• 30 lat działalności Towarzystwa Kultury ...

    Od złożenia wieńców i zapalenia zniczów na kwaterze żołnierzy 1939 roku rozpoczęło się świętowanie 30-lecia Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, oddziału w Mościskach. ...
  • Zapalając znicze na ich grobach spłacamy...

    Ulice miasta spowite są gęstą mgłą. Wszyscy tłoczą się z drzwiach autokaru, aby po chwili sennie zasiąść na swoich miejscach. Od odjazdu dzieli ich zaledwie kilka minut. ...
  • Stanisławowski pokaz filmów Kuriera Gali...

    W ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwsku zaprezentowano dokumenty „Nikt im iść nie kazał” Anny Gordijewskiej i Aleksandra Kuśnierza, oraz „Pokucka Troja...

aktualności

Interpol kontra relacje polsko-ukraińskie

17/11/2019 11:25

Przy przekraczaniu ukraińsko-polskiej granicy, 9 listopada, został zatrzymany Igor Mazur – „Topola”, weteran wojny na Donbasie, narodowo-prawicowy polityk i aktywista, bliski współpracownik ukraińskiego rzecznika Praw Obywatelskich. Polska Straż Graniczna, wykonując zobowiązania wynikające z polskiego członkostwa w Interpolu, zatrzymała pana Mazura na granicy na podstawie tzw. „czerwonej noty” wystawionej przez Interpol na wniosek Federacji Rosyjskiej.

O Białym Słoniu na 8. Przeglądzie

15/11/2019 12:06

Na Przykarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku otwarto wystawę fotograficzną „Biały Słoń – Pop Iwan w śniegu i lodzie” oraz pokazano dwa filmy dokumentalne – „Obserwatorium” i „Biały Słoń” – opowiadające historię i dzień dzisiejszy dawnego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na górze Pop Iwan. Wydarzenie odbyło się w ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Film „Nikt im iść nie kazał” w Londynie

15/11/2019 07:59

Pod koniec października w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie odbył się tradycyjny wieczór Koła Lwowian.

Nowe radio z Warszawy pierwszą zagraniczną audycję nadało ze Lwowa!

15/11/2019 07:54

Internetowe Halo.Radio rozpoczęło działalność 1 października i już nadało pierwszą zagraniczną audycję. Gośćmi Halo.Radio byli twórczyni strony lwow.info Katarzyna Łoza i nasz redakcyjny kolega Wojciech Jankowski.

Renowacja schodów wejściowych kościoła pw. św. Antoniego we Lwowie

14/11/2019 11:31

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA rozpoczął renowację, ze względu na zły stan techniczny, schodów wejściowych przed kościołem pw. św. Antoniego we Lwowie. Częściowo zdemontowano już stopnie, balustrady i okładziny schodów. Natomiast figury świętych i elementy kamienne przewieziono do pracowni konserwatorskiej.

Dokumentacja cmentarzy w powiecie zbaraskim

14/11/2019 08:37

Ponad 500 polskich nagrobków z dawnego powiatu zbaraskiego zostało udokumentowanych w roku 2019

Pięć lat temu rozpoczęto odbudowę kościoła w Buszczu

14/11/2019 06:43

Dnia 5 października br. w Buszczu (woj. tarnopolskie, pow. brzeżański) przy XVII-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbył się plener, który urządziły studentki z V i VI roku studiów Lwowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza pod opieką wykładowczyni Anny Korżewy.

publicystyka

IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”

14/11/2019 16:08

Spektakle, warsztaty, wystawy, a nawet wieczory poezji, jazzu i bluesa. Polacy ze wszystkich stron świata po raz dziewiąty przybyli na jeden z najbardziej znanych festiwali teatralnych za granicą – Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej.

Luba Lewak. Jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej w Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

14/11/2019 15:24

Gra role komediowe i dramatyczne, bawi i wzrusza setki widzów. 50 lat temu zadebiutowała rolą Panny Młodej w „Weselu” Wyspiańskiego. W listopadzie tego roku podczas jubileuszu swojej pracy aktorskiej zagra Starą Kobietę z dramatu Różewicza. Czy można piękniej podsumować ten czas? Z Lubą Lewak rozmawiała Estera Edelbaum.

Jak Polacy Charków budowali. Część LVII

14/11/2019 06:52

Związki Polski i Charkowa w zakresie prawodawstwa

Kościół w Buszczu jak feniks z popiołów

14/11/2019 06:39

Dwa razy do roku, w dniach 15 sierpnia i 8 września odbywają się doroczne pielgrzymki Polaków i Ukraińców do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buszczu koło Brzeżan na Podolu. Skazana na rujnację świątynia została odbudowana dzięki akcji dobroczynnej ks. Stanisława Żaka z USA.

