• Ach, co to był za ślub!

    6 lipca we lwowskiej bazylice metropolitalnej odbył się ślub Joanny Janczyckiej i Jana Sabadasza. Stało się już bowiem piękną tradycją, że wielu lwowiaków z młodego pokolenia, mimo...
  • 30 lat kierowania nauczycieli na Wschód ...

    Trzydzieści lat minęło, jak jeden dzień – chciałoby się zaśpiewać w takt popularnej piosenki, ale nie jest to żaden truizm, a kryje się za nim intensywny okres pracy ORPEG i nauczy...
  • Spadek i wizja

    450 lat temu powstało jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów. Zawarta 1 lipca 1569 roku w Lublinie unia Korony Polskiej i Wielkiego Księs...

aktualności

Granice etniczne, granice kulturowe

16/07/2019 18:01

Prof. Lech Mróz z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Roman Czmełyk z Lwowskiego Muzeum Historycznego wspólnie wygłosili wykład zatytułowany "Granice etniczne, granice kulturowe. Spór co jest czyje".

Pamięć. Pojednanie. Prawda

15/07/2019 13:22

Obchody 76 rocznicy Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie.

Warszawa – uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej

13/07/2019 13:36

W Warszawie uczczone zostaną ofiary rzezi wołyńskiej. W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej, prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

Pogoń Lwów Amatorska wygrała z Orłem Bydgoszcz

11/07/2019 16:13

W towarzyskim meczu sekcja sportowo-rekreacyjna Pogoni Lwów pokonała Orła Bydgoszcz 5:2. Po meczu piłkarze i kibice dzielili się wrażeniami przy wspólnym grillowaniu.

Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec

10/07/2019 15:28

Pieszą Pielgrzymkę Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach co roku organizują franciszkanie konwentualni.

Gośćmi Miesiąca Spotkań Literackich we Lwowie będą również Polacy

10/07/2019 05:53

Rozpoczął się maraton literatury Europy Środkowo-Wschodniej. Gościem specjalnym Miesiąca Spotkań Literackich jest Rumunia. Wśród pisarzy z Ukrainy, Czech, Słowacji, Rumuni i Mołdawii będzie reprezentowana również Polska.

Jerzy Giedroyć i Bohdan Osadczuk – współpraca dwóch intelektualistów

09/07/2019 17:13

88. Spotkanie Ossolińskie poświęcone było wybitnym postaciom w powojennych stosunkach polsko-ukraińskich – redaktorowi paryskiej „Kultury” Jerzemu Giedroyciowi i profesorowi Uniwersytetu Berlińskiego Bohdanowi Osadczukowi.

Prace konserwatorskie na Cmentarzu Łyczakowskim. Sezon 2019

09/07/2019 17:06

Startuje kolejny sezon polsko-ukraińskich prac konserwatorskich na terenie Cmentarza Łyczakowskiego.

Dwa stulecia Ossolineum – dwa stulecia współpracy polsko-ukraińskiej

09/07/2019 17:01

Kolejne Spotkanie Ossolińskie odbyło się w największej sali Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka. W dawnej siedzibie Ossolineum została zaprezentowana książka „200 lat Ossolineum”, wydana we Wrocławiu do jubileuszu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

publicystyka

Czy wśród pustelników w Puszczy byli Polacy?

13/07/2019 03:39

Kapliczka w pieczarze Puszczy Pustelnika, położonej koło nadzbruczańskiej wioski Kręciłów w rejonie husiatyńskim całkowicie słusznie może nosić miano najstarszego czynnego obiektu sakralnego na Ukrainie. Jest to w części wyryta ręcznie pieczara u podnóża malowniczego pasma wzgórz z górującą nad nim górą Dzwonigrodzką.

Gdańsk w Koronach ormiańskich i stanisławowskich

10/07/2019 04:41

Wochczujn kez Mariam!

Jak Polacy Charków budowali. Część LII

09/07/2019 04:24

Polscy architekci, urodzeni lub pośrednio związani z Charkowem

„Polacy we Lwowie 1944–1959”

08/07/2019 08:20

W dniu 3 czerwca 2019 na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Piotra Olechowskiego „Polacy we Lwowie 1944–1959”.

Spisek porucznika Deblessema. Część 3

08/07/2019 08:13

Wszelkie wspomnienia są rzeczą subiektywną. Ich autorzy starają się przypisać sobie jak najwięcej osiągnięć i przerzucić na innych swe porażki. Aby uzyskać realny kształt wydarzeń należy porównać kilka wspomnień. Wydarzenia 25 maja 1919 roku przedstawiają polscy, ukraińscy i niemieccy ich uczestnicy. Zaczniemy od Deblessema.

Lato, wczasy, słońce…

04/07/2019 10:02

Ponieważ mamy okres letni, upalną pogodę, wakacje – więc pora na coś lekkiego. Oto co pisała prasa lwowska w czerwcu 1929 roku.

Prace konserwatorskie w świątyniach lwowskich. Sezon 2019

01/07/2019 04:37

W sezonie 2019 roku polsko-ukraińska grupa konserwatorów kontynuuje w szerokim zakresie prace rozpoczęte w ubiegłych latach. Dotyczy to prac w katedrze Łacińskiej, w katedrze Ormiańskiej, w kościele pw. św. Antoniego na Łyczakowie i w kościele pojezuickim pw. św. Piotra i Pawła – obecnie greckokatolickiej cerkwi garnizonowej.

