aktualności

W Stryju pamiętają o zniszczonym cmentarzu

22/10/2020 12:50

Biskup Edward Kawa poświęcił pomnik w miejscu przechowywania szczątków ze starego cmentarza. Miejsce wiecznego spoczynku w czasach sowieckich było zamienione w park. Obecni pomodlili się za pochowanych na zniszczonym w latach 60. cmentarzu.

Koncert „Chopin 210” w Filharmonii Lwowskiej

22/10/2020 04:03

W Filharmonii Lwowskiej odbył się koncert poświęcony 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w wykonaniu młodego polskiego pianisty Tomasza Maruty i orkiestry kameralnej filharmonii pod batutą Romana Rewakowicza.

Obchody 400. rocznicy śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego

21/10/2020 17:41

W 400. rocznicę śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego, wybitnego wodza i hetmana wielkiego koronnego, uczczono w Żółkwi jego pamięć podczas szeregu uroczystości. Polski Sejm ogłosił 2020 rok – rokiem hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Akcja pomocowa dla Polaków na ziemi stanisławowskiej dobiegła końca

20/10/2020 04:53

W obwodzie iwanofrankiwskim w dniach 18–21 września br. dobiegła końca „Akcja pomocowa dla Polaków na Wschodzie – Świąteczna Paczka”.

Poświęcenie fundamentu zabytkowego kościoła i dzwonnicy w Łanowicach

17/10/2020 04:33

Księża saletyni wspólnie z mieszkańcami wsi Łanowice w obwodzie lwowskim odnawiają miejsce pamięci, gdzie kiedyś stał zabytkowy drewniany kościół, zniszczony w latach 80. przez władze sowieckie. W ten sposób chcą oddać hołd kapłanom posługującym przed laty w ich parafii.

Gala w Operze Lwowskiej

14/10/2020 10:09

Uroczyste otwarcie Teatru Miejskiego we Lwowie odbyło się 4 października 1900 roku. Obecnie w tym gmachu mieści się Lwowska Opera Narodowa im. Salomei Kruszelnickiej. Z okazji jubileuszu 120-lecia teatru w tym samym dniu odbył się uroczysty koncert.

Spadł kamień z serca…

10/10/2020 07:12

W miejscowości Tłumacz i wiosce Niżniów na Ziemi Stanisławowskiej nieobojętni miejscowi aktywiści uporządkowali dawne cmentarze rzymskokatolickie.

Patronce szkoły godne upamiętnienie

09/10/2020 12:55

Szkoła średnia nr 24 im. Marii Konopnickiej od lat stara się upamiętnić w odpowiedni sposób swoją patronkę. Tradycyjnie na przełomie maja i czerwca odbywały się konkursy „Maria Konopnicka dzieciom i młodzieży”, które przed laty zainicjował polonista szkoły śp. Władysław Łokietko. W tym roku epidemia koronawirusa niestety pokrzyżowała wszystkie plany. Dyrekcja szkoły postanowiła jednak trzymać się tradycji…

publicystyka

Miasto pełne poezji, historii i ciepła

23/10/2020 11:10

Wyborcze spazmy, które wstrząsają dzisiaj Ukrainą, niby nie są dla nas niczym nowym. W niedalekiej przeszłości przyszło nam przecież przeżyć najpierw prezydenckie, później parlamentarne wybory. Powinniśmy więc już się przyzwyczaić do przedwyborczego szumu i rwetesu, propagando-agitacji, portretów kandydatek i kandydatów, obiecanek, połajanek i ogólnego zamieszania.

Tartaków – nie tylko kościół

22/10/2020 05:17

W nr 13 Kuriera Galicyjskiego z dnia 16–30 lipca br. pisaliśmy o tym, że 4 lipca w Tartakowie koło Sokala arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki podniósł kościół pw. św. Michała Archanioła do godności sanktuarium. Dziś garść informacji o samej miejscowości, którą dostarczył redakcji Marian Baranowski. Odwiedził on Tartaków przed laty i teraz, więc możemy porównać stan wspaniałego pałacu.

To dopiero przyjaźń…

20/10/2020 08:19

Każdy chyba słyszał powiedzenie „przyjaciele do grobowej deski”, którym charakteryzuje się najwyższy przejaw przyjaźni. Ale zdarzają się przypadki, gdy nawet „ta z kosą” jest bezsilna wobec takiej przyjaźni.

