Salon Sztuk Rozmaitych

W czwartek 11 sierpnia, o godzinie 18:00, w sali zlokalizowanej w podziemiach kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla Wszechświata w Chmielnickim rozpoczął się wernisaż członków Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich im. Karola Wojtyły z Krakowa.

Artystyczne spotkanie zostało zatytułowane „Salon Sztuk Rozmaitych”.

Należy podkreślić, że polsko-ukraińskie przedsięwzięcie mogło się odbyć dzięki wzorowej współpracy krakowskiego stowarzyszenia z Parafią Chrystusa Króla Wszechświata, Ośrodkiem Związku Polaków Ukrainy w obwodzie chmielnickim oraz Związkiem Polaków na Ukrainie oddział w Latyczowie.

Najpierw licznie przybyłe audytorium powitała pani Krystyna Miśkiewicz. Następnie Anna Miśkiewicz przedstawiła prezentację multimedialną zatytułowaną „Małopolska – w stronę sacrum”, a pani Krystyna Miśkiewicz wyrecytowała wiersze pań Jadwigi Broczkowskiej i Alicji Tyblewskiej. Potem lokalny zespół polonijny ,,Rozmaryn” wykonał wiązankę popularnych pieśni polskich i ukraińskich. Utwory w oryginalnych aranżacjach tak bardzo przypadły słuchaczom do gustu, że gromkimi oklaskami wymogli na wykonawcach bis. Chwilę później reprezentantki krakowskiego stowarzyszenia, a mianowicie panie Krystyna Miśkiewicz i Elżbieta Żórawska–Dobrowolska oraz prezes obwodowego Ośrodka Związku Polaków Ukrainy w Chmielnickim pan Franciszek Miciński w ciepłych słowach podziękowali sobie za organizację tej pierwszej, a na pewno nie ostatniej, wspólnej inicjatywy.

Po wręczeniu pamiątkowych dyplomów i drobnych upominków książkowych nadszedł czas na zapoznanie się z dorobkiem artystycznym zgromadzonym na wystawie. Jej hasło, czyli „Salon Sztuk Rozmaitych”, doskonale oddawało różnorodność zastosowanych technik i podjętych tematów. Można było zobaczyć prace wykonane farbami olejnymi, akwarelowymi i pastelami, fotografię artystyczną, haft matematyczny i gobelinowy, grafikę, autorskie kartki pocztowe, ludowe malarstwo na szkle, batik, szkice ołówkiem i tuszem, koronkę klockową, a także techniki własne. Ponadto gości przybywających na wernisaż witały utwory Fryderyka Chopina i kompozytorów kresowych nagrane przez pianistkę panią Marię Bakę-Wilczek. Prace plastyczne zostały podzielone na kilka głównych grup tematycznych – architektura i krajobraz, motywy religijne, kwiaty, człowiek i jego sprawy oraz ku pamięci bliskiej osoby. Na wystawie prezentowali swoje dokonania artystyczne Michał Baczyński, Julia Pawlicka-Dekert, Elżbieta Żórawska-Dobrowolska, śp. Ryszard Bochenek-Dobrowolski, śp. Jadwiga Broczkowska, Stanisława Gabor, śp. Beata Jakubek, Anna Miśkiewicz, Krystyna Miśkiewicz, Barbara Młodecka, Dariusz Pasek, Barbara Perek, Małgorzata Pfisterer, Jan Piaskowski, Janina Pietruszka, Adam Pochopień, Dariusz Przybył, Danuta Rzemitko, Dorota Małgorzata Satoła, Stanisław Śliwa, Elżbieta Śmigiel, Andrzej Trela, Jadwiga Węgorek i Krystyna Wiecheć.

Na koniec zebrani udali się na poczęstunek. Niebawem wywiązały się ciekawe dyskusje artystyczno-kulturalne. Członkowie krakowskiego stowarzyszenia oraz reprezentanci polonijnych środowisk z Chmielnickiego, Latyczowa, Krasiłowa, Starokonstantynowa i Międzyboża bardzo szybko znaleźli wspólny język i wiele tematów do omówienia. Spotkanie zakończyła mini sesja fotograficzna. Wernisaż udał się znakomicie. Niewątpliwie zapoczątkuje on serię spotkań artystycznych, bo na takie działanie jest w obwodzie chmielnickim po prostu zapotrzebowanie.

Anna Miśkiewicz
Tekst ukazał się w nr 17 (261) 16-29 września 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X