• Święto Wojska Polskiego we Lwowie

    Uroczystą mszą św. w katedrze lwowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz obchody Święta Wojska Polskiego. ...
  • 19. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katy...

    Na Ukrainę przybyli uczestnicy 19. Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. 13 sierpnia, po zwiedzeniu Lwowa, polscy motocykliści udali się do Zadwórza, Brodów, Podkamieni...
  • Polscy harcerze oddają hołd ukraińskim ż...

    W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy harcerze i członkowie organizacji ukraińskich skautów Płast zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republ...

aktualności

Marszałek Senatu weźmie udział w upamiętnieniu bitwy pod Kostiuchnówką

16/08/2019 11:53

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpoczął w piątek wizytę na Ukrainie, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Kostiuchnówką i spotka się z harcerzami oraz z Polakami z Łuckiego Okręgu Konsularnego.

1600 osób skorzystało z przejścia granicznego na Zakarpaciu

14/08/2019 16:07

Przejście graniczne Łubnia – Wołosate, które funkcjonowało na granicy polsko-ukraińskiej od 8 do 10 sierpnia pozwoliło na przekroczenie granicy 1600 obywateli różnych państw – informuje służba prasowa administracji obwodowej Zakarpacia.

28. Piesza Pielgrzymka z Ukrainy na Kalwarię Pacławską

12/08/2019 14:14

Niedzielnym porankiem 11 sierpnia od kościoła św. Józefa w Trzcieńcu koło Mościsk strartowała 28. Piesza Pielgrzymka z archidiecezji lwowskiej do sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.

Spotkanie wakacyjne z Kabaretem „Czwarta rano”

12/08/2019 14:05

W Budynku Nauczyciela przy ul. Kopernika 42 odbył się specjalny wakacyjny występ Lwowskiego Kabaretu Artystycznego „Czwarta rano”.

W Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego

11/08/2019 16:14

W Gminnym Ośrodku Kultury w Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego - wybitnego pisarza, dramaturga, scenarzysty, współautora seriali radiowych i telewizyjnych. Na uroczystości przyjechała rodzina reżysera.

Wyjazd integracyjny Dziecięcego Hospicjum Domowego we Lwowie

09/08/2019 09:24

Po raz piąty, Fundacja „Dajmy nadzieję”, która prowadzi Dziecięce Hospicjum Domowe we Lwowie, zorganizowała wyjazd integracyjny dla rodzin mających nieuleczalnie chore dzieci.

Akcja „Lato z Polską” 2019 w Opolu

08/08/2019 15:29

W dniach 24 lipca – 2 sierpnia br. młodzież zrzeszona przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju uczestniczyła w akcji „Lato z Polską” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w Opolu. Program był bardzo bogaty, łączył w sobie dużo zajęć i wycieczek oraz zwiedzanie ważnych dla polskiej kultury i historii miejsc.

W Paryżu o Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

08/08/2019 06:56

Na zaproszenie Stowarzyszenia „Kresy we Francji” przybył do Paryża Zbigniew Chrzanowski – Dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie z delegacją towarzyszącą Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie z Warszawy.

To co nas łączy ― Polska

06/08/2019 19:01

W dniach od 30 czerwca do 7 lipca 2019 r. w Wielkopolsce przebywała grupa dzieci, młodzieży, nauczycieli i działaczy polonijnych organizacji z Ukrainy i Białorusi.

publicystyka

Ostatni bój stanisławowskiej fortecy. Część 2

13/08/2019 09:49

Dalsze wydarzenia, opisujące zajęcie stanisławowskiej fortecy, zaczerpnęliśmy ze wspomnień dwóch osób.

Dominikanie. Część 3

12/08/2019 09:40

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Legendy starego Stanisławowa. Część 23

11/08/2019 09:31

Pasaż od Gustawa Eiffla

Pierwszy mecz, pierwszy gol. Część 1

10/08/2019 07:48

O Edmundzie Cenarze, osobie, która zapoczątkowała we Lwowie piłkę nożna, faktycznie stając się jego „ojcem chrzestnym”, pisałem już w Kurierze Galicyjskim w 2015 roku (nr 16 (236), 28.08–14.09).

Ulwowiciel kabaretu

09/08/2019 07:36

Codzienność rzadko zajmuje poczesne miejsce w historii, pamięć ludzi i narodów przez całe stulecia napędzają wielkie, często brutalne tryby polityki.

Jak na wieży ratuszowej przechowano żydowską rodzinę

09/08/2019 07:23

Po raz pierwszy usłyszałem tę prawie niewiarygodną historię wiele lat temu z ust honorowego obywatela Drohobycza śp. Alfreda Szrajera. Znał osobiście uratowaną z Holokaustu Irenę Binsztok (Frisz), późniejszą pisarkę.

Adam Marie – tragiczna historia lwowskiego kolejarza

08/08/2019 06:52

Opisując represje z lat pierwszej sowieckiej okupacji przywołujemy zazwyczaj falę brutalnych morderstw bezpośrednio po 17 września 1939 r., masowe deportacje z lutego 1940 r, czy też likwidację więzień w czerwcu 1941 r. Sowiecki terror miał też jednak zupełnie inne oblicze – nie tak spektakularne, ale znacznie bardziej niebezpieczne i pochłaniające zdecydowanie więcej ofiar.

