Sakra biskupia w Kamieńcu Podolskim

Sakra biskupia w Kamieńcu Podolskim

Radosław Zmitrowicz z zakonu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI) przyjął 9 lutego sakrę biskupią w katedrze św. Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim. W obecności wiernych z Ukrainy i Polski święceń biskupich nowemu sufraganowi diecezji kamieniecko-podolskiej udzielił jej ordynariusz biskup Leon Dubrawski, który przewodniczył uroczystości.

Współkonsekratorami byli arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski i przewodniczący ukraińskiego episkopatu, biskup pomocniczy kamieniecko-podolski Jan Niemiec. W koncelebrze uczestniczyli wszyscy biskupi rzymskokatoliccy z Ukrainy, biskup piński Antoni Dziemianko z Białorusi, biskupi greckokatoliccy, kapłani z diecezji kamieniecko-podolskiej, oblaci z Ukrainy i Polski. Homilię wygłosił arcybiskup Piotr Malczuk, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej. Wśród gości byli również rodzice biskupa Radosława Zmitrowicza, przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego, duchowni i wierni z jego rodzinnej parafii, przedstawiciele organizacji polskich na Podolu i przedstawiciele władz ukraińskich.

Ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej bp Leon Dubrawski cieszy się z tego, że ma jeszcze jednego biskupa pomocniczego. Obok siedzi bp pomocniczy Jan Niemiec (Fot. Konstanty Czawaga)Pozdrowienia od nuncjusza apostolskiego na Ukrainie abp. Thomasa Edwarda Gullicksona przekazał sekretarz nuncjatury ks. monsenior Piotr Tarnawski. W imieniu Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego na Ukrainie życzenia złożył jego przewodniczący abp lwowski Mieczysław Mokrzycki, a ks. Leszek Kryża TChr przekazał życzenia od Konferencji Episkopatu Polski. Emerytowany arcybiskup większy Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego kardynał Lubomyr Huzar mówił w imieniu wszystkich grekokatolików na Ukrainie. Życzenia złożyli również konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek i konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd.

 

Biskup Radosław Zmitrowicz zapewnił, że będzie ofiarnie pracować na ziemi podolskiej. – Taka posługa jest możliwa dzięki miłości Bożej – mówił nowy biskup kamieniecko-podolski. Jest drugim oblatem, który będzie pełnić posługę biskupią na Ukrainie. Jednocześnie jest dziewiątym biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko-podolskiej i czwartym po jej odnowieniu w 1991 r. przez papieża Jana Pawła II. Obecnie jurysdykcja diecezji kamieniecko-podolskiej obejmuje struktury kościoła rzymskokatolickiego w obwodach chmielnickim i winnickim. Obszar diecezji wynosi 47 158 km². Wśród jej mieszkańców ponad ćwierć miliona stanowią rzymscy katolicy.

Radosław Zmitrowicz urodził się 2 września 1962 roku w Gdańsku. W 1981 rozpoczął nowicjat w zgromadzeniu Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. Zakonne śluby wieczyste złożył w 1987 roku, a dwa lata później otrzymał święcenia kapłańskie. Kilka lat pełnił posługę duszpasterską w Poznaniu. Był wychowawcą w Niższym Seminarium Duchownym Oblatów w Markowicach. W latach 1997-2000 przebywał na misji w Turkmenistanie. Od roku 2000 przebywa na Ukrainie, gdzie pełni posługę duszpasterską. Od roku 2006 był przełożonym Delegacji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Ukrainie. 29 listopada 2012 Benedykt XVI mianował polskiego oblata biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko-podolskiej, ze stolicą tytularną Gypsaria.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 3 (175) 12–25 lutego 2013

 

Obejrzyj galerię:

Radosław Zmitrowicz biskupem diecezji kamieniecko-podolskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X