• Atak honwedów pod Gródkiem Podolskim – z...

    W dniach, gdy ludzkość czci smutną rocznicę wybuchu II wojny światowej, warto wspomnieć również o wydarzeniach z czasów I wojny. Tym bardziej, że wielu historyków uważa je za jedną...
  • Wysadzona kircha

    Galicję stosunkowo późno przyłączono do ZSRR, dlatego jej mieszkańcy nie odczuli w pełni „rozkoszy” bolszewickiego raju. Totalne czystki w 1937, kolektywizacja, Wielki Głód, masowe...
  • Na ratunek zapomnianym nagrobkom

    O działalności Lwowskiego Towarzystwa Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej „Zabytek”. ...

aktualności

Wręczenie nagród Instytutu Pamięci Narodowej „Semper Fidelis”

22/10/2019 14:44

Instytut Pamięci Narodowej przyzna Nagrody „Semper Fidelis” po raz pierwszy. Wyróżnienie to będą corocznie otrzymywać osoby, instytucje i organizacje społeczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, których działalność publiczna pozostaje zbieżna z ustawowymi celami IPN.

Zakończenie prac remontowo-konserwatorskich

19/10/2019 09:11

Fundacja Wolność i Demokracja, 14 października br., ukończyła prace remontowo-konserwatorskie zbiorowych mogił żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w walkach z bolszewikami, w Horpiniu oraz Firlejówce, a także pomnika poświęconego pamięci pomordowanej inteligencji stanisławowskiej w Czarnym Lesie.

Konkurs Recytatorski im. Zbigniewa Herberta w szkole św. Marii Magdaleny

18/10/2019 15:04

W szkole im. św. Marii Magdaleny odbył się konkurs recytatorski i prac plastycznych poświęcony Zbigniewowi Herbertowi. Był stres, emocje, ale i radość przy rozdawaniu dyplomów i nagród.

W Drohobyczu na terenie dawnego więzienia NKWD odnaleziono szczątki ludzkie

18/10/2019 15:00

Informacja prasowa o pracach poszukiwawczych w Drohobyczu

Jaremcze 2019: Panel ekonomiczny

18/10/2019 06:43

W ramach Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu odbył się również panel ekonomiczny, który stał się już stałym elementem tej konferencji. Tegoroczna debata była zatytułowana „O ekonomicznym partnerstwie i współpracy transgranicznej Polski i Ukrainy”.

Chcemy sobie pomagać

18/10/2019 06:40

W Drohobyckim Budynku Kultury im. Iwana Franki wieczorem 10 października w koncercie charytatywnym „Maraton 101/1”, zorganizowanym w celu wsparcia osób poszkodowanych w zawaleniu się budynku mieszkalnego przy ulicy Hruszewskiego 101/1 zagrały grupy „Taraka” (Polska) i „Fusion” (Ukraina).

Jaremcze 2019: Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa

17/10/2019 06:37

Drugi dzień Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu otworzyło posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. Panel był zatytułowany „Nowa sytuacja w stosunkach polsko-ukraińskich?”. Proponujemy Państwu przegląd ciekawszych, przedstawionych wówczas, tez i opinii.

Prace konserwatorskie w kościele parafialnym w Drohobyczu

16/10/2019 08:35

W kaplicy św. Anny w kościele parafialnym św. Bartłomieja w Drohobyczu zakończyła się konserwacja malowideł.

publicystyka

Wspomnienie o dziadku Wacławie Herce

22/10/2019 08:43

Było ich troje, Wacław, Henryk i Halina. Mój dziadek Wacław Herka był najstarszy.

Honor, wiara, kultura i umiłowanie wolności wyróżniały Polaków

22/10/2019 08:40

Wspomnienia Włodzimierza Iszczuka

Literackiego Nobla otrzymała Polka

17/10/2019 06:34

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla – koniec, kropka! W tabelkach z zestawieniami nazwisk osób nagrodzonych literackim Noblem pojawi się kolejny polski proporczyk i to jest moim zdaniem w tym wszystkim najważniejsze.

Poszukuję śladów rodziny, przodków mojego bliskiego przyjaciela

16/10/2019 08:39

Wiemy ze Włodzimierz Teodor Andrzej Nałęcz Keszycki ur. 30.11.1869 r. w Dźwinogrodzie, później przeniósł się do Lwowa, ożenił się z Apoliną Romualdą Kozakiewicz. Mieli syna Stanisława i córkę Irmę. Zmarł we Lwowie w Państwowym Szpitalu Powszechnym 18.12.1931 r. Pochowany został na cmentarzu Janowskim, mogiły nie udało się odnaleźć.

Rozmaitości wrześniowe 1929

16/10/2019 08:27

Gazeta Poranna w drugiej połowie września przed 90. laty zamieszczała wiele interesujących materiałów z różnych stron życia Lwowa i okolic. Oto niektóre z nich…

Misjonarze

09/10/2019 06:32

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Czyżby cisza przed burzą?

05/10/2019 12:59

Od dwunastu lat jaremczańskie Polsko-Ukraińskie Spotkania są jednymi z najistotniejszych wydarzeń dla kształtowania stosunków pomiędzy Ukrainą i Polską.

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Hryhorij Perepełycia

04/10/2019 12:56

Prof. Hryhorij Perepełycia, Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenki

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Łukasz Adamski

04/10/2019 12:51

Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki o sytuacji związanej z kościołem MB Gromnicznej we Lwowie

-a A+

3 marca br. grekokatolicy z rozwiązanej przez swego arcybiskupa Igora Woźniaka parafii Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie postanowili przejść na prawosławie, aby tylko nie zwrócić tej świątyni katolikom obrządku łacińskiego.

