• Święto Wojska Polskiego we Lwowie

    Uroczystą mszą św. w katedrze lwowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz obchody Święta Wojska Polskiego. ...
  • 19. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katy...

    Na Ukrainę przybyli uczestnicy 19. Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. 13 sierpnia, po zwiedzeniu Lwowa, polscy motocykliści udali się do Zadwórza, Brodów, Podkamieni...
  • Polscy harcerze oddają hołd ukraińskim ż...

    W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy harcerze i członkowie organizacji ukraińskich skautów Płast zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republ...

aktualności

Marszałek Senatu weźmie udział w upamiętnieniu bitwy pod Kostiuchnówką

16/08/2019 11:53

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpoczął w piątek wizytę na Ukrainie, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Kostiuchnówką i spotka się z harcerzami oraz z Polakami z Łuckiego Okręgu Konsularnego.

1600 osób skorzystało z przejścia granicznego na Zakarpaciu

14/08/2019 16:07

Przejście graniczne Łubnia – Wołosate, które funkcjonowało na granicy polsko-ukraińskiej od 8 do 10 sierpnia pozwoliło na przekroczenie granicy 1600 obywateli różnych państw – informuje służba prasowa administracji obwodowej Zakarpacia.

28. Piesza Pielgrzymka z Ukrainy na Kalwarię Pacławską

12/08/2019 14:14

Niedzielnym porankiem 11 sierpnia od kościoła św. Józefa w Trzcieńcu koło Mościsk strartowała 28. Piesza Pielgrzymka z archidiecezji lwowskiej do sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.

Spotkanie wakacyjne z Kabaretem „Czwarta rano”

12/08/2019 14:05

W Budynku Nauczyciela przy ul. Kopernika 42 odbył się specjalny wakacyjny występ Lwowskiego Kabaretu Artystycznego „Czwarta rano”.

W Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego

11/08/2019 16:14

W Gminnym Ośrodku Kultury w Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego - wybitnego pisarza, dramaturga, scenarzysty, współautora seriali radiowych i telewizyjnych. Na uroczystości przyjechała rodzina reżysera.

Wyjazd integracyjny Dziecięcego Hospicjum Domowego we Lwowie

09/08/2019 09:24

Po raz piąty, Fundacja „Dajmy nadzieję”, która prowadzi Dziecięce Hospicjum Domowe we Lwowie, zorganizowała wyjazd integracyjny dla rodzin mających nieuleczalnie chore dzieci.

Akcja „Lato z Polską” 2019 w Opolu

08/08/2019 15:29

W dniach 24 lipca – 2 sierpnia br. młodzież zrzeszona przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju uczestniczyła w akcji „Lato z Polską” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w Opolu. Program był bardzo bogaty, łączył w sobie dużo zajęć i wycieczek oraz zwiedzanie ważnych dla polskiej kultury i historii miejsc.

W Paryżu o Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

08/08/2019 06:56

Na zaproszenie Stowarzyszenia „Kresy we Francji” przybył do Paryża Zbigniew Chrzanowski – Dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie z delegacją towarzyszącą Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie z Warszawy.

To co nas łączy ― Polska

06/08/2019 19:01

W dniach od 30 czerwca do 7 lipca 2019 r. w Wielkopolsce przebywała grupa dzieci, młodzieży, nauczycieli i działaczy polonijnych organizacji z Ukrainy i Białorusi.

publicystyka

Ostatni bój stanisławowskiej fortecy. Część 2

13/08/2019 09:49

Dalsze wydarzenia, opisujące zajęcie stanisławowskiej fortecy, zaczerpnęliśmy ze wspomnień dwóch osób.

Dominikanie. Część 3

12/08/2019 09:40

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Legendy starego Stanisławowa. Część 23

11/08/2019 09:31

Pasaż od Gustawa Eiffla

Pierwszy mecz, pierwszy gol. Część 1

10/08/2019 07:48

O Edmundzie Cenarze, osobie, która zapoczątkowała we Lwowie piłkę nożna, faktycznie stając się jego „ojcem chrzestnym”, pisałem już w Kurierze Galicyjskim w 2015 roku (nr 16 (236), 28.08–14.09).

Ulwowiciel kabaretu

09/08/2019 07:36

Codzienność rzadko zajmuje poczesne miejsce w historii, pamięć ludzi i narodów przez całe stulecia napędzają wielkie, często brutalne tryby polityki.

Jak na wieży ratuszowej przechowano żydowską rodzinę

09/08/2019 07:23

Po raz pierwszy usłyszałem tę prawie niewiarygodną historię wiele lat temu z ust honorowego obywatela Drohobycza śp. Alfreda Szrajera. Znał osobiście uratowaną z Holokaustu Irenę Binsztok (Frisz), późniejszą pisarkę.

Adam Marie – tragiczna historia lwowskiego kolejarza

08/08/2019 06:52

Opisując represje z lat pierwszej sowieckiej okupacji przywołujemy zazwyczaj falę brutalnych morderstw bezpośrednio po 17 września 1939 r., masowe deportacje z lutego 1940 r, czy też likwidację więzień w czerwcu 1941 r. Sowiecki terror miał też jednak zupełnie inne oblicze – nie tak spektakularne, ale znacznie bardziej niebezpieczne i pochłaniające zdecydowanie więcej ofiar.

