• Małgorzata Gosiewska w Berdyczowie: „Co ...

    21 lipca w Ogólnoukraińskim Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie koło Żytomierza odbyła się główna uroczystość odpustowa pod hasłem „Matko Boża, pod Twoją obronę przy...
  • Otwarcie XIV Seminarium Młodzieży „Arka”...

    „Wszyscy jesteśmy w jednej arce” - to hasło przyświeca tegorocznemu XIV Polsko-Krymskotatarsko-Żydowsko-Ukraińskiemu Międzyreligijnemu Seminarium Młodzieży „Arka”, które rozpoczęło...
  • Koncert Okeanu Elzy i Chrystyny Sołowij ...

    Późnym wieczorem, we wtorek, dnia 16 lipca, w ramach kampanii prowadzonej przed wyborami do ukraińskiego parlamentu, założona i kierowana przez Swiatosława Wakarczuka partia GOLOS ...

aktualności

„Drohobycz Cmentarz” Lwa Skopa

17/07/2019 12:47

W poniedziałek, 15 lipca br. drohobyczanie i goście Drohobycza mieli możliwość wziąć udział w prezentacji książki z fotografiami i liryką słynnego drohobycko-lwowskiego artysty Lwa Skopa – „Drohobycz Cmentarz”.

Konferencja „Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe” w Jastrowiu

17/07/2019 10:03

W dniach 19–22.06.2019 r. w Jastrowiu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe”.

Rowerem na ratunek kościoła w Hodowicy

17/07/2019 10:00

7 lipca kolumna rowerzystów w asyście wozu policji wyruszyła z pl. Mytnego we Lwowie do kościoła Wszystkich Świętych w miejscowości Hodowica.

Granice etniczne, granice kulturowe

16/07/2019 18:01

Prof. Lech Mróz z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Roman Czmełyk z Lwowskiego Muzeum Historycznego wspólnie wygłosili wykład zatytułowany "Granice etniczne, granice kulturowe. Spór co jest czyje".

Ach, co to był za ślub!

16/07/2019 17:22

6 lipca we lwowskiej bazylice metropolitalnej odbył się ślub Joanny Janczyckiej i Jana Sabadasza. Stało się już bowiem piękną tradycją, że wielu lwowiaków z młodego pokolenia, mimo iż na stałe osiedlili się w Polsce, chcą w ten sposób wrócić w swoje rodzinne strony, podkreślając skąd ich ród.

30 lat kierowania nauczycieli na Wschód przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą

16/07/2019 17:18

Trzydzieści lat minęło, jak jeden dzień – chciałoby się zaśpiewać w takt popularnej piosenki, ale nie jest to żaden truizm, a kryje się za nim intensywny okres pracy ORPEG i nauczycieli kierowanych na pięć kontynentów do wielu krajów do pracy z Polonią i Polakami, szereg drobnych codziennych radości i zmagań z urzędnikami i wymaganiami w krajach docelowych.

Pamięć. Pojednanie. Prawda

15/07/2019 13:22

Obchody 76 rocznicy Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie.

Warszawa – uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej

13/07/2019 13:36

W Warszawie uczczone zostaną ofiary rzezi wołyńskiej. W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej, prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

Pogoń Lwów Amatorska wygrała z Orłem Bydgoszcz

11/07/2019 16:13

W towarzyskim meczu sekcja sportowo-rekreacyjna Pogoni Lwów pokonała Orła Bydgoszcz 5:2. Po meczu piłkarze i kibice dzielili się wrażeniami przy wspólnym grillowaniu.

Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec

10/07/2019 15:28

Pieszą Pielgrzymkę Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach co roku organizują franciszkanie konwentualni.

publicystyka

Komu huculski kapelusz?

20/07/2019 11:08

W dalekiej górskiej wiosce Krasnoilla, w obw. iwanofrankiwskim, produkowane są tradycyjne kapelusze huculskie według XVII-wiecznych wzorów. Są często kupowane przez turystów z Polski.

Film, film, film…

19/07/2019 10:50

W kwietniu 1928 roku pojawił się dodatek tygodniowy do „Dziennika Lwowskiego” pod tytułem „Lwowski Dziennik Ilustrowany” z podtytułem: „Film i Teatr”.

Awaryjny stan budynków dawnej lecznicy doktora Apolinarego Tarnawskiego

19/07/2019 10:31

„Myślę, że koniecznie trzeba zrobić muzeum. Dlaczego? Dlatego, że to będzie baza wiedzy dla przyszłych pokoleń”. Z Oksaną Sukaneć, nowym dyrektorem „Sanatorium Kosów” rozmawiała Natalia Tarkowska.

Jak sprytni Polacy rewolucyjną literaturę wozili i co z tego wynikło

18/07/2019 10:13

Historia pouczająca i nie bez morału

Wyspa Olchon, czyli raj dla fotografowania

18/07/2019 10:07

Bo rzeczywiście tak jest – gdzie nie zerkniesz… od razu jakoś inaczej…

Zapomniane. Odzyskane

17/07/2019 09:52

Polska pamięć pokoleń

Spadek i wizja

15/07/2019 13:35

450 lat temu powstało jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów. Zawarta 1 lipca 1569 roku w Lublinie unia Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego stanowiła o utworzeniu federacji złożonej z dwóch równoprawnych członów.

Czy wśród pustelników w Puszczy byli Polacy?

13/07/2019 03:39

Kapliczka w pieczarze Puszczy Pustelnika, położonej koło nadzbruczańskiej wioski Kręciłów w rejonie husiatyńskim całkowicie słusznie może nosić miano najstarszego czynnego obiektu sakralnego na Ukrainie. Jest to w części wyryta ręcznie pieczara u podnóża malowniczego pasma wzgórz z górującą nad nim górą Dzwonigrodzką.

