Ruszył nowy program Radia CKPiDE

Od 2017 roku elementem działalności medialnej Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku jest Radio CKPiDE. Powstało z myślą o integracji polskiego społeczeństwa w dawnym Stanisławowie, promocji nauki, sztuki, gospodarki oraz szeroko pojętej kultury polskiej.

Początkowo audycje Radia CKPiDE stanowiły rozmowy tematyczne z ciekawymi ludźmi czy prelegentami spotkań historycznych i kulturalnych, organizowanych przez Centrum. W swoim podcaście radio emitowało również cykl audycji przypominających jak i dzięki komu Polska powracała na mapy Europy, a także wspomnienia Tadeusza Olszańskiego, urodzonego w Stanisławowie, pokazujące obraz tego miasta w pierwszej połowie XX wieku.

Obecnie Radio CKPiDE emituje dwie audycje miesięcznie, podsumowujące działalność Centrum Kultury Polskiej i organizacji polskich w mieście za pewien okres oraz mówiące o współpracy polsko-ukraińskiej w różnych obszarach tematycznych.

W kwietniu 2020 roku w Radiu CKPiDE pojawiła się nowa rubryka – przegląd polskich i ukraińskich mediów. W ciągu tygodnia będzie odbywać się monitoring i analiza popularnej polskiej i ukraińskiej prasy, radia, telewizji oraz portali internetowych, po czym wydany zostanie tygodniowy ich przegląd.

„Głównym założeniem jest przedstawianie najaktualniejszych wydarzeń z Polski w języku ukraińskim oraz wydarzeń, które miały miejsce na Ukrainie po polsku. Taki podział językowy pozwoli przybliżyć Polakom sytuację zza wschodniej granicy. Natomiast Ukraińcy, zainteresowani sytuacją w Polsce, nawet nie znając polskiego, będą mogli dowiedzieć się o tym, co dzieje się w Polsce” – powiedział Andrzej Leusz, pomysłodawca i redaktor rubryki. Pytany o rozwój tego programu mówił: „Przed nami ciekawe wyzwanie i aby myśleć o rozwoju, najpierw trzeba zbudować dobry fundament, wypracować schemat działań, a następnie zastanawiać się co dalej. Dla mnie osobiście jest też ważne, aby ten podcast był źródłem czerpania informacji. Niektórzy sięgają po wiadomości na temat Polski czy Ukrainy do mediów, które rozpowszechniają dezinformację o naszych krajach” – dodał Andrzej Leusz z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

Tymczasem na portalu www.ckpide.eu oraz platformie SoundCloud są już dostępne dwa pierwsze przeglądy polskich i ukraińskich mediów, które poniżej również polecamy do odsłuchania.

Karolina Szostak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X