tego roku podczas jubileuszu swojej pracy aktorskiej zagra Starą Kobietę z dramatu Różewicza. Czy można piękniej podsumować ten czas? Z Lubą Lewak rozmawiała Estera Edelbaum.

Jak Polacy Charków budowali. Część LVII

14/11/2019 06:52

Związki Polski i Charkowa w zakresie prawodawstwa

Kościół w Buszczu jak feniks z popiołów

14/11/2019 06:39

Dwa razy do roku, w dniach 15 sierpnia i 8 września odbywają się doroczne pielgrzymki Polaków i Ukraińców do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buszczu koło Brzeżan na Podolu. Skazana na rujnację świątynia została odbudowana dzięki akcji dobroczynnej ks. Stanisława Żaka z USA.

Kazimierz Wierzyński wobec Niepodległości

11/11/2019 06:48

W 50. rocznicę śmierci Kazimierza Wierzyńskiego. Rozmowa Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim, literatem i muzealnikiem.

11 listopada 1929 roku, poniedziałek

11/11/2019 05:21

Przez przypadek zauważyłem, że w 1929 roku Święto Niepodległości wypadało w poniedziałek – tak samo jak w tym roku. Przejrzyjmy świąteczne numery Gazety Porannej sprzed 90 laty.

Świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości

11/11/2019 04:59

Mimo tego, że ostatnie dni października są w tym roku ciepłe i słoneczne, trudno się w moim sercu doszukać optymizmu.

Wspomnienie lata: Rumunia (i nie tylko) w dwa tygodnie

09/11/2019 17:12

Rumunia jest ze Lwowa niemal na wyciągnięcie ręki.

Zakład Ojców Jezuitów w Chyrowie. Część VIII

09/11/2019 15:53

Szczytna szkoła. Kultura i życie duchowe

Wyspiański bliżej

-a A+

W roku 2017 obchodzimy 110. rocznicę śmierci słynnego polskiego poety i dramaturga, malarza, grafika, architekta – twórcy utalentowanego w wielu dziedzinach sztuki.

Stanisław Wyspiański to światowej klasy artysta, jego twórczość pomimo, że mocno osadzona była w kulturze polskiej, jest zresztą ponadnarodowa. W dniach 18-20 września br. w kilku lwowskich placówkach edukacyjnych odbyły się spotkania i warsztaty dla uczniów, młodzieży, nauczycieli i studentów na temat twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

O pracy nad przygotowaniem i zorganizowaniem tej imprezy opowiedziała dla Kuriera Galicyjskiego Izabela Kochańczyk, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, z którą w czasie przerwy w warsztatach i wykładach w Szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny rozmawiała Alina Wozijan.

Na czym polega pomysł tej imprezy?
Jest to projekt związany z promocją kultury polskiej na Ukrainie. W 2016 roku ubiegaliśmy się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dotację z programu „Promocja kultury polskiej za granicą” i otrzymaliśmy dofinansowanie na projekt „Światu dajesz kształt” w 110. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Ten rok jest ogłoszony Rokiem Wyspiańskiego – pamięci wybitnego artysty polskiego.

Czy Szkoła nr 10 im. św. Marii Magdaleny jako jedna z placówek dla zorganizowania warsztatów od samego początku była brana pod uwagę?
Tak. Do projektu zaprosiliśmy partnerów po obu stronach. Podzieleni oni byli na dwie grupy. Jest to grupa organizatorów, która wyłoniła się w ubiegłym roku po stronie polskiej – jest to kilka szkół, placówek edukacyjno-oświatowych w Gliwicach i też grupa partnerów, którzy nas wspierają, w tym momencie są to instytucje kultury i Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego. Po stronie ukraińskiej zaprosiliśmy do współpracy Lwowską Narodową Akademię Sztuk Pięknych – główny partner projektu – oraz trzy placówki – Miejski Pałac Kultury im. Chodkiewicza i Szkoła Ogólnokształcąca nr 10 im św. Marii Magdaleny we Lwowie oraz Szkoła nr 4 w Tarnopolu. Niejako po drodze wyłonił się nam jeszcze jeden partner – Lwowska Obwodowa Biblioteka dla Dzieci. W ubiegłym roku wysłaliśmy zaproszenia do placówek kultury polskiej na Ukrainie i 25 uczestników z różnych miast nam się wyłoniło.

