Solidarna Polonia

Solidarna Polonia

Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej (Fot. Marcin Romer)Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej
Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA), który mam zaszczyt przedstawiać, odegrał ważną rolę w wyzwoleniu Polski spod jarzma socjalizmu i tworzenia demokratycznego państw. Od chwili powstania w 1944 r., Kongres zabiegał na arenie międzynarodowej o ustanowienie rządowych programów wsparcia przesiedleńców wojennych, o ustanowienie komisji Kongresu USA, badającej zbrodnię katyńską, ustanowienie polsko-amerykańskiego funduszu dla przedsiębiorców, wsparcie polskiego członkowstwa w NATO, wsparcie dla wielu innych inicjatyw mających na celu dobro Polonii amerykańskiej, a ostatnio wprowadzenie intensywnej kampanii włączenia polski do programu bezwizowego przyjazdu Polaków do Stanów.

W reakcji na wydarzenia polityczne i losowe, Kongres poprzez swą fundację charytatywną przekazał do Polski pomoc finansową i rzeczową wartą setki milionów dolarów. Stany Zjednoczone zamieszkuje obecnie ponad 10 mln osób polskiego pochodzenia. Nie wszyscy są członkami KPA, ale wszyscy uważają naszą organizację za swego przedstawiciela, czego dowody mamy w postaci listów i uwag do nas skierowanych.

W latach 50., gdy Polska znajdowała się za żelazną kurtyną, zauważono potrzebę porozumienia i komunikacji między patriotycznymi środowiskami emigracyjnymi zarówno na kontynencie amerykańskim, jak i na całym świecie. W wyniku tego porozumienia doszło do pierwszej konferencji w Waszyngtonie, a nieco później w Toronto do pierwszego Zjazdu Polonii Wolnego Świata. Z czasem doszło również do powstania Rady Polonii Świata. Od 1992 roku spotkania odbywają się na terenie Polski.

Polska jednoczy nas dzisiaj. Poczucie przynależności narodowej jest silniejsze od największej odległości. Przemiany ekonomiczne i społeczne zachodzące na świecie stawiają przed nami inne wyzwania i nowe zadania. Każda społeczność polonijna ma własną unikalną charakterystykę, własne problemy i oczekiwania. Łączy nas wszystkich potrzeba stałej łączności z krajem i wyrażenie naszej przynależności etnicznej w kraju zamieszkania.

Polska jest dziś demokratycznym, nowoczesnym i błyskawicznie rozwijającym się krajem. Jest silnym partnerem dla państw Europy i świata. Państwo polskie liczy na nasze poparcie, skuteczne i dobrze zorganizowane światowe lobby polityczne, gospodarcze i kulturalne. Tylko przez bliską współpracę środowisk polonijnych będziemy w stanie wzmacniać pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Tylko silne, zjednoczone i ekologiczne nowoczesne organizacje skupiające przedstawicieli środowisk polonijnych różnych generacji są w stanie wywierać nacisk na arenie politycznej państw, w których działają.

Potrzeby Polonii na całym świecie są zróżnicowane i uzależnione od warunków politycznych oraz gospodarczych, a także liczebności i pozycji Polonii w państwie zamieszkania. Polskie programy rządowe wspominają Polonię na różne sposoby. Świat wokół nas zmienia się z dnia na dzień. W ciągu ostatniej dekady stał się globalną wioską. Internet stał się najszybszą i najbardziej efektywną formą komunikacji. Media odgrywają dziś podstawową rolę w promocji kraju. Polonia na całym świecie potrzebuje nowoczesnych mediów o lokalnym zasięgu, które skonsolidują polskojęzyczne środowisko. Nauczyciele przekazują dzieciom i młodzieży polskiego pochodzenia cenny dar dziedzictwa, ucząc języka, historii i kultury kraju przodków. Niezwykle ważne jest też, żeby polskie szkoły na całym świecie były nowoczesne, a kadra nauczycielska dobrze wykształcona i współpracująca z ośrodkami edukacyjnymi i naukowymi w Polsce.

 

Polonia potrzebuje nowych młodych liderów, a Polska światowych liderów polskiego pochodzenia. Ważną jest obrona dobrego imienia Polski w świecie i obrona prawd historycznych. Trzeba reagować szybko i zdecydowanie na przejawy wypaczania faktów historycznych, czy naruszanie dobrego imienia Polaków.

Polonia na świecie potrzebuje mądrych programów, wspomagających różne dziedziny działalności społecznej i ekonomicznej. Programów, opracowywanych we współpracy z wiarygodnymi organizacjami, działającymi w poszczególnych krajach. Pomoc skierowana do polonii powinna być przez nią mądrze wykorzystywana, tak by zaowocowała wzmocnieniem pozycją środowiska polskiego w kraju zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X