• Otwarcie XIV Seminarium Młodzieży „Arka”...

    „Wszyscy jesteśmy w jednej arce” - to hasło przyświeca tegorocznemu XIV Polsko-Krymskotatarsko-Żydowsko-Ukraińskiemu Międzyreligijnemu Seminarium Młodzieży „Arka”, które rozpoczęło...
  • Koncert Okeanu Elzy i Chrystyny Sołowij ...

    Późnym wieczorem, we wtorek, dnia 16 lipca, w ramach kampanii prowadzonej przed wyborami do ukraińskiego parlamentu, założona i kierowana przez Swiatosława Wakarczuka partia GOLOS ...
  • Film, film, film…

    W kwietniu 1928 roku pojawił się dodatek tygodniowy do „Dziennika Lwowskiego” pod tytułem „Lwowski Dziennik Ilustrowany” z podtytułem: „Film i Teatr”. ...

aktualności

„Drohobycz Cmentarz” Lwa Skopa

17/07/2019 12:47

W poniedziałek, 15 lipca br. drohobyczanie i goście Drohobycza mieli możliwość wziąć udział w prezentacji książki z fotografiami i liryką słynnego drohobycko-lwowskiego artysty Lwa Skopa – „Drohobycz Cmentarz”.

Konferencja „Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe” w Jastrowiu

17/07/2019 10:03

W dniach 19–22.06.2019 r. w Jastrowiu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe”.

Rowerem na ratunek kościoła w Hodowicy

17/07/2019 10:00

7 lipca kolumna rowerzystów w asyście wozu policji wyruszyła z pl. Mytnego we Lwowie do kościoła Wszystkich Świętych w miejscowości Hodowica.

Granice etniczne, granice kulturowe

16/07/2019 18:01

Prof. Lech Mróz z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Roman Czmełyk z Lwowskiego Muzeum Historycznego wspólnie wygłosili wykład zatytułowany "Granice etniczne, granice kulturowe. Spór co jest czyje".

Ach, co to był za ślub!

16/07/2019 17:22

6 lipca we lwowskiej bazylice metropolitalnej odbył się ślub Joanny Janczyckiej i Jana Sabadasza. Stało się już bowiem piękną tradycją, że wielu lwowiaków z młodego pokolenia, mimo iż na stałe osiedlili się w Polsce, chcą w ten sposób wrócić w swoje rodzinne strony, podkreślając skąd ich ród.

30 lat kierowania nauczycieli na Wschód przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą

16/07/2019 17:18

Trzydzieści lat minęło, jak jeden dzień – chciałoby się zaśpiewać w takt popularnej piosenki, ale nie jest to żaden truizm, a kryje się za nim intensywny okres pracy ORPEG i nauczycieli kierowanych na pięć kontynentów do wielu krajów do pracy z Polonią i Polakami, szereg drobnych codziennych radości i zmagań z urzędnikami i wymaganiami w krajach docelowych.

Pamięć. Pojednanie. Prawda

15/07/2019 13:22

Obchody 76 rocznicy Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie.

Warszawa – uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej

13/07/2019 13:36

W Warszawie uczczone zostaną ofiary rzezi wołyńskiej. W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej, prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

Pogoń Lwów Amatorska wygrała z Orłem Bydgoszcz

11/07/2019 16:13

W towarzyskim meczu sekcja sportowo-rekreacyjna Pogoni Lwów pokonała Orła Bydgoszcz 5:2. Po meczu piłkarze i kibice dzielili się wrażeniami przy wspólnym grillowaniu.

Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec

10/07/2019 15:28

Pieszą Pielgrzymkę Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach co roku organizują franciszkanie konwentualni.

publicystyka

Komu huculski kapelusz?

20/07/2019 11:08

W dalekiej górskiej wiosce Krasnoilla, w obw. iwanofrankiwskim, produkowane są tradycyjne kapelusze huculskie według XVII-wiecznych wzorów. Są często kupowane przez turystów z Polski.

Awaryjny stan budynków dawnej lecznicy doktora Apolinarego Tarnawskiego

19/07/2019 10:31

„Myślę, że koniecznie trzeba zrobić muzeum. Dlaczego? Dlatego, że to będzie baza wiedzy dla przyszłych pokoleń”. Z Oksaną Sukaneć, nowym dyrektorem „Sanatorium Kosów” rozmawiała Natalia Tarkowska.

