aktualności

Nie żyje Mirosław Rowicki

09/07/2020 19:16

Z głębokim żalem żegnamy naszego Kochanego Szefa, Człowieka o gołębim sercu, Mirosława Rowickiego, redaktora naczelnego i założyciela Kuriera Galicyjskiego, który odszedł do Pana 9 lipca bieżącego roku.

100-lecie śmierci lwowskiego Apostoła Bożego Miłosierdzia

08/07/2020 07:11

W dniach 26–28 czerwca we Lwowie obchodzono jubileusz 100-lecia śmierci św. Zygmunta Gorazdowskiego.

Reaktywacja sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Tartakowie

07/07/2020 15:33

4 lipca w Tartakowie koło Sokala arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki podniósł kościół pw. św. Michała Archanioła do godności sanktuarium.

Przygotowania do obchodów w obwodzie lwowskim setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej

07/07/2020 06:39

W obwodzie lwowskim znajduje się wiele pochówków polskich żołnierzy i wiele miejsc upamiętnień walk wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie odwiedzili 25 czerwca cmentarze i pomniki w Żółtańcach, Horpinie, Firlejówce, Busku, Brodach, Łopatynie, Radziechowie, Sokalu, Żółkwi i Kamionce Bużańskiej aby sprawdzić ich stan przed zbliżającymi się uroczystościami stulecia wojny polsko-bolszewickiej.

Polacy Lwowa uczcili 79. rocznicę zamordowania polskich profesorów

05/07/2020 16:22

W południe 4 lipca na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie przedstawiciele organizacji polskich ziemi lwowskiej zgromadzili się przed symbolicznym pomnikiem z krzyżem, który w 1991 roku ufundowały rodziny zamordowanych tam polskich profesorów wyższych uczelni miasta.

Obchody 79. rocznicy mordu polskich profesorów na Wzgórzach Wuleckich

03/07/2020 14:39

W ulewnym deszczu i z przestrzeganiem wszystkich warunków kwarantanny odbyły się obchody 79. rocznicy niemieckiego mordu polskich profesorów we Lwowie. Przedstawiciele uczelni lwowskich, władz miejscowych i Konsulatu Generalnego RP we Lwowie złożyli kwiaty i pomodlili się pod pomnikiem na Wzgórzach Wuleckich w hołdzie profesorom lwowskim pomordowanym przez Niemców w 1941 roku.

Tytuł doktora honoris causa Przykarpackiego Uniwersytetu dla rektora UW

03/07/2020 09:12

Senat Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wasyla Stefanyka jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu tytułu doktora honoris causa prof. Marcinowi Pałysowi, rektorowi UW. Uroczystość wręczenia doktoratu planowana jest we wrześniu na Ukrainie.

publicystyka

Legendy starego Stanisławowa. Część 36

09/07/2020 06:32

Zapomniany bohater

Rok 1920: Pamięć podczas epidemii. Relacja z akcji – część 3

08/07/2020 07:22

W tym odcinku wspólnie zwiedzimy pochówki po bitwach z bolszewikami w obw. tarnopolskim, chmielnickim i na Ziemi Winnickiej.

Turcy na froncie wschodnim I wojny światowej

06/07/2020 07:13

Działania bojowe zazwyczaj znaczą swój przebieg cmentarzami wojennymi. Niewielu znany jest fakt istnienia w Galicji cmentarzy wojsk tureckich. Tak, tak – wojsk tureckich walczących wspólnie w koalicji niemiecko-austro-węgierskiej i broniących Europy przed barbarzyńcami ze wschodu…

Białoruś, kraj wybiórczo niewidzialny

05/07/2020 13:41

Białoruś przygotowuje się do wyborów prezydenckich, lecz doniesienia z tego kraju z rzadka pojawiają się w serwisach informacyjnych.

Wędrówka do huculskich grażd

03/07/2020 16:56

Skanseny Lwowa, Użhorodu i Kijowa szczycą się huculskimi grażdami. Są to czworoboczne zagrody góralskie, w których dom łączy się z budynkami gospodarczymi, tworząc pośrodku dziedziniec. Prawie wszystkie takie małe twierdze ludowe w Karpatach już znikły. W Krzyworówni nad Czeremoszem Czarnym pozostała jeszcze wybudowana w XIX wieku grażda, która po śmierci gospodarzy została przekształcona w obiekt muzealny. Jedyna natomiast zamieszkała grażda w tej okolicy zachowała się pod samym szczytem góry Ihrec.