Jednak nie zostali przyjęci do powstałego niedawno niezależnego Kościoła Prawosławnego Ukrainy (KPU). Tymczasem już od listopada 2018 r. wierni parafii obrządku łacińskiego oraz dominikanie, którzy sprawują tam duszpasterstwo akademickie, nie mogą wejść do kościoła, z którego korzystali wspólnie z parafią greckokatolicką.

Stolica Apostolska zatwierdziła decyzję lwowskich metropolitów katolickich dwóch obrządków dotyczącą zwrotu kanonicznego kościoła Matki Bożej Gromnicznej Kościołowi rzymskokatolickiemu. Grupie grekokatolików, którzy tam się gromadzą, zaproponowano przejść do sąsiedniej parafii. Zaprotestowali i nie wpuścili katolików rzymskich do kościoła. Po odwołaniu proboszcza i rozwiązaniu parafii buntownicy nadal zajmują dawny łaciński kościół seminaryjny Matki Bożej Gromnicznej.

– Bardzo mi przykro, że Lwowska Kuria Metropolitalna Ukraińskiej Cerkwi greckokatolickiej nadal odkłada tę sprawę, zostawiając czas tej wspólnocie greckokatolickiej (ona jest dalej greckokatolicka) by znów urządzać jakieś manifestacje, prowokacje, by szukać kapłanów, którzy by im odprawiali mszę św., chociaż bez dekretu ordynariusza Kościoła greckokatolickiego – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Kuriera Galicyjskiego i CREDO arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego. – Tutaj jednak tę sprawę można załatwić w bardzo krótki i prosty sposób. Wystarczy żeby strona Kościoła greckokatolickiego notarialnie przepisała kościół Matki Bożej Gromnicznej na miano czy na bilans swojej archidiecezji, metropolii, a potem kolejnym dekretem przepisała na archidiecezję obrządku łacińskiego. Zasięgnąłem na ten temat opinii u prawników ukraińskich. Powiedzieli, że można tego dokonać jednym aktem w ciągu kilku godzin. Jak widzimy, następnym takim krokiem, który ta wspólnota podjęła, jest zastraszanie nas, że przejdą do Kościoła Prawosławnego Ukrainy. Chcę tutaj nadmienić, iż o tych sprawach już dawno zapewnialiśmy kurię arcybiskupa Woźniaka, że nie ma takiej obawy, ponieważ już kilka lat temu inne konfesje zapewniły mnie, że nigdy do takiego czegoś nie dojdzie. W ostatnim czasie miałem spotkanie z biskupami prawosławnymi – metropolitą lwowskim Dymitrijem i zwierzchnikiem Prawosławnego Kościoła Ukrainy metropolitą Epifaniuszem. Powiedzieli, że znają tę sprawę i nigdy by się takiego kroku nie dopuścili, zapewniając że do takiego czynu nie dojdzie i że jak najbardziej są przekonani, że ten kościół powinien być jak najszybciej przekazany nam, wspólnocie rzymskokatolickiej. To znaczy zwrócony. Kiedy byłem w Rzymie z okazji konwencji, którą zwołał Ojciec Święty Franciszek, rozmawiałem na ten temat z sekretarzem Stanu, rozmawiałem także z arcybiskupem Światosławem, pytając dlaczego tak długo ta sprawa się ciągnie. Wiem, że teraz arcybiskup Woźniak jest w sanatorium, ale nie musi robić tego sam. Może wyznaczyć swoich prawników, osoby kompetentne, które by tę sprawę doprowadziły do końca. My nad tym bardzo bolejemy, bo widzimy, że nie ma tutaj życzliwości ze strony Kościoła greckokatolickiego. Wszystko co do tej pory zostało dokonane, było jakby wymuszeniem, byli zmuszeni do podjęcia kolejnych kroków. Ufamy, że w końcu okażą ten gest życzliwości czy braterstwa, okażą ten gest jedności naszych Kościołów i zwrócą nam kościół, ponieważ nasza wspólnota w dalszym ciągu nie ma kościoła, nie ma gdzie się modlić, a chodzenie po innych kaplicach czy odprawianie mszy św. na holu nie sprzyja rozwojowi parafii i nie służy pożytkowi duchowemu wiernych. Zbliża się Wielki Post, z którym są związane takie nabożeństwa jak Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale czy rekolekcje. W takich warunkach my nie możemy dalej egzystować czy modlić się – zaznaczył arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

4 marca br. w Kijowie Synod Kościoła Prawosławnego Ukrainy na swoim posiedzeniu nie zadecydował o przyjęciu rozwiązanej greckokatolickiej parafii Matki Bożej Gromnicznej do tego Kościoła – poinformował ZAXID.NET szef departamentu informacyjnego KPU arcybiskup Jewstratij Zoria. Metropolita Epifaniusz, zwierzchnik KPU, osobiście zapewnił, że jego Kościół nie będzie wtrącać się w tę sytuację. To znaczy, że pomimo wyrażonej przez członków wspólnoty chęci przejścia do prawosławia, co było dla nas zaskoczeniem, biorąc pod uwagę wszystkie towarzyszące okoliczności, ta wspólnota nie może zostać przyjęta do Kościoła Prawosławnego Ukrainy.

Konstanty Czawaga

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.