• Co łączy Waszyngton ze Lwowem?

    Pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, którego cokół zamalowano w czasie protestów, i pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie stworzył ten sam artysta – Antoni Popiel. Dom tego lwow...
  • Plagi

    Do naszego miasta przyszła plaga i miasto zadrżało ze strachu. Początkowo starało się z nią walczyć, jednak wszelkie wysiłki okazały się daremne. ...
  • We Lwowie przedłużono kwarantannę do 5 c...

    Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem we Lwowie i w obwodzie lwowskim przedłużono kwarantannę do 5 czerwca. Taką decyzję podjęły 1 czerwca podczas posiedzenia komisje: mie...

aktualności

Polska pomoc dla szpitala w Rudkach

02/06/2020 11:39

2 czerwca konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała środki ochrony indywidualnej na potrzeby Szpitala Komunalnego w Rudkach, które zakupiło Przedstawicielstwo Fundacji Solidarności Międzynarodowej na Ukrainie.

Archeologiczne odkrycia w Malhowicach

30/05/2020 09:17

Archeolodzy, prowadzący nadzór przy rozbudowie drogi wojewódzkiej Przemyśl – Malhowice, odkryli liczne obiekty archeologiczne w Malhowicach, w połowie wzgórza schodzącego ku linii granicznej, gdzie w przyszłym roku ma ruszyć budowa przejścia granicznego „Malhowice – Niżankowice.

Maski medyczne od polskich przyjaciół

30/05/2020 06:03

Dwa tysiące masek ochronnych dla personelu medycznego w rejonie tyśmienickim w obw. iwanofrankiwskim nadesłali polscy partnerzy z gminy Strzelce Opolskie.

Polska wsparła Sokal w walce z pandemią

29/05/2020 18:22

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała Głównemu Szpitalu Rejonowemu w Sokalu sprzęt medyczny i ochronny mający zastosowanie w walce z COVID-19. Było to już trzecie w obwodzie lwowskim przekazanie sprzętu medycznego zakupionego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej.

Ukraina otwiera kolejne przejścia graniczne z Polską

29/05/2020 07:50

W nocy z 28 na 29 maja wznowiło działalność pięć ukraińsko-polskich przejść granicznych w obwodzie lwowskim. Taką decyzję podjął rząd Ukrainy.

Jak uczyć (się) na odległość i nie zwariować

27/05/2020 12:14

Ten rok szkolny nie jest podobny do wszystkich innych. Chyba od czasów II wojny światowej nauczanie nie odbywało się w tak nietypowych warunkach. Zamknięto szkoły, zamknięto uczniów i nauczycieli w domach, a rok szkolny przecież trwał, nikt go nie zakończył…

Polska przekazała lwowskiemu szpitalowi kolejną partię środków medycznych

22/05/2020 13:35

Konsulat Generalny RP we Lwowie przekazał Lwowskiemu Obwodowemu Szpitalowi Weteranów Wojennych i Represjonowanych w Winnikach środki ochrony indywidualnej dla lekarzy i medyków do walki z koronawirusem.

Nowa polska organizacja powstała na Bukowinie Północnej

22/05/2020 03:31

W Czerniowcach zostało zarejestrowane "Stowarzyszenie Polaków na Bukowinie im. Świętego Jana Pawła II". – Rozpoczynamy swoją działalność w stulecie urodzin św. Jana Pawła II oraz w trudnych warunkach kwarantanny z powodu pandemii koronawirusa, który najgorzej uderzył w nasz obwód na Ukrainie – powiedział prezes Walery Byndiu.

publicystyka

Umowa Warszawska

02/06/2020 09:31

21 kwietnia przed stu laty miało miejsce podpisanie Umowy warszawskiej pomiędzy Józefem Piłsudskim i Semenem Petlurą. Dało to impuls do prowadzenia wspólnych walk Polaków i Ukraińców przeciwko bolszewikom. Aktualna sytuacja w Europie Wschodniej nakłania nas do analizy tego historycznego wydarzenia.