Niewidomy pisarz

03/07/2020 12:28

Michał Kaziów – o jego niezwykłym życiu i twórczości napisano wiele artykułów, esejów, recenzji i nakręcono film. Pisarz, publicysta, znawca problematyki radiowej, doktor polonistyki, autor licznych książek, artykułów, felietonów, audycji radiowych, esejów i prac naukowych.

Wyjątkowo „brudna” i negatywna kampania

03/07/2020 06:14

Kiedy piszę te słowa, w Polsce jest już po pierwszej turze prezydenckich wyborów. Znane są pierwsze powyborcze sondaże, powoli opadają emocje, cichną namiętności. No i Bogu dzięki! Bogu dzięki, że chociaż na dzień – dwa (mam nadzieję) nie będę zmuszony oglądać, słuchać i czytać tego, co byłem zmuszony czytać, słuchać i oglądać przez przeszło miesiąc ostatni.

Przekrój, ach Przekrój

29/06/2020 07:49

Niestety na stronie Biblioteki im. Stefanyka uparcie widnieje data 22 czerwca jako dzień wznowienia działalności po kwarantannie. Tylko czy sytuacja epidemiologiczna we Lwowie na to pozwoli? Na szczęście pozostało kilka roczników Przekroju w piwnicy. Sięgam po następny – rok 1972…

Moc Miłosierdzia Bożego

-a A+

11 kwietnia Ojciec Święty Franciszek ogłosił Święty Rok Miłosierdzia, który papież zainauguruje 8 grudnia. W historię tego kultu został wpisany też Lwów.

W katedrze łacińskiej we Lwowie od 70 lat odprawiane są nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Proboszcz ks. Jan Nikiel powiedział dla Kuriera, że początki sięgają czasów II wojny światowej. Lwowski kapłan ks. Karol Jastrzębski (1882-1966) jeszcze przed wojną odwiedził Wilno i siostrę Faustynę Kowalską, gdzie się nieraz zatrzymywał i to od niej dowiedział się o tym nabożeństwie. Tam też w latach wojny lub tuż po jej zakończeniu namalowano obraz, który ponoć w 1945 roku znalazł się w lwowskiej katedrze, a obecnie jest umieszczony w kaplicy. Gdy kapłana pytano, co będzie dalej, bo nie wiedziano jeszcze, jak przyszłość czeka Lwów i jego katedrę, odpowiadał zawsze: Jak to co będzie? Boże Miłosierdzie będzie.

Ks. prałat Nikiel także wyjaśnił, że cześć oddawana Miłosierdziu Bożemu nigdy tu nie ustała, i to nawet wtedy, gdy Stolica Apostolska wydała dekret, w którym nie zalecano, a nawet wręcz zakazywano tego kultu do czasu sprawdzenia wszystkich dokumentów. Ale częściowo z powodu żelaznej kurtyny dokumentu tego nigdy tu nie odczytano, dlatego w katedrze lwowskiej nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego trwało nieustannie od czasu wojny i do dzisiaj jest ono tam bardzo żywe. Jest to Nieustanna Nowenna do Bożego Miłosierdzia i procesja po katedrze. Tak jak mówiła o tym św. Faustyna ks. Karolowi Jastrzębskiemu, który ten kult tak bardzo ukochał i czcił, a później dzieło to prowadził dalej o. Rafał Kiernicki, długoletni proboszcz tej katedry, późniejszy biskup pomocniczy we Lwowie – zaznaczył ks. Jan Nikiel. Dodał, że obecnie obraz ten znajduje się w kaplicy Pana Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Niedawno obraz ten, namalowany w Wilnie, został odnowiony w Krakowie i w nowych ramach przeniesiony tu z ołtarza Trójcy Przenajświętszej, gdzie obecnie znajdują się relikwie św. Jana z Dukli. U stóp Pana Jezusa Miłosiernego znajduje się relikwiarz z relikwiami św. Zygmunta Gorazdowskiego, również wielkiego czciciela Bożego Miłosierdzia, który wcielał je w życie.

