aktualności

Jaremcze 2019: Panel ekonomiczny

18/10/2019 06:43

W ramach Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu odbył się również panel ekonomiczny, który stał się już stałym elementem tej konferencji. Tegoroczna debata była zatytułowana „O ekonomicznym partnerstwie i współpracy transgranicznej Polski i Ukrainy”.

Chcemy sobie pomagać

18/10/2019 06:40

W Drohobyckim Budynku Kultury im. Iwana Franki wieczorem 10 października w koncercie charytatywnym „Maraton 101/1”, zorganizowanym w celu wsparcia osób poszkodowanych w zawaleniu się budynku mieszkalnego przy ulicy Hruszewskiego 101/1 zagrały grupy „Taraka” (Polska) i „Fusion” (Ukraina).

Jaremcze 2019: Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa

17/10/2019 06:37

Drugi dzień Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu otworzyło posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. Panel był zatytułowany „Nowa sytuacja w stosunkach polsko-ukraińskich?”. Proponujemy Państwu przegląd ciekawszych, przedstawionych wówczas, tez i opinii.

Prace konserwatorskie w kościele parafialnym w Drohobyczu

16/10/2019 08:35

W kaplicy św. Anny w kościele parafialnym św. Bartłomieja w Drohobyczu zakończyła się konserwacja malowideł.

Pamięci ofiar września

16/10/2019 08:32

Lwów nie ma szczęścia do września. W całej historii miasta ten miesiąc jest szczególnie tragiczny: 19 września 1772 roku oddziały austriackie dowodzone przez feldmarszałka Esterhazego zajęły Lwów, 3 września 1914 – do Lwowa wkroczyły wojska rosyjskie generała von Rode, a 22 września 1939 dowódca obrony Lwowa gen. Władysław Langner podpisał z dowództwem sowieckim kapitulację. W przededniu tych ostatnich wydarzeń żołnierz Polski złożył pod Lwowem szczególnie obfitą daninę krwi…

IV Międzynarodowy turniej „Sport zbliża serca”

16/10/2019 08:18

W Równem 14 września br. obchodzono tradycyjny Dzień kultury fizycznej i sportu. W tym dniu na boisku Rówieńskiego Gimnazjum Humanistycznego odbył się IV Międzynarodowy turniej z mini-futbolu „Sport zbliża serca”. O zwycięstwo w turnieju walczyło osiem dorosłych i dziecięcych drużyn z Polski i Ukrainy.

Podnoszenie kompetencji poprzez szkolenia

16/10/2019 08:15

Fundacja Wolność i Demokracja zaprosiła 10-osobową grupę członków Katolickiego UTW we Lwowie do udziału w projekcie „Liderskie Centrum Szkolenia profesjonalizacji polskich organizacji działających na Ukrainie”.

publicystyka

Literackiego Nobla otrzymała Polka

17/10/2019 06:34

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla – koniec, kropka! W tabelkach z zestawieniami nazwisk osób nagrodzonych literackim Noblem pojawi się kolejny polski proporczyk i to jest moim zdaniem w tym wszystkim najważniejsze.

Poszukuję śladów rodziny, przodków mojego bliskiego przyjaciela

16/10/2019 08:39

Wiemy ze Włodzimierz Teodor Andrzej Nałęcz Keszycki ur. 30.11.1869 r. w Dźwinogrodzie, później przeniósł się do Lwowa, ożenił się z Apoliną Romualdą Kozakiewicz. Mieli syna Stanisława i córkę Irmę. Zmarł we Lwowie w Państwowym Szpitalu Powszechnym 18.12.1931 r. Pochowany został na cmentarzu Janowskim, mogiły nie udało się odnaleźć.

Rozmaitości wrześniowe 1929

16/10/2019 08:27

Gazeta Poranna w drugiej połowie września przed 90. laty zamieszczała wiele interesujących materiałów z różnych stron życia Lwowa i okolic. Oto niektóre z nich…

Misjonarze

09/10/2019 06:32

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Czyżby cisza przed burzą?

05/10/2019 12:59

Od dwunastu lat jaremczańskie Polsko-Ukraińskie Spotkania są jednymi z najistotniejszych wydarzeń dla kształtowania stosunków pomiędzy Ukrainą i Polską.

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Hryhorij Perepełycia

04/10/2019 12:56

Prof. Hryhorij Perepełycia, Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenki

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Łukasz Adamski

04/10/2019 12:51

Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach

04/10/2019 12:46

Bogumiła Berdychowska, publicystka, znawczyni problematyki polsko-ukraińskiej

Jaremcze: Bez wypominania, za to merytorycznie

03/10/2019 12:42

Po raz drugi konferencja w Jaremczu nie była zdominowana przez emocje. Skończyło się „wytykanie”, przeważa merytoryczna dyskusja. Prezentujemy Państwu interesujące tezy i diagnozy zaprezentowane w czasie trzech paneli.

