Rozmowa telefoniczna szefów MSZ Polski i Ukrainy

Rozmowa telefoniczna szefów MSZ Polski i Ukrainy

O zaostrzeniu sytuacji w Kijowie minister Radosław Sikorski rozmawiał dziś przez telefon ze swoim ukraińskim kolegą Leonidem Kożarą.

Podczas rozmowy szef polskiej dyplomacji wyraził głębokie zaniepokojenie brutalnym rozwojem wypadków na Ukrainie i wezwał do szczerego dialogu między władzą a opozycją. Ukraiński minister przedstawił swoją ocenę sytuacji w związku z dramatycznym zaostrzeniem sytuacji i ofiarami śmiertelnymi w trakcie starć między milicją a demonstrantami. – Jesteśmy gotowi do dialogu. Podejmujemy odpowiednie działania na rzecz opanowania sytuacji i zmniejszenia napięcia – zapewnił Leonid Kożara.

Radosław Sikorski powtórzył, że zdaniem Polski „najlepszą gwarancją niepodległości i przyszłego dobrobytu Ukrainy” jest umowa stowarzyszeniowa z Unią Europejską, od której podpisania Kijów odstąpił w zeszłym roku. Minister Sikorski ostrzegł, że dalsze eskalowanie sytuacji i przemocy może trwale oddalić Ukrainę od Unii Europejskiej.

Krótko po rozmowie telefonicznej ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy do MSZ RP został wezwany Ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski. Polskie stanowisko w sprawie sytuacji na Ukrainie przedstawiła mu podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W trakcie rozmowy strona polska wyraziła głębokie zaniepokojenie trybem oraz treścią ustaw przyjętych ostatnio na Ukrainie ograniczających prawa obywatelskie.

Minister Pełczyńska wyraziła nadzieję, że Ukraina wstrzyma się od dalszych działań oddalających kraj od Unii Europejskiej. Zwróciła także uwagę, że brutalizacja sytuacji może mieć związek z ustawami przyjętymi i wprowadzonymi ostatnio w życie.

Źródło: msz.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X