Bazylika metropolitalna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie jest nazywana od 1948 roku również sanktuarium Bożego Miłosierdzia, dlatego są tam dwa odpusty w roku. Tegorocznemu przewodniczył wikariusz generalny Archidiecezji Lwowskiej ks. infułat Józef Pawliczek, który również sprawował mszę św. dziękczynną za 50 lat swego kapłaństwa.

„Ciebie, Boga, wysławiamy” - tak krótko można by ująć treść Eucharystii jubileuszowej seniora naszej Kurii - ks. inf. Józefa Pawliczka, która zgromadziła nas tak licznie w Bazylice Metropolitalnej” – powiedział w homilii ks. Aleksander Kusyj. Zaznaczył, że 50 lat posługi jubilata w archidiecezji katowickiej i w archidiecezji lwowskiej daje nam ok. 20 000 odprawionych mszy świętych, jakże wiele pobłogosławionych związków małżeńskich, ochrzczonych dzieci, chorych zaopatrzonych sakramentami na ostatnią drogę, jakże wielu odprowadzonych na drugi brzeg… A gdzie indywidualne rozmowy, kierownictwo duchowe, zorganizowane pielgrzymki… ile ważnych decyzji, dekretów, dyspens?

Pomnik św. Jana Pawła II w Rzęsnej Polskiej
W dniu poprzednim Polaków z całego Lwowa przyjmowała parafia Bożego Miłosierdzia w Rzęsnej. Przed II wojną światową była to wioska, właściwie dwie: Rzęsna Ruska i Rzęsna Polska. Tuż za torami kolejowymi prowadzącymi w kierunku lasu brzuchowickiego pozostał murowany kościół, który obecnie użytkują grekokatolicy. Biskup senior Marian Buczek, którego arcybiskup Mieczysław Mokrzycki oddelegował do przewodniczenia uroczystościom odpustowym, poświęcił tam pomnik św. Jana Pawła II i przypomniał z jakim trudem powstawały odrodzone parafie łacińskie we Lwowie.

„Św. Jan Paweł II przyczynił się do tego, że wreszcie można było zacząć budowę tego kościoła – mówił biskup Buczek. – Ileśmy czekali? Zawsze były jakiś przeszkody: a po co? a na co Polakom i katolikom? a tu wystarczy itd.”. Przełom nastąpił w 2001. „Dzięki pielgrzymce Ojca Świętego coś jakby pękło w lwowskich władzach miasta, które były antykatolicko nastawione i na koniec wydali zezwolenie. W 2002 roku rozpoczęła się budowa tego kościoła, która poszła bardzo szybko” - powiedział biskup.

Dodał, że obecny w tym kościele obraz Bożego Miłosierdzia został podarowany papieżowi przez pielgrzymów. Dowiedział się od kardynała Mariana Jaworskiego o budowie tej świątyni i przekazał go parafii w Rzęsnej. „To jest ta dla nas relikwia, którą dotykał św. Jan Paweł II” – zaznaczył biskup Marian Buczek. – I dzisiaj również dziękujemy Panu Bogu, waszej parafii, że możemy święcić ten pomnik” – dodał biskup.

Proboszcz ks. Wiktor Pałczyński wyraził podziękowanie pomysłodawcy i fundatorowi pomnika Mieczysławowi Hellerowi, który wygłosił też wzruszające słowo o św. Janie Pawle II. Ceremonii odsłonięcia pomnika dokonali ks. Wiktor Pałczyński i prezes Federacji Polskich Organizacji na Ukrainie Emilia Chmielowa.

„Bardzo się cieszę, że za kilka tygodni będziemy obchodzić we Lwowie 14. rocznicę pobytu tutaj papieża św. Jana Pawła II” – powiedział konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd. Wręczył symboliczny medal Konsulatu Generalnego RP Mieczysławowi Hellerowi. „To jest oznaka naszej wdzięczności dla Pana, – mówił polski dyplomata. – Dziękuję za wiarę, za serce, za rozum i za hojność”. Uroczystość odpustową w Rzęsnej Polskiej uświetnił swoim śpiewem chór „Lutnia”.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 7 (227) za 18–30 kwietnia 2015

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.