Jak sprytni Polacy rewolucyjną literaturę wozili i co z tego wynikło

18/07/2019 10:13

Historia pouczająca i nie bez morału

Wyspa Olchon, czyli raj dla fotografowania

18/07/2019 10:07

Bo rzeczywiście tak jest – gdzie nie zerkniesz… od razu jakoś inaczej…

Zapomniane. Odzyskane

17/07/2019 09:52

Polska pamięć pokoleń

Spadek i wizja

15/07/2019 13:35

450 lat temu powstało jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów. Zawarta 1 lipca 1569 roku w Lublinie unia Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego stanowiła o utworzeniu federacji złożonej z dwóch równoprawnych członów.

Czy wśród pustelników w Puszczy byli Polacy?

13/07/2019 03:39

Kapliczka w pieczarze Puszczy Pustelnika, położonej koło nadzbruczańskiej wioski Kręciłów w rejonie husiatyńskim całkowicie słusznie może nosić miano najstarszego czynnego obiektu sakralnego na Ukrainie. Jest to w części wyryta ręcznie pieczara u podnóża malowniczego pasma wzgórz z górującą nad nim górą Dzwonigrodzką.

Gdańsk w Koronach ormiańskich i stanisławowskich

10/07/2019 04:41

Wochczujn kez Mariam!

Jak Polacy Charków budowali. Część LII

09/07/2019 04:24

Polscy architekci, urodzeni lub pośrednio związani z Charkowem

„Polacy we Lwowie 1944–1959”

08/07/2019 08:20

W dniu 3 czerwca 2019 na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Piotra Olechowskiego „Polacy we Lwowie 1944–1959”.

Spisek porucznika Deblessema. Część 3

08/07/2019 08:13

Wszelkie wspomnienia są rzeczą subiektywną. Ich autorzy starają się przypisać sobie jak najwięcej osiągnięć i przerzucić na innych swe porażki. Aby uzyskać realny kształt wydarzeń należy porównać kilka wspomnień. Wydarzenia 25 maja 1919 roku przedstawiają polscy, ukraińscy i niemieccy ich uczestnicy. Zaczniemy od Deblessema.

Wyspiański bliżej

-a A+

W roku 2017 obchodzimy 110. rocznicę śmierci słynnego polskiego poety i dramaturga, malarza, grafika, architekta – twórcy utalentowanego w wielu dziedzinach sztuki.

Stanisław Wyspiański to światowej klasy artysta, jego twórczość pomimo, że mocno osadzona była w kulturze polskiej, jest zresztą ponadnarodowa. W dniach 18-20 września br. w kilku lwowskich placówkach edukacyjnych odbyły się spotkania i warsztaty dla uczniów, młodzieży, nauczycieli i studentów na temat twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

O pracy nad przygotowaniem i zorganizowaniem tej imprezy opowiedziała dla Kuriera Galicyjskiego Izabela Kochańczyk, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, z którą w czasie przerwy w warsztatach i wykładach w Szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny rozmawiała Alina Wozijan.

Na czym polega pomysł tej imprezy?
Jest to projekt związany z promocją kultury polskiej na Ukrainie. W 2016 roku ubiegaliśmy się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dotację z programu „Promocja kultury polskiej za granicą” i otrzymaliśmy dofinansowanie na projekt „Światu dajesz kształt” w 110. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Ten rok jest ogłoszony Rokiem Wyspiańskiego – pamięci wybitnego artysty polskiego.

Czy Szkoła nr 10 im. św. Marii Magdaleny jako jedna z placówek dla zorganizowania warsztatów od samego początku była brana pod uwagę?
Tak. Do projektu zaprosiliśmy partnerów po obu stronach. Podzieleni oni byli na dwie grupy. Jest to grupa organizatorów, która wyłoniła się w ubiegłym roku po stronie polskiej – jest to kilka szkół, placówek edukacyjno-oświatowych w Gliwicach i też grupa partnerów, którzy nas wspierają, w tym momencie są to instytucje kultury i Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego. Po stronie ukraińskiej zaprosiliśmy do współpracy Lwowską Narodową Akademię Sztuk Pięknych – główny partner projektu – oraz trzy placówki – Miejski Pałac Kultury im. Chodkiewicza i Szkoła Ogólnokształcąca nr 10 im św. Marii Magdaleny we Lwowie oraz Szkoła nr 4 w Tarnopolu. Niejako po drodze wyłonił się nam jeszcze jeden partner – Lwowska Obwodowa Biblioteka dla Dzieci. W ubiegłym roku wysłaliśmy zaproszenia do placówek kultury polskiej na Ukrainie i 25 uczestników z różnych miast nam się wyłoniło.

