• Umowa Warszawska

    21 kwietnia przed stu laty miało miejsce podpisanie Umowy warszawskiej pomiędzy Józefem Piłsudskim i Semenem Petlurą. Dało to impuls do prowadzenia wspólnych walk Polaków i Ukraińc...
  • Rok 1920: Pamięć podczas pandemii. Relac...

    Ta wspólna podróż Polaka i Ukraińca po miejscach walk z roku 1920 mogłaby nie dojść do skutku, gdyby nie pandemia koronowirusa. ...
  • Archeologiczne odkrycia w Malhowicach

    Archeolodzy, prowadzący nadzór przy rozbudowie drogi wojewódzkiej Przemyśl – Malhowice, odkryli liczne obiekty archeologiczne w Malhowicach, w połowie wzgórza schodzącego ku linii ...

aktualności

Polska pomoc dla szpitala w Rudkach

02/06/2020 13:39

2 czerwca konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała środki ochrony indywidualnej na potrzeby Szpitala Komunalnego w Rudkach, które zakupiło Przedstawicielstwo Fundacji Solidarności Międzynarodowej na Ukrainie.

Maski medyczne od polskich przyjaciół

30/05/2020 06:03

Dwa tysiące masek ochronnych dla personelu medycznego w rejonie tyśmienickim w obw. iwanofrankiwskim nadesłali polscy partnerzy z gminy Strzelce Opolskie.

Polska wsparła Sokal w walce z pandemią

29/05/2020 18:22

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała Głównemu Szpitalu Rejonowemu w Sokalu sprzęt medyczny i ochronny mający zastosowanie w walce z COVID-19. Było to już trzecie w obwodzie lwowskim przekazanie sprzętu medycznego zakupionego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej.

Ukraina otwiera kolejne przejścia graniczne z Polską

29/05/2020 07:50

W nocy z 28 na 29 maja wznowiło działalność pięć ukraińsko-polskich przejść granicznych w obwodzie lwowskim. Taką decyzję podjął rząd Ukrainy.

Jak uczyć (się) na odległość i nie zwariować

27/05/2020 12:14

Ten rok szkolny nie jest podobny do wszystkich innych. Chyba od czasów II wojny światowej nauczanie nie odbywało się w tak nietypowych warunkach. Zamknięto szkoły, zamknięto uczniów i nauczycieli w domach, a rok szkolny przecież trwał, nikt go nie zakończył…

Polska przekazała lwowskiemu szpitalowi kolejną partię środków medycznych

22/05/2020 13:35

Konsulat Generalny RP we Lwowie przekazał Lwowskiemu Obwodowemu Szpitalowi Weteranów Wojennych i Represjonowanych w Winnikach środki ochrony indywidualnej dla lekarzy i medyków do walki z koronawirusem.

Nowa polska organizacja powstała na Bukowinie Północnej

22/05/2020 03:31

W Czerniowcach zostało zarejestrowane "Stowarzyszenie Polaków na Bukowinie im. Świętego Jana Pawła II". – Rozpoczynamy swoją działalność w stulecie urodzin św. Jana Pawła II oraz w trudnych warunkach kwarantanny z powodu pandemii koronawirusa, który najgorzej uderzył w nasz obwód na Ukrainie – powiedział prezes Walery Byndiu.

Książkę „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II wydano po ukraińsku

21/05/2020 12:30

Z okazji setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II lwowskie wydawnictwo „Litopys” wydało tłumaczenie na język ukraiński ostatniej pracy papieża Polaka „Pamięć i tożsamość”.

publicystyka

Lolek grał jak „Martyna”...

17/05/2020 11:23

Jan Paweł II żył sportem. Był kibicem, jeździł na nartach, uwielbiał spływy kajakowe, jednak pierwszą dyscypliną, którą uprawiał młody Karol Wojtyła była piłka nożna.

Izrael. Wakacje last minute

16/05/2020 13:17

Tydzień to zdecydowanie za mało na Izrael, ale nikt z nas nie jest panem swojego czasu, prawie nikt nie dysponuje nim dowolnie… może teraz, w czasach ataku nowego wirusa typu korona mamy czasu aż za dużo, ale jeszcze przez jakiś czas o podróżach nie będzie mowy.