Rok 1920: Pamięć podczas pandemii. Relacja z akcji – część 1

31/05/2020 06:32

Ta wspólna podróż Polaka i Ukraińca po miejscach walk z roku 1920 mogłaby nie dojść do skutku, gdyby nie pandemia koronowirusa.

Lolek grał jak „Martyna”...

17/05/2020 11:23

Jan Paweł II żył sportem. Był kibicem, jeździł na nartach, uwielbiał spływy kajakowe, jednak pierwszą dyscypliną, którą uprawiał młody Karol Wojtyła była piłka nożna.

Izrael. Wakacje last minute

16/05/2020 13:17

Tydzień to zdecydowanie za mało na Izrael, ale nikt z nas nie jest panem swojego czasu, prawie nikt nie dysponuje nim dowolnie… może teraz, w czasach ataku nowego wirusa typu korona mamy czasu aż za dużo, ale jeszcze przez jakiś czas o podróżach nie będzie mowy.

50-lecie śmierci generała Władysława Andersa oraz 100-lecie urodzin Ireny Anders

15/05/2020 15:13

Obie daty przypadły na dzień 12 maja. Oboje powiązani są ze Lwowem i ziemią lwowską, zasługują na to, by należycie upamiętnić ich w naszym mieście.

„Cholerny” słup, szczęka i DDT zamiast kadzidła

15/05/2020 06:51

Wioska Liczkowce, leżąca nad Zbruczem, znana jest przede wszystkim z odnalezionego tu w 1848 roku posągu Światowida o czterech twarzach. Niestety inne lokalne zabytki nie są znane szerokim rzeszom. Jakkolwiek wydaje się to dziwne, ale każdy z nich zasługuje na określenie „unikalny”. I nie ma w tym żadnej przesady.

Jak Polacy Charków budowali. Część LXVII

15/05/2020 06:16

Epidemie i zarazy w Charkowie oraz udział Polaków w ich przezwyciężeniu

Konferencja młodych historyków

-a A+

Po raz ósmy w Szkole nr 10 im. św. Marii Magdaleny odbyła się Konferencja Młodych Historyków, w tym roku poświęcona 450-leciu podpisania Unii Lubelskiej.

W konferencji wzięli udział uczniowie szkoły oraz goście, którzy przyjechali w licznym gronie: studenci i absolwenci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członkowie Studenckiego Koła Naukowego Historyków. Organizacyjnie i merytorycznie konferencję przygotowali wicedyrektor szkoły Wiera Szerszniowa, nauczyciel historii Aleksander Guły i członek zarządu Koła Naukowego Historyków Arnold Czupryna.

Powitał gości dyrektor szkoły Ryszard Vincenc. Natomiast w szczegóły organizacyjne wprowadziła wicedyrektor Wiera Szerszniowa.

– Ponieważ tematem, w tym roku aktualnym, jest Unia Lubelska, musi on być znany nie tylko uczniom starszym, ale powinni o nim wiedzieć również młodsi, nawet ci, którzy w ramach lekcji historii nie doszli jeszcze do nauki o tym okresie. Postanowiliśmy więc troszeczkę podciągnąć temat również pod maluszków. Pierwsza sesja – juniorska, tak to sobie nazwaliśmy. Trudno to nazwać konferencją, ponieważ nie jest na poziomie naukowym, ale proszę zwrócić uwagę: nasze dzieci z podstawówki przygotowały w ramach konferencji o Unii Lubelskiej prościutką informację. Ta informacja zostanie przekazana również tym młodszym – 5 i 6 klasom. Natomiast prelekcje dla 7 i 8 klas mają już charakter bardziej naukowy. Jest to szansa dla tych uczniów, by spróbować sprawdzić siebie i wyjść na poważniejszy temat – dodała Wiera Szerszniowa.

Takie spotkania są bardzo ważne zarówno dla uczniów we Lwowie, jak i dla studentów z Katowic.