Julian Oktawian Zachariewicz. Część III

29/06/2019 09:21

Julian Oktawian Zachariewicz – zapomniany ojciec polskiej architektury

Wypadki w dawnym Lwowie

28/06/2019 06:13

Lwowska prasa z początków minionego stulecia dostarcza nam wielu niezwykle ciekawych informacji dotyczących spraw życia codziennego.

Dyskomfort logicznego myślenia

27/06/2019 19:50

Od dłuższego już czasu zanudzam czytelników Kuriera Galicyjskiego tekstami o przeróżnych mechanizmach rządzących dyskusjami, o logice, o błędach, o manipulacjach wszelakich.

O historii należy pisać szczerze…

27/06/2019 09:12

Z Grzegorzem Gaudenem rozmawiał Krzysztof Szymański

Wspólne kolędowanie lwowskiej młodzieży

-a A+

Tegoroczny okres bożonarodzeniowy zakończył się 2 lutego spotkaniem kolędniczym „Z kolędą ku przyjaźni” w domu parafialnym przy kościele św. Antoniego we Lwowie. Nietradycyjne spotkanie opłatkowe, organizowane przez Lwowski Klub „Strefa Młodzieży”, zgromadziło około 50 osób, w większości studentów polskiego pochodzenia i młodzież działającą przy parafii.

– Już po raz drugi organizujemy młodzieżowe spotkanie kolędnicze. W tym roku wyjątkowo i symbolicznie w ostatni dzień okresu bożonarodzeniowego, gdyż styczeń był bardzo obfity w różne wydarzenia. Z pewnością można powiedzieć, że spotkanie się udało. Chociaż od świąt już minęło trochę czasu, wszyscy jeszcze raz przypomnieli tę świąteczną atmosferę. Myślę, że to wydarzenie stało się nową tradycją kolędniczą młodzieży lwowskiej. Cieszymy się, również, że możemy liczyć na gościnność ojców franciszkanów, a także na wsparcie Konsulatu RP we Lwowie – powiedział Eugeniusz Wołoszyn, prezes Lwowskiego Klubu „Strefa Młodzieży”.

Swoją obecnością spotkanie zaszczycili: konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie i Marek Horbań, prezes LKS Pogoń Lwów.

– Bardzo się cieszymy z kolejnej inicjatywy Lwowskiego Klubu „Strefa Młodzieży”. To już drugie wspólne kolędowanie we Lwowie u franciszkanów. Jest nas prawie 50 młodych ludzi. Wspólnie kolędujemy, cieszymy się, że jesteśmy razem i planujemy co jeszcze w tym roku zrobić – zaznaczył dyplomata.

– Dzisiaj już po raz drugi przebywam ze swoją rodziną na opłatku „Z kolędą ku przyjaźni”. Jest to dobra impreza, która łączy wszystkich, aby kolędować w ten ostatni dzień oktawy bożonarodzeniowej – dodał prezes LKS Pogoń Lwów.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, którą poprowadził gospodarz tego miejsca o. Paweł Odój, proboszcz parafii św. Antoniego we Lwowie. Następnie dzielono się opłatkiem i składano sobie nawzajem życzenia.

– Jest to bardzo radosne wydarzenie. Jest tu dużo młodzieży, która zechciała przyjść, pobyć razem, porozmawiać i udoskonalić swój warsztat śpiewów kolędowych. To już drugi raz odbywa się takie spotkanie u franciszkanów i myślę, że nie ostatni. Zapraszamy w przyszłym roku – powiedział o. Paweł Odój.

– Miłe towarzystwo i taka ciepła atmosfera. Oprócz kolędowania również dzieliliśmy się opłatkiem, graliśmy w różne gry, robiliśmy zdjęcia. Po tym spotkaniu mam dużo pozytywnej energii i przyjemnych wspomnień. Myślę, że młodzież idzie na takie spotkania, aby wyczuć świąteczną atmosferę, spotkać przyjaciół, wspólnie kolędować i dobrze spędzić czas – podzieliła się wrażeniami Natalia Czorna, uczestniczka spotkania.

Goście częstowali się różnymi przekąskami, barszczem, pączkami i słodyczami. Chociaż w trakcie kolędowania dopilnowano głównych tradycji opłatkowych, wydarzenie miało wyjątkowy charakter.

– To spotkanie jest nieco odmiennym od innych spotkań opłatkowych we Lwowie. Tutaj wszystko skupia się wokół młodzieży. Wesoła forma kolędowania, poprzez kalambury, wspólne karaoke daję szanse młodzieży na poznanie nowych, ciekawych ludzi, posłuchanie nowoczesnych, ale także i tych tradycyjnych kolęd. Również magiczną atmosferę tworzyły świąteczne dekoracje – zaznaczył Eugeniusz Wołoszyn.

Szczególnymi gośćmi święta były dzieciaki, które tworzyły wyjątkowy nastrój wydarzenia. Razem z młodzieżą bawiły się, uczyły się kolędować oraz aktywnie brały udział we wszystkich atrakcjach.

Na zakończenie każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w świątecznej scenerii, ułożonej ze złotych choinek, jeleni i płatków śniegu.

Karina Wysoczańska

Fot. Igor Rewaga

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.