• Myrosław Skoryk spoczął na Cmentarzu Łyc...

    W piątek, 5 czerwca, na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie pożegnano jednego z najwybitniejszych współczesnych ukraińskich kompozytorów, dyrygenta Myrosława Skoryka. Maestro spoczął ...
  • Stanowisko przedstawicieli polskich orga...

    Wspólne stanowisko przedstawicieli polskich organizacji i środowisk we Lwowie z dnia 29 maja 2020 roku ...
  • Wygnani na stepy

    W dwóch językach, po polsku i po ukraińsku ukazała się książka „Wygnani na stepy. Przesiedlenia ludności ukraińskiej z Polski na południe Ukrainy w latach 1944–1946” Romana Kabaczi...

aktualności

We Lwowie przedłużono kwarantannę do 5 czerwca

03/06/2020 09:35

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem we Lwowie i w obwodzie lwowskim przedłużono kwarantannę do 5 czerwca. Taką decyzję podjęły 1 czerwca podczas posiedzenia komisje: miejska i obwodowa, które oceniają stan zagrożenia.

Polska pomoc dla szpitala w Rudkach

02/06/2020 11:39

2 czerwca konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała środki ochrony indywidualnej na potrzeby Szpitala Komunalnego w Rudkach, które zakupiło Przedstawicielstwo Fundacji Solidarności Międzynarodowej na Ukrainie.

Archeologiczne odkrycia w Malhowicach

30/05/2020 09:17

Archeolodzy, prowadzący nadzór przy rozbudowie drogi wojewódzkiej Przemyśl – Malhowice, odkryli liczne obiekty archeologiczne w Malhowicach, w połowie wzgórza schodzącego ku linii granicznej, gdzie w przyszłym roku ma ruszyć budowa przejścia granicznego „Malhowice – Niżankowice.

Maski medyczne od polskich przyjaciół

30/05/2020 06:03

Dwa tysiące masek ochronnych dla personelu medycznego w rejonie tyśmienickim w obw. iwanofrankiwskim nadesłali polscy partnerzy z gminy Strzelce Opolskie.

Polska wsparła Sokal w walce z pandemią

29/05/2020 18:22

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała Głównemu Szpitalu Rejonowemu w Sokalu sprzęt medyczny i ochronny mający zastosowanie w walce z COVID-19. Było to już trzecie w obwodzie lwowskim przekazanie sprzętu medycznego zakupionego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej.

Ukraina otwiera kolejne przejścia graniczne z Polską

29/05/2020 07:50

W nocy z 28 na 29 maja wznowiło działalność pięć ukraińsko-polskich przejść granicznych w obwodzie lwowskim. Taką decyzję podjął rząd Ukrainy.

Jak uczyć (się) na odległość i nie zwariować

27/05/2020 12:14

Ten rok szkolny nie jest podobny do wszystkich innych. Chyba od czasów II wojny światowej nauczanie nie odbywało się w tak nietypowych warunkach. Zamknięto szkoły, zamknięto uczniów i nauczycieli w domach, a rok szkolny przecież trwał, nikt go nie zakończył…

Polska przekazała lwowskiemu szpitalowi kolejną partię środków medycznych

22/05/2020 13:35

Konsulat Generalny RP we Lwowie przekazał Lwowskiemu Obwodowemu Szpitalowi Weteranów Wojennych i Represjonowanych w Winnikach środki ochrony indywidualnej dla lekarzy i medyków do walki z koronawirusem.

publicystyka

Co łączy Waszyngton ze Lwowem?

04/06/2020 18:32

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, którego cokół zamalowano w czasie protestów, i pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie stworzył ten sam artysta – Antoni Popiel. Dom tego lwowskiego rzeźbiarza już nie istnieje. Został zburzony. Powoli ginie polska historia zapisana w murach miast kresowych. Taki los może spotkać inne budowle, m.in. te związane z Brunonem Schulzem i Gabrielą Zapolską.

Kapliczka-cudeńko, rozstrzelany anioł i czerwone buki

04/06/2020 07:11

Wyglądająca jak jaskrawe cudeńko kapliczka w wiosce Młyniska w rejonie trembowlańskim jest chyba najbardziej sympatyczna ze wszystkich opuszczonych rzymskokatolickich świątyń na Ziemi Tarnopolskiej. Wielu jest praktycznie nieznana, bo przycupnęła w dali od uczęszczanych tras turystycznych i już sam dojazd do niej jest nie byle jaką atrakcją.

Plagi

04/06/2020 05:12

Do naszego miasta przyszła plaga i miasto zadrżało ze strachu. Początkowo starało się z nią walczyć, jednak wszelkie wysiłki okazały się daremne.