Dialog w działaniu

01/10/2019 07:35

Spotkania, Spotkania i... już po Spotkaniach. Niedzielnym rankiem 22 września w Jaremczu zakończyły się trzydniowe „XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Przyszłość, Współczesność, Przeszłość”. W tym roku ich tradycyjną już nazwę sprecyzowano podtytułem „Nowe Wyzwania – Prognozy rozwoju stosunków polsko-ukraińskich”.

Wspólne kolędowanie lwowskiej młodzieży

-a A+

Tegoroczny okres bożonarodzeniowy zakończył się 2 lutego spotkaniem kolędniczym „Z kolędą ku przyjaźni” w domu parafialnym przy kościele św. Antoniego we Lwowie. Nietradycyjne spotkanie opłatkowe, organizowane przez Lwowski Klub „Strefa Młodzieży”, zgromadziło około 50 osób, w większości studentów polskiego pochodzenia i młodzież działającą przy parafii.

– Już po raz drugi organizujemy młodzieżowe spotkanie kolędnicze. W tym roku wyjątkowo i symbolicznie w ostatni dzień okresu bożonarodzeniowego, gdyż styczeń był bardzo obfity w różne wydarzenia. Z pewnością można powiedzieć, że spotkanie się udało. Chociaż od świąt już minęło trochę czasu, wszyscy jeszcze raz przypomnieli tę świąteczną atmosferę. Myślę, że to wydarzenie stało się nową tradycją kolędniczą młodzieży lwowskiej. Cieszymy się, również, że możemy liczyć na gościnność ojców franciszkanów, a także na wsparcie Konsulatu RP we Lwowie – powiedział Eugeniusz Wołoszyn, prezes Lwowskiego Klubu „Strefa Młodzieży”.

Swoją obecnością spotkanie zaszczycili: konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie i Marek Horbań, prezes LKS Pogoń Lwów.

– Bardzo się cieszymy z kolejnej inicjatywy Lwowskiego Klubu „Strefa Młodzieży”. To już drugie wspólne kolędowanie we Lwowie u franciszkanów. Jest nas prawie 50 młodych ludzi. Wspólnie kolędujemy, cieszymy się, że jesteśmy razem i planujemy co jeszcze w tym roku zrobić – zaznaczył dyplomata.

– Dzisiaj już po raz drugi przebywam ze swoją rodziną na opłatku „Z kolędą ku przyjaźni”. Jest to dobra impreza, która łączy wszystkich, aby kolędować w ten ostatni dzień oktawy bożonarodzeniowej – dodał prezes LKS Pogoń Lwów.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, którą poprowadził gospodarz tego miejsca o. Paweł Odój, proboszcz parafii św. Antoniego we Lwowie. Następnie dzielono się opłatkiem i składano sobie nawzajem życzenia.

– Jest to bardzo radosne wydarzenie. Jest tu dużo młodzieży, która zechciała przyjść, pobyć razem, porozmawiać i udoskonalić swój warsztat śpiewów kolędowych. To już drugi raz odbywa się takie spotkanie u franciszkanów i myślę, że nie ostatni. Zapraszamy w przyszłym roku – powiedział o. Paweł Odój.

– Miłe towarzystwo i taka ciepła atmosfera. Oprócz kolędowania również dzieliliśmy się opłatkiem, graliśmy w różne gry, robiliśmy zdjęcia. Po tym spotkaniu mam dużo pozytywnej energii i przyjemnych wspomnień. Myślę, że młodzież idzie na takie spotkania, aby wyczuć świąteczną atmosferę, spotkać przyjaciół, wspólnie kolędować i dobrze spędzić czas – podzieliła się wrażeniami Natalia Czorna, uczestniczka spotkania.

Goście częstowali się różnymi przekąskami, barszczem, pączkami i słodyczami. Chociaż w trakcie kolędowania dopilnowano głównych tradycji opłatkowych, wydarzenie miało wyjątkowy charakter.

– To spotkanie jest nieco odmiennym od innych spotkań opłatkowych we Lwowie. Tutaj wszystko skupia się wokół młodzieży. Wesoła forma kolędowania, poprzez kalambury, wspólne karaoke daję szanse młodzieży na poznanie nowych, ciekawych ludzi, posłuchanie nowoczesnych, ale także i tych tradycyjnych kolęd. Również magiczną atmosferę tworzyły świąteczne dekoracje – zaznaczył Eugeniusz Wołoszyn.

Szczególnymi gośćmi święta były dzieciaki, które tworzyły wyjątkowy nastrój wydarzenia. Razem z młodzieżą bawiły się, uczyły się kolędować oraz aktywnie brały udział we wszystkich atrakcjach.

Na zakończenie każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w świątecznej scenerii, ułożonej ze złotych choinek, jeleni i płatków śniegu.

Karina Wysoczańska

Fot. Igor Rewaga

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.