Jak projekt powstawał?
Na początku przygotowaliśmy zarys wystawy, koncepcja której powstała w ubiegłym roku i którą wysłaliśmy do kilku placówek – uczestników projektu na Ukrainie. Plansze wiszą m.in. w tej szkole na klatce schodowej już od kilku miesięcy. Materiał wyjściowy był podstawą dla nauczycieli z polskich szkół do przygotowania zestawu scenariuszy o twórczości Wyspiańskiego, o tym jak ją zaadaptować do lekcji, nawet jak przenieść też na współczesny język, Wyspiański na Facebooku między innymi. Scenariusze zostały przetłumaczone również na język ukraiński, żeby w szkołach nauczycielom było łatwiej, bo te placówki są bardzo różne. Opracowaliśmy też grę planszową o Wyspiańskim. Przygotowaliśmy też stronę internetową www.sdk.biblioteka.gliwice.pl. SDK – to pierwsze literki tytułu „Światu dajesz kształt”. Materiały, które powstają w ramach projektu, są również dostępne do pobrania na stronie, tam również wymienieni są wszyscy organizatorzy i partnerze.

Otóż mamy już wrzesień i są Panie we Lwowie…
Wczoraj byłyśmy w Akademii Sztuk Pięknych, gdzie Marta Romanowska, historyk sztuki, twórca i wieloletni kustosz Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, obecnie starszy wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, wygłosiła wykład nt. „Mistrz i uczeń. Jan Matejko i Stanisław Wyspiański”. Później przenieśliśmy się do innego budynku, gdzie są fajne warunki i jest prasa drukarska. Tam Marta Frąckowiak z Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie przeprowadziła warsztaty z transferu obrazu na tkaninę. Były to bardzo sympatyczne zajęcia, podobały się bardzo. Pomysł, w sumie prosty, wykorzystania podręcznych narzędzi i materiałów dostarczonych przez nas sprawił dużo radości również wykładowcom, nie tylko studentom. Z tych grafików, które powstawały podczas zajęć, wszyscy mogli sobie zrobić pamiątkowe torby na zakupy. Ale grafiki, oczywiście, nawiązywały do twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Dzisiaj w szkole również odbędzie się wykład Marty Romanowskiej o twórczości Wyspiańskiego, ale tym razem w kontekście: Stanisław Wyspiański dla młodzieży. Są różne grupy odbiorców. Dzisiaj to będą nauczyciele. Druga część będzie bardziej warsztatowa, poprowadzi ją Mirela Nawrot, trener, dyrektorka naszego partnera – przedszkola międzynarodowego w Gliwicach. Ona opowie o kompetencjach od strony edukacyjnej. Również dla uczniów i nauczycieli zajęcia z linorytu prowadzi Marta Frąckowiak.
Jest też Marta Kryś, kierownik działu instrukcyjno-metodycznego naszej biblioteki, która prowadzi warsztaty dotyczące gry planszowej.
Jutro, w trzeci dzień naszej wizyty we Lwowie, jesteśmy u kolejnego partnera – we Lwowskiej Obwodowej Bibliotece dla Dzieci przy ul. Wynnyczenki 1. Na tym spotkaniu również Marta Romanowska wygłosi wykład o Stanisławie Wyspiańskim pod kątem jego myślenia o typografii, o książce. Ja i Mirela Nawrot opowiemy o czytaniu, pani Mirela Nawrot poprowadzi warsztaty pod kątem kompetencji czytelniczych. Będzie również kolejna część dla młodzieży, która się zgłosi – a ma to być również grupa z Jaworowa. Oni będą uczestniczyli w kolejnej odsłonie warsztatów plastycznych.

Czy wszyscy zgłoszeni dojechali do Lwowa?
Dużo naszych partnerów ukraińskich jest z odległych miejsc – z Koziatyna, Tarnopola, Sambora. Lista jest na naszej stronie internetowej. Niektórzy nauczyciele dojechali do Lwowa by uczestniczyć w wykładach i warsztatach. Nasza wizyta jest otwarta, nie zamykamy się jedynie na naszych partnerach, uczestniczyć mogą wszyscy, kto się zgłosi nawet w ostatniej chwili.
Myślę że kontakty, które się zawiązały podczas prac nad obchodami Roku Wyspiańskiego, zaowocują jakąś kolejną dobrą współpracą nad nowymi projektami.
Obecny cały projekt, odbywający się w tym dwuletnim trybie, został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i z budżetu miasta Gliwice. Patronatem medialnym imprezę objęły TVP Kultura oraz lokalne media – Dziennik Zachodni i Nasze Miasto.

Dziękuję za rozmowę.

Alina Wozijan

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.