50-lecie śmierci generała Władysława Andersa oraz 100-lecie urodzin Ireny Anders

15/05/2020 15:13

Obie daty przypadły na dzień 12 maja. Oboje powiązani są ze Lwowem i ziemią lwowską, zasługują na to, by należycie upamiętnić ich w naszym mieście.

„Cholerny” słup, szczęka i DDT zamiast kadzidła

15/05/2020 06:51

Wioska Liczkowce, leżąca nad Zbruczem, znana jest przede wszystkim z odnalezionego tu w 1848 roku posągu Światowida o czterech twarzach. Niestety inne lokalne zabytki nie są znane szerokim rzeszom. Jakkolwiek wydaje się to dziwne, ale każdy z nich zasługuje na określenie „unikalny”. I nie ma w tym żadnej przesady.

Jak Polacy Charków budowali. Część LXVII

15/05/2020 06:16

Epidemie i zarazy w Charkowie oraz udział Polaków w ich przezwyciężeniu

Kamienni świadkowie dawnych epidemii

14/05/2020 04:04

„Dżumne” krzyże, które do dziś można zobaczyć gdzieniegdzie na Ukrainie, są dość interesującymi i rzadkimi świadectwami dawnych epidemii. Ustawiano je przeważnie w miejscach pochówku ofiar pomoru.

Wianek weselny – szeroki i wysoki

11/05/2020 04:47

Według tradycyjnych technologii oraz z naturalnych składników Olga Kalin z przykarpackiego miasta Kałusz wytwarza unikalne wysokie wianki weselne

Miłość i współczucie więcej znaczą

-a A+

W niedzielę, 25 marca, w Rosji, w Kemerowie stało się nieszczęście.

Spłonęli, udusili się, zatruli. Oficjalnie 64 ofiary śmiertelne, nieoficjalnie wielokroć więcej. Wśród nich – znowu oficjalnie – 41 dzieci. Boję się domyślać, ile ich tak naprawdę zginęło. Straszna tragedia. Współczuję. Nie, nie tak oficjalnie, zdawkowo, dla politycznej poprawności, ale tak aż do bólu w sercu, do łez. I nie ma dla mnie znaczenia, że to Rosjanie.

Tak, wiem. Imperialna polityka, kłamstwa, agresja, armia, prześladowania, morderstwa, zbrodnie – to jest dzisiejsza Rosja. Tak, wiem. Syria, bombardowania i tysiące głodnych, zabitych, otrutych, rannych, zasypanych w piwnicach, umierających z głodu – w tym dzieci. Też wiem. Ukraina i ponad półtora tysiąca dzieci sierot, którym ojców zabrała ta wojna „której nie ma”. Bezmiar nieszczęść, cierpienia i płaczu setek ukraińskich rodzin – rodzin moich braci i przyjaciół. Ogrom zniszczeń. Wiem – to wszystko ręka Rosji. Tej samej Rosji, w której, w Kemerowie, w niedzielę zginęły dzieciaki.

I mimo tego, że wiem to wszystko, inaczej nie potrafię. Tak więc siedzę smutny z bólem w sercu i płaczę. Nie umiem, podobnie wielu, „oko za oko” powiedzieć. Nie czuję radości, że czyniących nieszczęścia nieszczęście spotkało. Że niby tak jest sprawiedliwie? O jakiej sprawiedliwości ktoś śmie mówić?! Ponoć najstarsze z tych spalonych i zatrutych na śmierć dzieciaków miało lat 11!!! Nie, to nie jakaś sprawiedliwość, to nie zemsta opatrzności, a ludzka tragedia i taką dla mnie pozostanie.

Piszę o tym, co czuję. Nikogo nie namawiam, za przykład się nie stawiam. Nikogo nie ganię, nie ośmieszam, nie obrażam. O uczuciach moich piszę. Ja, starszy już pan, polski patriota, „majdanowiec”, wolontariusz, od lat wspierający Ukrainę w walce ze wspólnym, europejskim zagrożeniem – Rosją. Płaczę nad straszną śmiercią rosyjskich dzieci w dalekim Kemerowie i mam nadzieję, że skoro po tym wszystkim, co widziałem i słyszałem podczas tej czteroletniej rosyjsko-ukraińskiej wojny, potrafię to jeszcze robić, to nadal miłość i współczucie więcej dla mnie od nienawiści i chęci zemsty znaczą. Oby jak najdłużej tak…

Artur Deska

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.