Izba i komora pod jednym dachem

06/08/2019 19:07

I Rzeczpospolita w okresie rozbiorów zamieszkana była głównie przez ludność wiejską. W rolnictwie i hodowli zajętych było prawie 90% jej mieszkańców. W tym czasie w Europie Zachodniej zakładano już podstawy nowoczesnego przemysłu i rolnictwa: przeważały płodozmiany, wykorzystanie nowych kultur. Na roli coraz częściej pracowały maszyny rolnicze.

Jak Polacy Charków budowali. Część LIV

05/08/2019 10:18

Zasługi i porażki rodziny Szackich w Charkowie

Strusów – jedna z najpiękniejszych wsi Ukrainy

05/08/2019 10:07

Miejscowość Strusów koło Trembowli na trwałe ulokowała się w dziesiątce najpiękniejszych zakątków Ukrainy, przy czym w górnej części tabeli. Wioska faktycznie jest niezwykle malownicza, ma wiele interesujących zabytków, więc żaden podróżny nie odjedzie stąd rozczarowany.

Akademia z okazji Dnia Niepodległości zorganizowana przez „Orzeł Biały”

-a A+

Centrum Kulturalno-Oświatowe „Orzeł Biały” zorganizowało akademię z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę. W solidnie przygotowanym spektaklu dzieci ukazały przekrój historii Polski od przyczyny rozbiorów po odzyskanie niepodległości w roku 1918.

Spektakl był znakomicie wyreżyserowany i poprowadzony. Posiadał już przemyślaną warstwę merytoryczną informującą o przyczynach rozbiorów Rzeczpospolitej, dążeniach niepodległościowych i wywalczeniu państwa. Dzieci śpiewały po polsku i po ukraińsku. Recytowały wiersze i tańczyły. Akademia była nie tylko interesującą pod względem wierności faktom, ale w wielu momentach chwytała za serca i wzbudzała u widzów wzruszenie.

Akademia składała się z dwóch części. Jedną wyreżyserowali nauczyciele z Polski skierowani przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą: Małgorzata i Tomasz Banaszkiewiczowie i Dorota Łabędzka. Drugą część przygotowali nauczyciele z Ukrainy.

– Obchody stulecia odzyskania niepodległości skupiają się przede wszystkim na zorganizowaniu uroczystej akademii – wytłumaczył Tomasz Banaszkiewicz. – Ze względu na rangę wydarzenia, jest to taniec flag, wiersze, pieśni patriotyczne, także poczet postaci, które przyczyniły się od odzyskania niepodległości.

Wśród ukraińskich prowadzących była Ulana Haras, olśniewającej urody absolwentka lwowskiej slawistyki:

– Uczę w „Orle Białym” małe dzieci. Pracuję od niedawna, ale jestem bardzo zadowolona z tej pracy. Mam dzieci, które chcą się uczyć polskiego, lubią i chcą związać swoją przyszłość właśnie z językiem polskim. Mam rodzinę w Polsce i polski jest dla mnie też trochę ojczysty, dlatego wybrałam polski do nauki. Inne języki też znam, ale polski jest dla mnie na równi z ukraińskim.

fot. Wojciech Jankowski

Centrum Kulturalno-Oświatowe „Orzeł Biały” istnieje od 2011 r. Na stronie internetowej informuje, że powstało w celu szerzenia polskości na Kresach. Przy organizacji powołano do życia ośrodek nauki języka polskiego:

– W Centrum Kulturalno-Oświatowym „Orzeł Biały” uczy się obecnie około 600 uczniów we Lwowie i sto w Brodach i w Łopatynie – opowiedział prezes „Orła Białego” Sergiusz Łukianenko. – Oprócz języka polskiego, prowadzimy lekcje z nauk przyrodniczych, geografii, biologii, wiedzy o środowisku. W naszym centrum pracuje około 15 nauczycieli z Ukrainy i trzech nauczycieli z Polski, przysłanych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Poza nauką języka polskiego Centrum Kulturalno-Oświatowe ma również inne cele:

– Nasza praca skupia się przede wszystkim na nauce języka polskiego. To jest jeden aspekt, drugi aspekt to uroczystości patriotyczne, czyli krzewienie polskości, zapoznawanie z kulturą, z obyczajami, po to, by ci młodzi ludzie mogli podjąć naukę w Polsce, żeby mogli odnaleźć się kulturowo, społecznie, bo jest na Ukrainie duże zapotrzebowanie.

Tomasz Banaszkiewicz z żoną pracowali uprzednio w Rydze i w Grodnie. Zdaniem nauczyciela, dzieci i młodzież we Lwowie mają większą motywację do nauki języka polskiego:

– Przez rok pracowałem w Rydze na Łotwie, wcześniej to było Grodno, więc już jakieś doświadczenie w tym zakresie mam. Każde nowe miejsce to zupełnie inna praca, zupełnie inne dzieci i zupełnie inne podejście do tematu. W każdym nowym kraju człowiek uczy się czegoś nowego. Tutaj we Lwowie nauka języka polskiego jest łatwiejsza. Dzieci chcą i dzięki temu są bardzie zmotywowane i zdyscyplinowane. Podobnie było w Grodnie. W Rydze nauczanie było trudniejsze, bo młodzież nie miała takich motywacji. Nadmierny rozwój cywilizacyjny doprowadza do tego, że dzieci nie skupiały się na nauce, a na nowoczesnych technologiach (telefony komórkowe), a tu we Lwowie jest skupienie na nauce, bo jest konkretny cel. Tutaj łatwiej i lżej się pracuje.

Uroczystość odbyła się 17 listopada we Lwowie. Organizatorem wydarzenia było Centrum Kulturalno-Oświatowe „Orzeł Biały”.

Wojciech Jankowski

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.