Jak projekt powstawał?
Na początku przygotowaliśmy zarys wystawy, koncepcja której powstała w ubiegłym roku i którą wysłaliśmy do kilku placówek – uczestników projektu na Ukrainie. Plansze wiszą m.in. w tej szkole na klatce schodowej już od kilku miesięcy. Materiał wyjściowy był podstawą dla nauczycieli z polskich szkół do przygotowania zestawu scenariuszy o twórczości Wyspiańskiego, o tym jak ją zaadaptować do lekcji, nawet jak przenieść też na współczesny język, Wyspiański na Facebooku między innymi. Scenariusze zostały przetłumaczone również na język ukraiński, żeby w szkołach nauczycielom było łatwiej, bo te placówki są bardzo różne. Opracowaliśmy też grę planszową o Wyspiańskim. Przygotowaliśmy też stronę internetową www.sdk.biblioteka.gliwice.pl. SDK – to pierwsze literki tytułu „Światu dajesz kształt”. Materiały, które powstają w ramach projektu, są również dostępne do pobrania na stronie, tam również wymienieni są wszyscy organizatorzy i partnerze.

Otóż mamy już wrzesień i są Panie we Lwowie…
Wczoraj byłyśmy w Akademii Sztuk Pięknych, gdzie Marta Romanowska, historyk sztuki, twórca i wieloletni kustosz Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, obecnie starszy wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, wygłosiła wykład nt. „Mistrz i uczeń. Jan Matejko i Stanisław Wyspiański”. Później przenieśliśmy się do innego budynku, gdzie są fajne warunki i jest prasa drukarska. Tam Marta Frąckowiak z Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie przeprowadziła warsztaty z transferu obrazu na tkaninę. Były to bardzo sympatyczne zajęcia, podobały się bardzo. Pomysł, w sumie prosty, wykorzystania podręcznych narzędzi i materiałów dostarczonych przez nas sprawił dużo radości również wykładowcom, nie tylko studentom. Z tych grafików, które powstawały podczas zajęć, wszyscy mogli sobie zrobić pamiątkowe torby na zakupy. Ale grafiki, oczywiście, nawiązywały do twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Dzisiaj w szkole również odbędzie się wykład Marty Romanowskiej o twórczości Wyspiańskiego, ale tym razem w kontekście: Stanisław Wyspiański dla młodzieży. Są różne grupy odbiorców. Dzisiaj to będą nauczyciele. Druga część będzie bardziej warsztatowa, poprowadzi ją Mirela Nawrot, trener, dyrektorka naszego partnera – przedszkola międzynarodowego w Gliwicach. Ona opowie o kompetencjach od strony edukacyjnej. Również dla uczniów i nauczycieli zajęcia z linorytu prowadzi Marta Frąckowiak.
Jest też Marta Kryś, kierownik działu instrukcyjno-metodycznego naszej biblioteki, która prowadzi warsztaty dotyczące gry planszowej.
Jutro, w trzeci dzień naszej wizyty we Lwowie, jesteśmy u kolejnego partnera – we Lwowskiej Obwodowej Bibliotece dla Dzieci przy ul. Wynnyczenki 1. Na tym spotkaniu również Marta Romanowska wygłosi wykład o Stanisławie Wyspiańskim pod kątem jego myślenia o typografii, o książce. Ja i Mirela Nawrot opowiemy o czytaniu, pani Mirela Nawrot poprowadzi warsztaty pod kątem kompetencji czytelniczych. Będzie również kolejna część dla młodzieży, która się zgłosi – a ma to być również grupa z Jaworowa. Oni będą uczestniczyli w kolejnej odsłonie warsztatów plastycznych.

Czy wszyscy zgłoszeni dojechali do Lwowa?
Dużo naszych partnerów ukraińskich jest z odległych miejsc – z Koziatyna, Tarnopola, Sambora. Lista jest na naszej stronie internetowej. Niektórzy nauczyciele dojechali do Lwowa by uczestniczyć w wykładach i warsztatach. Nasza wizyta jest otwarta, nie zamykamy się jedynie na naszych partnerach, uczestniczyć mogą wszyscy, kto się zgłosi nawet w ostatniej chwili.
Myślę że kontakty, które się zawiązały podczas prac nad obchodami Roku Wyspiańskiego, zaowocują jakąś kolejną dobrą współpracą nad nowymi projektami.
Obecny cały projekt, odbywający się w tym dwuletnim trybie, został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i z budżetu miasta Gliwice. Patronatem medialnym imprezę objęły TVP Kultura oraz lokalne media – Dziennik Zachodni i Nasze Miasto.

Dziękuję za rozmowę.

Alina Wozijan

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.