• 30 lat działalności Towarzystwa Kultury ...

    Od złożenia wieńców i zapalenia zniczów na kwaterze żołnierzy 1939 roku rozpoczęło się świętowanie 30-lecia Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, oddziału w Mościskach. ...
  • Zapalając znicze na ich grobach spłacamy...

    Ulice miasta spowite są gęstą mgłą. Wszyscy tłoczą się z drzwiach autokaru, aby po chwili sennie zasiąść na swoich miejscach. Od odjazdu dzieli ich zaledwie kilka minut. ...
  • Stanisławowski pokaz filmów Kuriera Gali...

    W ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwsku zaprezentowano dokumenty „Nikt im iść nie kazał” Anny Gordijewskiej i Aleksandra Kuśnierza, oraz „Pokucka Troja...

aktualności

O Białym Słoniu na 8. Przeglądzie

15/11/2019 12:06

Na Przykarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku otwarto wystawę fotograficzną „Biały Słoń – Pop Iwan w śniegu i lodzie” oraz pokazano dwa filmy dokumentalne – „Obserwatorium” i „Biały Słoń” – opowiadające historię i dzień dzisiejszy dawnego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na górze Pop Iwan. Wydarzenie odbyło się w ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Film „Nikt im iść nie kazał” w Londynie

15/11/2019 07:59

Pod koniec października w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie odbył się tradycyjny wieczór Koła Lwowian.

Nowe radio z Warszawy pierwszą zagraniczną audycję nadało ze Lwowa!

15/11/2019 07:54

Internetowe Halo.Radio rozpoczęło działalność 1 października i już nadało pierwszą zagraniczną audycję. Gośćmi Halo.Radio byli twórczyni strony lwow.info Katarzyna Łoza i nasz redakcyjny kolega Wojciech Jankowski.

Renowacja schodów wejściowych kościoła pw. św. Antoniego we Lwowie

14/11/2019 11:31

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA rozpoczął renowację, ze względu na zły stan techniczny, schodów wejściowych przed kościołem pw. św. Antoniego we Lwowie. Częściowo zdemontowano już stopnie, balustrady i okładziny schodów. Natomiast figury świętych i elementy kamienne przewieziono do pracowni konserwatorskiej.

Dokumentacja cmentarzy w powiecie zbaraskim

14/11/2019 08:37

Ponad 500 polskich nagrobków z dawnego powiatu zbaraskiego zostało udokumentowanych w roku 2019

Pięć lat temu rozpoczęto odbudowę kościoła w Buszczu

14/11/2019 06:43

Dnia 5 października br. w Buszczu (woj. tarnopolskie, pow. brzeżański) przy XVII-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbył się plener, który urządziły studentki z V i VI roku studiów Lwowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza pod opieką wykładowczyni Anny Korżewy.

Uroczysty koncert „Niepodległa” w Filharmonii Lwowskiej

12/11/2019 19:49

Koncert z udziałem Krzesimira Dębskiego i Akademickiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru Kameralnego Gloria Lwowskiej Filharmonii Narodowej został poprzedzony hymnami narodowymi obydwu państw. Chór odśpiewał „Mazurek Dąbrowskiego” i „Szcze ne wmerła Ukrajina”. Część zasadnicza rozpoczęła się kolejnym hymnem – pieśnią rycerską „Bogurodzica”. Zebrani stali po raz trzeci tego wieczoru.

Fundacja pomaga rozwijać talenty

12/11/2019 11:34

Często pamięć o człowieku trwa w jego dziełach, albo w kontynuacji spraw, którymi się pasjonował. Tak jest również w przypadku osoby Mariusza Kazany, Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej.

publicystyka

IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”

14/11/2019 16:08

Spektakle, warsztaty, wystawy, a nawet wieczory poezji, jazzu i bluesa. Polacy ze wszystkich stron świata po raz dziewiąty przybyli na jeden z najbardziej znanych festiwali teatralnych za granicą – Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej.

Luba Lewak. Jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej w Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

14/11/2019 15:24

Gra role komediowe i dramatyczne, bawi i wzrusza setki widzów. 50 lat temu zadebiutowała rolą Panny Młodej w „Weselu” Wyspiańskiego. W listopadzie tego roku podczas jubileuszu swojej pracy aktorskiej zagra Starą Kobietę z dramatu Różewicza. Czy można piękniej podsumować ten czas? Z Lubą Lewak rozmawiała Estera Edelbaum.

Jak Polacy Charków budowali. Część LVII

14/11/2019 06:52

Związki Polski i Charkowa w zakresie prawodawstwa

Kościół w Buszczu jak feniks z popiołów

14/11/2019 06:39

Dwa razy do roku, w dniach 15 sierpnia i 8 września odbywają się doroczne pielgrzymki Polaków i Ukraińców do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buszczu koło Brzeżan na Podolu. Skazana na rujnację świątynia została odbudowana dzięki akcji dobroczynnej ks. Stanisława Żaka z USA.

Kazimierz Wierzyński wobec Niepodległości

11/11/2019 06:48

W 50. rocznicę śmierci Kazimierza Wierzyńskiego. Rozmowa Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim, literatem i muzealnikiem.