„Książę rosy”. Krok do Europy

20/10/2020 08:17

Dużo powiedziano mądrych słów o duchowym dorobku narodu, o zachowaniu kulturalnego dziedzictwa i trosce o artystyczno-estetyczny rozwój przyszłych pokoleń. Nie mniej mówiono o miejscu ukraińskiej kultury i literatury wśród artystycznych wartości na światowym poziomie.

Agaton Giller w Galicji

20/10/2020 05:02

Agaton Giller – wybitny polski polityk, jeden z przywódców powstania styczniowego, dziennikarz, pisarz i historyk.

Sekrety kresowych kuferków

18/10/2020 03:59

Kurierowe rozmowy przy kawie

Pseudomieszkańcy klasztoru w Husiatynie

17/10/2020 09:51

W położonym nad Zbruczem Husiatynie franciszkanie od ponad czwierć wieku nie mogą przystąpić do remontu XVII-wiecznego klasztoru, który został im przekazany przez władze ukraińskie, ponieważ w ruinach cel zakonnych są zameldowane całe rodziny mieszkańców tego miasteczka.

Prace konserwatorskie w katedrze łacińskiej

16/10/2020 06:04

Sezon 2020 wspólnych polsko-ukraińskich prac konserwatorskich na terenie Lwowa. Część 1

Czerwonogród – miasto, które zniknęło i jego „rodzynki”

16/10/2020 03:16

Blisko dziesięć lat wstecz o mieście Czerwonogrodzie, które znikło (nazwa pochodzi od koloru gruntu), wiedzieli chyba jedynie mieszkańcy okolicznych wiosek, historycy lub najbardziej zawzięci turyści. Dziś jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc wypoczynkowych Ziemi Tarnopolskiej i ludzi zwykle tu jest nie mniej niż na Rynku lwowskim czy pod ratuszem w Kamieńcu Podolskim.

kardynał Marian Franciszek Jaworski

13/10/2020 14:09

Lwowski okres kardynała Mariana Franciszka Jaworskiego. Święcenia kapłańskie i działalność duszpasterska

Konsekracja kościoła św. Michała Archanioła we Lwowie

-a A+

29 września we Lwowie na granicy podmiejskiej wsi Zubra i nowego osiedla mieszkaniowego Sichów, które zamieszkuje około 300 tys. lwowian, arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc konsekrował nowo wybudowany kościół pw. św. Michała Archanioła.

Lwowski metropolita Mieczysław Mokrzycki w homilii powiedział, że ta świątynia jest darem archidiecezji katowickiej dla archidiecezji lwowskiej. Dodał również, że 10 lat temu arcybiskup Skworc, wtedy jako pasterz diecezji tarnowskiej, dokonał też konsekracji kościoła w Tarnopolu.

Proboszcz parafii na Sichowie ks. Jacek Kocur w słowie podziękowania zaznaczył, że powstanie tego kościoła jest przykładem duchowej współpracy katolików z Polski i Ukrainy. Budowa kościoła, który został zaprojektowany przez wybitnego architekta inż. Stanisława Niemczyka z Tychów we współpracy z lwowianami Iwanem Hanykiem i Wiktorem Lewczukiem, trwała od 2008 do 2018 roku. Został wymurowany z XIX-wiecznej lwowskiej cegły. W posadzce wieży kościoła znajduje się kamień węgielny poświęcony przez św. Jana Pawła II. Autorem obrazu patrona św. Michała Archanioła, patrona parafii, jest rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. Antoni Cygan. W ołtarz główny uroczyście złożono relikwie św. Jacka Odrowąża – patrona Śląska i archidiecezji katowickiej oraz patrona archidiecezji lwowskiej bł. Jakuba Strzemię. Biskup-senior charkowsko-zaporoski Marian Buczek jeszcze w 1995 roku podarował dla parafii dzwon o wadze 95 kg z napisem: „Wołam – Któż jak Bóg”. Na poświęcenie kościoła parafia św. Stanisława w Suszcu podarowała drugi dzwon ważący 420 kg z napisem: „Moje imię – św. Jacek”.

To już trzeci kościół wzniesiony we Lwowie za czasów niepodległej Ukrainy. Wcześniej katolicy obrządku łacińskiego zbudowali nowe świątynie w Rzęsnej i na Zboiskach. W trakcie budowy są kościoły w podlwowskich Brzuchowicach i Zimnej Wodzie.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą

 

Projekt „Polska Platforma Medialna Ukraina” realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja

 

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.