– Przyjechaliśmy z Katowic ze studentami Uniwersytetu Śląskiego – powiedział Arnold Czupryna, wiceprezes Studenckiego Koła Naukowego Historyków. – Staramy się kontynuować tradycję, jaką już jest ta konferencja. Uważam, że jest to dla nas jedna z ważniejszych rzeczy, które robimy jako Koło Naukowe. W tym roku przyjechało 19 osób, jest to jeden z większych wyjazdów. Są to studenci z różnych lat, wszyscy studiują historię, oprócz jednej koleżanki dziennikarki. Interesują ją tematy historyczne i nawiązanie kontaktów na wschodzie. Dla nas również w tej konferencji jest ważnym, żeby ta nić porozumienia była ciągle obecna. W tym roku większość z nas jest po raz pierwszy we Lwowie i na Ukrainie, więc oczywiście oprócz uczestnictwa w konferencji, głównym tematem jest pokazanie i zobaczenie bezpośrednio Lwowa, jego historii, kultury. Staramy się wyczuć tygiel kulturalny, jakim niewątpliwie był i jest Lwów. Zawsze staramy się również wyjechać gdzieś dalej i coś zobaczyć, więc tym razem robimy wypad do Odessy, gdzie nawiązaliśmy kontakt ze Stowarzyszeniem „Polska Nuta”, której przedstawiciele chcą nam pokazać Odessę. Staramy się, by nasze wyjazdy miały wymiar nie jako wycieczki, ale żeby były też możliwością zobaczenia i dowiedzenia się czegoś więcej. Jeśli się uczy historii, trzeba wiedzieć o czym się mówi, trzeba tego dotknąć. Taki wyjazd jest absolutnie dla chętnych, tu są ludzie, którzy chcieli tu być. Bez żadnego przymusu. To jest wyjazd, który sami sobie opłacamy, jest to absolutnie nasza inicjatywa oddolna. Oddolna szkoły i naszego Koła Naukowego. W tym roku zainicjowaliśmy podpisanie porozumienia o współpracy między lwowską szkołą a Uniwersytetem Śląskim, sprawa idzie w dobrym kierunku.

Od samego początku, każdego roku przyjeżdża tu Konrad Kołakowski. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego i pracuje obecnie 355 metrów pod ziemią. Przyjechał, by również opowiedzieć o tych atrakcjach – najgłębszym, największym i bardzo ciekawym Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Nadal utrzymuje kontakty ze Studenckim Kołem Naukowym Historyków Uniwersytetu Śląskiego.

– Zaczęło się to wszystko przypadkiem – opowiada Konrad Kołakowski. – Bardzo dobry mój przyjaciel, ówczesny szef Koła Naukowego Historyków Robert Grajny, będąc we Lwowie, poznał Wierę Szerszniową i tak nawiązał się kontakt. Pani Wiera zaproponowała, żeby zorganizować konferencję naukową dla uczniów szkoły. W 2011 roku postanowiliśmy przyjechać do Lwowa. Prelekcje przygotowujemy przede wszystkim my, jako studenci i absolwenci, i zawsze na wybrany temat występują również uczniowie. Oczekujemy, że dzieci i młodzież nie zapomną o polskiej historii, tutaj we Lwowie – jakby nie było, kolebce polskości – że będą pamiętać, z jakiej historii się wzięli i co ta historia obecnie znaczy. Tak jak dzisiejszy temat – Unia Lubelska, która była preludium do obecnych ruchów unijnych. Rok rocznie uczestniczy w tym wydarzeniu coraz więcej osób. Zaczęło się wówczas od czwórki chętnych i z każdym rokiem jest nas coraz więcej. Konferencja rozrasta się do czegoś, co będzie miało znaczenie dla społeczności kresowej, no bo im więcej osób, tym większa ranga, tym więcej tematów. Mamy nadzieję, że to będzie trwało dalej. Jest nam bardzo miło, że możemy tu przyjeżdżać w gościnę.

VIII Konferencja Młodych Historyków odbyła się 9 kwietnia 2019 roku. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie Szkoły im. św. Marii Magdaleny oraz goście z Polski – członkowie Studenckiego Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Alina Wozijan
Fot. Alina Wozijan

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.