Umowa Warszawska

02/06/2020 09:31

21 kwietnia przed stu laty miało miejsce podpisanie Umowy warszawskiej pomiędzy Józefem Piłsudskim i Semenem Petlurą. Dało to impuls do prowadzenia wspólnych walk Polaków i Ukraińców przeciwko bolszewikom. Aktualna sytuacja w Europie Wschodniej nakłania nas do analizy tego historycznego wydarzenia.

Rok 1920: Pamięć podczas pandemii. Relacja z akcji – część 1

31/05/2020 06:32

Ta wspólna podróż Polaka i Ukraińca po miejscach walk z roku 1920 mogłaby nie dojść do skutku, gdyby nie pandemia koronowirusa.

Lolek grał jak „Martyna”...

17/05/2020 11:23

Jan Paweł II żył sportem. Był kibicem, jeździł na nartach, uwielbiał spływy kajakowe, jednak pierwszą dyscypliną, którą uprawiał młody Karol Wojtyła była piłka nożna.

Izrael. Wakacje last minute

16/05/2020 13:17

Tydzień to zdecydowanie za mało na Izrael, ale nikt z nas nie jest panem swojego czasu, prawie nikt nie dysponuje nim dowolnie… może teraz, w czasach ataku nowego wirusa typu korona mamy czasu aż za dużo, ale jeszcze przez jakiś czas o podróżach nie będzie mowy.

Krewni generała Stanisława Maczka z wizytą w Szczercu

-a A+

29 października z Anglii do Szczerca k. Lwowa, gdzie urodził się generał Stanisław Maczek, przybyli jego syn Andrzej Maczek i wnuczka Karolina Maczek.

Gościom towarzyszyli Rafał Kocot, konsul RP we Lwowie, i Marta Horbań, dyrektor Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej im. generała Stanisława Maczka w Szczercu.

– Wizyta rodziny generała Maczka pozwoli przypomnieć postać bohaterskiego dowódcy, który dzielnie walczył w latach 1939–1945, a urodził się tutaj, w Szczercu – powiedział konsul Rafał Kocot.Na początku wizyty krewni generała odwiedzili polską szkołę. Syn generała Andrzej Maczek opowiedział uczniom szkoły o swoim ojcu, wspomniał o jego skromnym i dzielnym charakterze. – Był człowiekiem bardzo energicznym. Nie wywyższał się wśród żołnierzy. Jadł to co oni, a czasem i spał pod czołgami jak oni. Był bardzo skromnym człowiekiem – zaznaczył Andrzej Maczek.

O ciekawostkach z młodzieńczych lat generała opowiedziała jego wnuczka Karolina.

Obecna prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Szczercu Helena Skoczylas opowiedziała o dziesięcioletniej działalności Towarzystwa i przekazała szkole pamiątkowy medal generała Maczka.

Następnie goście z Anglii udali się do pobliskiego kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika, w którym był chrzczony Stanisław Maczek. W kościele znajduje się też pamiątkowa tablica poświęcona generałowi.

Ksiądz proboszcz Aleksander Biszko opowiedział o historii kościoła. Natomiast Stefania Derewacka, krajoznawczyni, nauczycielka geografii w miejscowej szkole, autorka wielu artykułów o generale Maczku, przybliżyła przedwojenną historię Szczerca.

Również udało się odnaleźć miejsce, w którym prawdopodobnie stał rodzinny dom Maczków, a który w czasie bombardowań Szczerca w latach wojennych został całkowicie zniszczony. Obecnie na zarośniętym chwastami terenie stoi drewniany słup elektryczny.

– Jestem szczęśliwa, że zobaczyłam miejsce urodzenia dziadka. Gdzie chodził do szkoły ze swoimi braćmi, gdzie minęło jego dzieciństwo. To jest bardzo wzruszające – podkreśliła wnuczka generała Karolina Maczek.

Marzeniem Polaków mieszkających w Szczercu jest otwarcie domu pamięci o generale Maczku, aby postać słynnego Polaka urodzonego w Szczercu nie była zapomniana.

Stanisław Maczek urodził się 31 marca 1892 roku w Szczercu koło Lwowa. Polski generał z czasów II wojny światowej, uczestnik walk o Francję w 1940 roku, dowódca Pierwszej Dywizji Pancernej, zwycięzca bitwy pod Falaise. Zmarł w wieku 102 lat, 11 grudnia 1994 roku w Edynburgu. Został pochowany na cmentarzu żołnierzy polskich w Bredzie.

Eugeniusz Sało

Fot. Archiwum Polskiej Sobotnio-Niedzielnej Szkoły w Szczercu

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.