Sekretarz dwóch papieży

Sekretarz dwóch papieży

Wydawnictwo „Michalineum” i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zaprezentowały we Lwowie album o poprzedniej posłudze arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. Autorem i pomysłodawcą projektu jest znany kronikarz życia papieskiego Grzegorz Gałązka.

Książka „Sekretarz dwóch papieży” powstała we współautorstwie z redaktorem ks. Sylwestrem Łąckim, który przygotował wywiad z arcybiskupem Mokrzyckim. Były sekretarz osobisty Jana Pawła II i Benedykta XVI opowiedział o pracy u boku papieży.

Z mnóstwa materiału fotograficznego Grzegorz Gałązka udostępnił interesujące zdjęcia ukazujące miejsca, w których mieszkają, modlą się i pracują biskupi Rzymu, z którymi pracował abp Mokrzycki.

 

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski we wstępie do albumu napisał: „Przeglądając zdjęcia w tym albumie (…) Przychodzi mi tu na myśl oczywista relacja mistrz-uczeń, jako sposób na oddanie związku, jaki połączył papieża i jego wieloletniego sekretarza.

 

Przyjmując taką perspektywę możemy być pewni, że Lwów otrzymał pasterza, który, nie zapominając o swoich korzeniach, jest przede wszystkim sługą Kościoła powszechnego i uczniem uczniów prawdziwego Mistrza”.

Część zdjęć Grzegorza Gałązki została wykonana we Lwowie, w czasie wizyty papieża Jana Pawła II w czerwcu 2001 roku oraz po objęciu przez Mieczysława Mokrzyckiego archikatedry we Lwowie. Tekst wywiadu ks. Sylwestra Łąckiego, wstęp do albumu Longina Komołowskiego oraz podpisy do zdjęć są w trzech językach: polskim, ukraińskim i włoskim.

Konstanty Czawaga

Tekst ukazał się w nr 1 (173) 18–28 stycznia 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X