• Luba Lewak. Jubileusz 50-lecia pracy akt...

    Gra role komediowe i dramatyczne, bawi i wzrusza setki widzów. 50 lat temu zadebiutowała rolą Panny Młodej w „Weselu” Wyspiańskiego. W listopadzie tego roku podczas jubileuszu swoj...
  • Renowacja schodów wejściowych kościoła p...

    Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA rozpoczął renowację, ze względu na zły stan techniczny, schodów wejściowych przed kościołem pw. św. Antonieg...

aktualności

Dokumentacja cmentarzy w powiecie zbaraskim

14/11/2019 08:37

Ponad 500 polskich nagrobków z dawnego powiatu zbaraskiego zostało udokumentowanych w roku 2019

Pięć lat temu rozpoczęto odbudowę kościoła w Buszczu

14/11/2019 06:43

Dnia 5 października br. w Buszczu (woj. tarnopolskie, pow. brzeżański) przy XVII-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbył się plener, który urządziły studentki z V i VI roku studiów Lwowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza pod opieką wykładowczyni Anny Korżewy.

Uroczysty koncert „Niepodległa” w Filharmonii Lwowskiej

12/11/2019 19:49

Koncert z udziałem Krzesimira Dębskiego i Akademickiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru Kameralnego Gloria Lwowskiej Filharmonii Narodowej został poprzedzony hymnami narodowymi obydwu państw. Chór odśpiewał „Mazurek Dąbrowskiego” i „Szcze ne wmerła Ukrajina”. Część zasadnicza rozpoczęła się kolejnym hymnem – pieśnią rycerską „Bogurodzica”. Zebrani stali po raz trzeci tego wieczoru.

Fundacja pomaga rozwijać talenty

12/11/2019 11:34

Często pamięć o człowieku trwa w jego dziełach, albo w kontynuacji spraw, którymi się pasjonował. Tak jest również w przypadku osoby Mariusza Kazany, Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej.

Ostatni realista

12/11/2019 11:32

Oglądając obrazy Eugeniusza Potapowa, członka Lwowskiego Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych, nie potrzeba żadnych komentarzy krytyków. Jego dzieła są na tyle realistyczne, że są po prostu… piękne.

Ad multos annos!

12/11/2019 11:27

Jubileusz 30-lecia istnienia i działalności Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie

Obchody Dnia Niepodległości na Cmentarzu Orląt Lwowskich

12/11/2019 04:57

11 listopada we Lwowie oddano hołd walczącym o niepodległość. Na uroczystość przybyli lwowscy Polacy, duchowieństwo, władze konsularne, Polacy z obwodu lwowskiego i z Macierzy.

publicystyka

IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”

14/11/2019 16:08

Spektakle, warsztaty, wystawy, a nawet wieczory poezji, jazzu i bluesa. Polacy ze wszystkich stron świata po raz dziewiąty przybyli na jeden z najbardziej znanych festiwali teatralnych za granicą – Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej.

Jak Polacy Charków budowali. Część LVII

14/11/2019 06:52

Związki Polski i Charkowa w zakresie prawodawstwa

Kościół w Buszczu jak feniks z popiołów

14/11/2019 06:39

Dwa razy do roku, w dniach 15 sierpnia i 8 września odbywają się doroczne pielgrzymki Polaków i Ukraińców do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buszczu koło Brzeżan na Podolu. Skazana na rujnację świątynia została odbudowana dzięki akcji dobroczynnej ks. Stanisława Żaka z USA.

Kazimierz Wierzyński wobec Niepodległości

11/11/2019 06:48

W 50. rocznicę śmierci Kazimierza Wierzyńskiego. Rozmowa Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim, literatem i muzealnikiem.

11 listopada 1929 roku, poniedziałek

11/11/2019 05:21

Przez przypadek zauważyłem, że w 1929 roku Święto Niepodległości wypadało w poniedziałek – tak samo jak w tym roku. Przejrzyjmy świąteczne numery Gazety Porannej sprzed 90 laty.

Świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości

11/11/2019 04:59

Mimo tego, że ostatnie dni października są w tym roku ciepłe i słoneczne, trudno się w moim sercu doszukać optymizmu.

Wspomnienie lata: Rumunia (i nie tylko) w dwa tygodnie

09/11/2019 17:12

Rumunia jest ze Lwowa niemal na wyciągnięcie ręki.

Zakład Ojców Jezuitów w Chyrowie. Część VIII

09/11/2019 15:53

Szczytna szkoła. Kultura i życie duchowe

Zakony mniej znane. Benedyktynki i teatyni

09/11/2019 15:42

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Bal studniówkowy w lwowskiej „Dziesiątce”

-a A+

Studniówka jest typowo polską tradycją, analogii nie ma w żadnym innym kraju. Bale z okazji 100 dni przed maturą są też organizowane w polskich szkołach na Ukrainie.

W takt poloneza w sobotę 7 lutego maturzyści szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny rozpoczęli swoją wyjątkową studniówkę w najstarszej szkole Lwowa, założonej 200 lat temu. Według starej polskiej tradycji uczennice wystąpiły w białych bluzkach i ciemnych spódniczkach, a uczniowie w eleganckich garniturach.

Zebranych na sali przywitał konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur, który powiedział, że po raz pierwszy uczestniczy w studniówce we Lwowie oraz podkreślił, że cieszy go fakt obecności w starych murach wspaniałej szkoły, która w tym roku obchodzi jubileusz 200-lecia. Szef placówki dyplomatycznej życzył maturzystom powodzenia na egzaminie dojrzałości oraz połamania piór.

Następnie głos zabrała dyrektor szkoły Marta Markunina, która podziękowała zebranym na sali nauczycielom i rodzicom oraz podkreśliła, że ta klasa maturalna jest bardzo dobrą pod każdym względem. Życzyła wszystkim udanej zabawy.

Nauczycielka Regina Lebiedź powiedziała, że dla młodzieży skończą się przepiękne beztroskie lata, a rozpocznie się czas, kiedy czeka na nich obowiązek i praca. – Od samego początku było widać, że dzieci tej klasy będą dobrym materiałem do wylepienia obywatela, a jednocześnie wspaniałego ucznia. W tej klasie są inteligentne, dobrze wychowane dzieci i każdemu nauczycielowi życzyłabym takiej klasy – dodała

Kierowniczka klasowa klasy maturalnej Irena Sereda ze wzruszeniem mówiła o tym, że każda klasa jest inna i niepowtarzalna, ale z tą klasą szkoda się zegnać, ponieważ wszyscy byli bardzo zaprzyjaźnieni.

Nie zabrakło także krótkich refleksji maturzystów, którzy podczas scenek wspominali zabawne chwile z lat swojej nauki w szkole. Tym razem nie uczniowie, a nauczyciele otrzymali dyplomy z podziękowaniem od maturzystów. Gorące brawa otrzymali najmłodsi wykonawcy – uczniowie 2 klasy Ireny Słobodiany, którzy z bezpośrednim, dziecięcym urokiem zaśpiewali kilka piosenek. Podczas części artystycznej swoje możliwości w tańcu klasycznym pokazali najzdolniejsi.

Zapytałam maturzystów, co odczuwają w tak ważnym przełomowym momencie w ich życiu. Wszyscy mieli podobne mieszane uczucia: z jednej strony strach, że za 100 dni matura i egzaminy na studia wyższe, a z drugiej strony duma spowodowana tym, że mieli możliwość uczyć się w słynnej „Dziesiątce”. Dziękowali rodzicom, którzy oddali ich właśnie do tej szkoły, gdzie w ciągu tylu lat, dzięki dyrekcji, nauczycielom i rodzicom tradycje polskie przetrwały. Cieszyli się bardzo, że ich klasa będzie wpisana do historii szkoły jako ta, co ukończyła szkołę w roku 200. jubileuszu.

Anna Gordijewska

Fot. Aleksander Kuśnierz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.