Izba i komora pod jednym dachem

06/08/2019 19:07

I Rzeczpospolita w okresie rozbiorów zamieszkana była głównie przez ludność wiejską. W rolnictwie i hodowli zajętych było prawie 90% jej mieszkańców. W tym czasie w Europie Zachodniej zakładano już podstawy nowoczesnego przemysłu i rolnictwa: przeważały płodozmiany, wykorzystanie nowych kultur. Na roli coraz częściej pracowały maszyny rolnicze.

Jak Polacy Charków budowali. Część LIV

05/08/2019 10:18

Zasługi i porażki rodziny Szackich w Charkowie

Strusów – jedna z najpiękniejszych wsi Ukrainy

05/08/2019 10:07

Miejscowość Strusów koło Trembowli na trwałe ulokowała się w dziesiątce najpiękniejszych zakątków Ukrainy, przy czym w górnej części tabeli. Wioska faktycznie jest niezwykle malownicza, ma wiele interesujących zabytków, więc żaden podróżny nie odjedzie stąd rozczarowany.

V Polsko-Ukraiński Dzień Dziecka z udziałem małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy

-a A+

Z okazji V Polsko-Ukraińskiego Dnia Dziecka, do Lwowa przyjechała małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

W Lwowskim Teatrze im. Marii Zańkowieckiej (dawnym teatrze Skarbka) pierwszą damę powitało około 700 dzieci Ziemi Lwowskiej – polskiego pochodzenia, dzieci narodowości ukraińskiej, których ojcowie walczą na wschodzie Ukrainy, i krymskotatarskiej. Inicjatorem i organizatorem Dnia Dziecka jest Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Podczas wydarzenia pierwszej damie towarzyszyli minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Bartosz Cichocki, ambasador RP na Ukrainie, oraz Rafał Wolski, konsul generalny RP we Lwowie. Byli obecni także Wiaczesław Wojnarowski, przedstawiciel MSZ Ukrainy we Lwowie, i Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

- Jest mi niezmiernie miło, że możemy spotkać się tutaj w tak licznym polsko-ukraińskim gronie, by wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wprawdzie dzień ten przypada na 1 czerwca, ale myślę, że nie macie nic przeciwko temu, aby te obchody trwały jak najdłużej – powiedziała na otwarcie małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza dama podkreśliła, że we Lwowie jest po raz pierwszy. – Muszę przyznać, że już od pierwszych chwil pobytu tutaj miasto zauroczyło mnie nie tylko swoją bogatą historią, kulturą i architekturą. Ale przede wszystkim niezwykłą gościnnością mieszkańców miasta – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda nawiązała do wydarzenia sprzed dziesięciu lat, kiedy to w 2009 roku do Lwowa przyjechała śp. Maria Kaczyńska. – Bardzo się cieszę, że moja wizyta tutaj we Lwowie jest niejako kontynuacją tradycji spotkań, które zapoczątkowała śp. prezydentowa Maria Kaczyńska, która odwiedzając Lwów w 2007 i 2009 roku również wzięła udział w obchodach dnia dziecka – powiedziała.

Z okazji dnia dziecka pierwsza dama złożyła dzieciom najserdeczniejsze życzenia. – Dzień dziecka jest świętem wszystkich dzieci. To wy moi drodzy jesteście naszym największym skarbem, naszym spełnieniem, i co najważniejsze, naszą nadzieją na przyszłość. Jest to także święto radości, uśmiechu, miłości i przyjaźni. Nie bójcie się marzyć i miejcie odwagę te marzenia realizować. To od was zależy jak będzie wyglądała wasza przyszłość i kim zostaniecie – zaznaczyła żona prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Pani Prezydentowa zwróciła się do polskich nauczycieli, wychowawców i opiekunów. – W imieniu moim, a także mojego męża prezydenta RP Andrzeja Dudy, chciałabym podziękować państwu za nieoceniony wkład, za pielęgnowanie tradycji polskiej edukacji tutaj na Ukrainie. Słowa najwyższego uznania i głębokiego szacunku należą się państwu za niezwykłe zaangażowanie i entuzjazm z jakim uczą państwo dzieci języka polskiego i ojczystych przedmiotów – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza dama wręczyła nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego "Makuszyński dzieciom". Następnie dzieci obejrzały spektakl "Koziołek-Matołek" Kornela Makuszyńskiego w wykonaniu aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Po obejrzeniu bajki dzieci otrzymały prezenty i upominki.

– Czuję się dziwnie, ale również radośnie. Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że mam tylko 11 lat, a już spotkałam się z prezydentową – podzieliła się wrażeniami Zofia ze Lwowa.

– Ciesze się bardzo, że pani prezydentowa odwiedziła Polaków poza granicami, do których ja już też właściwie należę. Dla dzieciaków jest to coś nowego. Są lekko przestraszone, ale jak dostały misie to już poczuli się pewniej – dodał Piotr, wolontariusz z Warszawy.

Po południu małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda złożyła wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Orląt Lwowskich oraz na grobach żołnierzy, którzy zginęli na wschodzie Ukrainy.

W czasie wizyty pierwsza dama uda się również do Złoczowa, Żółkwi oraz Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa). W sobotę 8 czerwca małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda zakończy swój pobyt na Ukrainie.

Karina Wysoczańska
Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.