Kazimierz Wierzyński wobec Niepodległości

11/11/2019 06:48

W 50. rocznicę śmierci Kazimierza Wierzyńskiego. Rozmowa Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim, literatem i muzealnikiem.

11 listopada 1929 roku, poniedziałek

11/11/2019 05:21

Przez przypadek zauważyłem, że w 1929 roku Święto Niepodległości wypadało w poniedziałek – tak samo jak w tym roku. Przejrzyjmy świąteczne numery Gazety Porannej sprzed 90 laty.

Świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości

11/11/2019 04:59

Mimo tego, że ostatnie dni października są w tym roku ciepłe i słoneczne, trudno się w moim sercu doszukać optymizmu.

Wspomnienie lata: Rumunia (i nie tylko) w dwa tygodnie

09/11/2019 17:12

Rumunia jest ze Lwowa niemal na wyciągnięcie ręki.

Zakład Ojców Jezuitów w Chyrowie. Część VIII

09/11/2019 15:53

Szczytna szkoła. Kultura i życie duchowe

Msza Krzyżma św. w katedrze lwowskiej

-a A+

W Wielki Wtorek w Bazylice Metropolitalnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie arcybiskup Mieczysław Mokrzycki przewodniczył uroczystej Eucharystii, podczas której poświęcił olej chorych, olej katechumenów oraz olej krzyżma.

Towarzyszyli mu biskupi pomocniczy Leon Mały i Edward Kawa oraz biskup senior charkowsko-zaporoski Marian Buczek. Księża diecezjalni i zakonni odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Zgodnie z przepisami, liturgia ta powinna być odprawiana w Wielki Czwartek w godzinach porannych, jednakże w niektórych diecezjach na Ukrainie, które są bardzo rozległe, a do takich należy archidiecezja lwowska, rozciągająca się na cztery obwody – lwowski, tarnopolski, iwanofrankowski i czerniowiecki, jest ona sprawowana już w Wielki Wtorek. Taki układ jest wprowadzony dlatego, by wszyscy księża mogli uczestniczyć w tej mszy św., spotkać się z biskupami i zabrać ze sobą do swych parafii świeżo poświęcone krzyżmo, czyli oleje święte, używane później przez cały rok przy udzielaniu niektórych sakramentów.

- W tym szczególnym dla nas dniu niech będzie nam wolno prosić: Panie, pomóż mi coraz lepiej Cię poznawać – pouczał w homilii arcybiskup Mokrzycki. – Pomóż mi coraz bardziej jednoczyć się z Twoją wolą. Pomóż mi przeżywać moje życie nie dla siebie samego, ale przyzywać go razem z Tobą dla innych. Pomóż mi stawać coraz bardziej Twoim przyjacielem.

Nawiązując do przykładu namaszczenia kapłańskiego metropolita lwowski zaznaczył: „Dorze by było, gdybyśmy i my z podobną świadomością nakładali na siebie nasz ornat odczuwając na ramionach i w sercu ciężar i oblicza naszego ludu wiernego, naszych świętych i naszych męczenników”.

- Namaszczenie bowiem nie jest po to, aby skrapiać nas samych. Dobrego kapłana poznaje się po tym, jak namaszczony jest jego lud. W takim to kontekście mamy więc dzisiaj obowiązek dokonać wielkiego rachunku sumienia z tego, co zrobiliśmy z namaszczeniem naszych dłoń, co uczyniliśmy z naszej kapłańskiej drogi i jakimi jesteśmy pasterzami. Mamy obowiązek zapytać siebie, jaki znak świętości widzą w nas nasi wierni i czy spotykając się z nami doświadczają zawsze obecności Jezusa, w imię którego stajemy przed ludem – mówił arcybiskup.

Również abp Mokrzycki wezwał obecnych w katedrze wiernych być blisko swoich kapłanów z miłością i modlitwą, aby zawsze byli pasterzami według serca Bożego.

- Wspierajcie ich wysiłki duszpasterskie, włączajcie się aktywnie w życie parafii, mając w świadomości, że kościół to wspólnota. Wraz w kapłanami bierzcie odpowiedzialność za jego rozwój i podejmujcie troskę o jej utrzymanie. Błogosławcie siebie wzajemnie dobrym słowem i czynem. Módlcie się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, aby nie zabrakło naszemu Kościołowi szafarzy świętych sakramentów – wezwał arcybiskup Mokrzycki.

Po mszy św. duchowieństwo i osoby konsekrowane udali się do Lwowskiej Kurii Metropolitalnej na agapę, którą sprawił Konsulat Generalny RP we Lwowie na czele z konsulem generalnym Rafałem Wolskim.

Konstanty Czawaga

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.