Gdańsk w Koronach ormiańskich i stanisławowskich

10/07/2019 04:41

Wochczujn kez Mariam!

Jak Polacy Charków budowali. Część LII

09/07/2019 04:24

Polscy architekci, urodzeni lub pośrednio związani z Charkowem

„Polacy we Lwowie 1944–1959”

08/07/2019 08:20

W dniu 3 czerwca 2019 na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Piotra Olechowskiego „Polacy we Lwowie 1944–1959”.

Lwowscy uczniowie w Senacie

-a A+

Minął okres najpiękniejszych świąt, świąt Bożego Narodzenia. Świąt radości, miłości, zadumy, nadziei. I oczywiście kolęd.

Piękne kolędy towarzyszyły nam od 24 grudnia aż do końca stycznia. Każdy z nas będzie wspominał te święta z uśmiechem i radością, którą przyniosły, a radości przyniosły dużo. Dla uczniów klasy 5 lwowskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny tą radością był Opłatek w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej w dniach od 19 do 21 grudnia 2018 roku.

A wszystko zaczęło się w lipcu 2018 r. Grupa uczniów na czele z klasowym kierownikiem Ireną Słobodianą i prezesem komitetu rodzicielskiego Natalią Andruszczyszyn na zaproszenie Fundacji Uśmiech Dziecka wyjechała na kolonie do Sztutowa. Wakacje były wspaniałe: Bałtyk (o dziwo ciepły), wycieczki do Gdańska, Gdyni, Sopotu, Malborka, statkiem do Fromborka (w tym do Katedry, w której jest pochowany Mikołaj Kopernik) i dużo innych atrakcji.

Jak się okazało, kolonie były pod patronatem Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Wszyscy byliśmy zaaferowani spotkaniem z Marszałkiem. Przygotowywaliśmy się do tego spotkania. Każda grupa kolonijna produkowała się we wspólnym koncercie. A my, Lwowiacy:

„...My jesteśmy z polskiej Florencji,
Z miasta siedmiu pagórków fiesolskich,
Z miasta muzyki, inteligencji i
Najpiękniejszych kobiet polskich...”

Śpiewaliśmy też piosenkę „Nasza Babcia i Dziadek…” i przedstawiliśmy skrócony program do Dnia Niepodległości Polski. Tym właśnie ujęliśmy serce marszałka i wygraliśmy szczęśliwy los – zostaliśmy zaproszeni na Opłatek Senacki. Zaskoczenie, radość i duma nas przepełniały.

No i nadszedł ten dzień, 19 grudnia, kiedy szczęśliwie wylądowaliśmy na lotnisku w Modlinie. Spotkała nas pracownik Gabinetu Marszałka Senatu Agata Wojtysiak. Jedziemy do Warszawy. Pogoda dopisuje – jest chłodno, ale sucho. Przyjeżdżamy do hotelu, a potem jak w kalejdoskopie. Po obiedzie w restauracji w Nowym Domu Poselskim zwiedzamy Centrum Nauki „Kopernik”. Po czterogodzinnej wspaniałej zabawie w tym niezwykle ciekawym miejscu jedziemy zwiedzać Starówkę. Zimno, ale emocje nas rozgrzewają. Szczęśliwi wracamy do hotelu. Przed nami bardzo ważny dzień.

20 grudnia – przyjazd do Senatu RP, zwiedzanie Parlamentu z przewodnikiem, próby śpiewu i o 14:00 uroczyste opłatkowe spotkanie z udziałem ks. arcybiskupa Kazimierza Nycza, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, prezydium Senatu, szefa Kancelarii Senatu, senatorów i pracowników Kancelarii Senatu. Uroczystość otwiera szef Kancelarii Senatu i my kolędą „Gdy się Chrystus rodzi”. Śpiewamy szczęśliwi, najlepiej jak umiemy, dumni, że my, lwowskie dzieci, śpiewamy w murach polskiego parlamentu, tym samym jednocząc się z całą Polską. Po życzeniach marszałka Senatu i błogosławieństwie ks. arcybiskupa wszyscy dzielą się opłatkiem. Tak dostojni ludzie podchodzą do nas, składają życzenia, a my, też składając życzenia, śpiewamy nasze lwowskie i patriotyczne piosenki. Jesteśmy tacy szczęśliwi.

Po tej duchowej uczcie coś na osłodę – manufaktura czekolady. Smacznie i pożytecznie, bo wiemy już skąd pochodzi i jak się robi czekoladę. A potem wspaniałe święto światła. W Wilanowie – Ogrody Światła. Pada drobny śnieg, ogrody skrzą się kryształowym blaskiem, w takt muzyki Piotra Czajkowskiego chodzimy alejkami wyścielanymi brylantowymi dywanami. Jesteśmy jak w bajce. Ale każda bajka ma niestety koniec.

21 grudnia późnym wieczorem wróciliśmy do Lwowa. Szczęśliwi, przepełnieni wrażeniami. Ten okres przedświąteczny zostanie w naszej pamięci i sercach na długie lata.

Dziękujemy, przede wszystkim, marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu, dyrektor Kancelarii Senatu Wiolecie Więcławik, pracownikom Gabinetu Marszałka Senatu Dorocie Borawskiej i Agacie Wojtysiak-Kałużniak. Dziękujemy naszemu dyrektorowi, Ryszardowi Vincencovi, że nam zaufał i wysłał na kolonie do Sztutowa. A ja dziękuję wszystkim moim kochanym uczniom a także Natalii Andruszczyszyn i Marianie Bandurze za pomoc w czasie wyjazdu oraz wszystkim rodzicom za współpracę.

Irena Słobodiana
Tekst ukazał się w nr 4 (320) 28 lutego – 14 marca 2019

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.