11 listopada 1929 roku, poniedziałek

11/11/2019 05:21

Przez przypadek zauważyłem, że w 1929 roku Święto Niepodległości wypadało w poniedziałek – tak samo jak w tym roku. Przejrzyjmy świąteczne numery Gazety Porannej sprzed 90 laty.

Świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości

11/11/2019 04:59

Mimo tego, że ostatnie dni października są w tym roku ciepłe i słoneczne, trudno się w moim sercu doszukać optymizmu.

Wspomnienie lata: Rumunia (i nie tylko) w dwa tygodnie

09/11/2019 17:12

Rumunia jest ze Lwowa niemal na wyciągnięcie ręki.

Zakład Ojców Jezuitów w Chyrowie. Część VIII

09/11/2019 15:53

Szczytna szkoła. Kultura i życie duchowe

„Przygody Pchły Szachrajki” w wykonaniu uczniów Szkoły im. św. Marii Magdaleny

-a A+

Chyba każdy rodzic marzy, by jego dziecko rozwijało talenty, dobrze się uczyło i grzecznie się zachowywało.

Ale prawie zawsze jest troszkę inaczej, bo dziecko – to mały człowiek ze swoim niepowtarzalnym charakterem, własną kondycją umysłową i fizyczną, z oryginalnym temperamentem i umiejętnościami.

Jak skierować energię i dziecięce, nieraz – zdaniem rodziców – wariackie pomysły w dobry, właściwy nurt? Tym bardziej w klasie, w której dwa razy więcej chłopców niż dziewczynek! Jak ogarnąć w wieku smartfonów niesforność wieku dorastania i brak chęci być przynajmniej po części takimi, jak tego pragną rodzice?

Los chciał, by w ubiegłym roku do klasy 6a przyjęta została nowa dziewczynka, rodzice której pracują w Teatrze Młodego Widza we Lwowie. Nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem Roksolana Zubko zaproponowała wystawić spektakl, w którym by zagrali uczniowie klasy. Zawodowy reżyser teatralny Roman Skorowski zgodził się wykonać to zadanie. Pokusili się na wystawienie „Przygód Pchły Szachrajki” Jana Brzechwy.

– Jak się pracowało? To taki wiek – 12 lat, wiek manifestacyjny. Ale jest to bardzo dobra klasa, taka chuligańska – w dobrym znaczeniu tego słowa – mówi Roman Skorowski. – Dzieci wnosiły swoją twórczość – mi to bardzo się podobało, dużo tego wykorzystaliśmy w spektaklu. Kolega reżyser z Polski Bogdan Graczyk zaproponował mi ten materiał. Ten materiał w szkołach w Polsce jest bardzo popularny. Daje on wiele możliwości dla twórczości dziecięcej, z jednej strony chuligańskiej, ale z innej – pouczającej. Więc zrobiliśmy teraz pierwszą część tego utworu.

Próby trwały z małymi przerwami prawie cały rok szkolny. Raz, czasami dwa razy w tygodniu dzieci rozsuwały ławki i pod kierownictwem Pana Romana i Pani Natalii tworzyły bajkę. Oczywiście, najgorzej było z nauczeniem się tekstu na pamięć – współczesne dzieci nie bardzo już się przykładają do tych rzeczy.

– Ja dzisiaj miałam również tremę, za każdego odgrywałam jego rolę. Dzieci trzeba rozwijać, dziećmi trzeba się zajmować. To dla rodziców: dziećmi trzeba się interesować – czym dziecko żyje, jak żyje. Niektóre dzieci nasze miały swoje małe kompleksy, które wspólnie udało się nam zwalczyć. One już się nie boją, one przekraczają pewien próg i zaczynają komunikować. I to mnie bardzo cieszy – podsumowała Natalia Skorowska.

Reżyser dobrał odpowiednią muzykę i kostiumy, i – o dziwo! Rezultat przewyższył wszystkie spodziewania. Na scenie szkolnej cała klasa się zmieniła – nie popełniono ani jednego błędu, każdy zagrał jak trzeba. A najbardziej niesforny, przysparzający najwięcej codziennych problemów innym uczniom, nauczycielom i dyrekcji uczeń okazał się jednym z najlepszych aktorów – to właśnie Michał otrzymał najwięcej oklasków i braw.

Więc szczere słowa podziękowania za to, że nie zrezygnowali i nie zwątpili, należą się Państwu Skorowskim i kierowniczce klasowej, nauczycielce języka ukraińskiego Roksolanie Zubko.

Co będzie dalej? Zobaczymy w przyszłym roku. Być może dołączą dzieci z innych klas? Dawno temu w szkole nr 10 działał teatrzyk „Baj”, wpisał się on piękną kartą w historię szkoły. Nowy teatrzyk w nowych realiach musi otrzymać nową nazwę. Zachęcamy Państwa by dołączyli do jej wymyślenia. Tym bardziej, że wśród czytelników Kuriera Galicyjskiego jest sporo absolwentów Szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie.

Alina Wozijan

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.