Rowerem na ratunek kościoła w Hodowicy Fot. Anna Korżewa

Rowerem na ratunek kościoła w Hodowicy

7 lipca kolumna rowerzystów w asyście wozu policji wyruszyła z pl. Mytnego we Lwowie do kościoła Wszystkich Świętych w miejscowości Hodowica.

Ponad 100 uczestników pokonało trasę 34 km. Ludzi w różnym wieku i z różnych branż działalności połączył szczytny cel – zwrócenie uwagi społeczeństwa na żałosny stan unikatowego XVIII-wiecznego zabytku autorstwa Bernarda Meretyna, zdobionego rzeźbą w kamieniu dłuta Jana Pinsla.

Rajd rowerowy zorganizowany został przez społeczne organizacje „KontrFors” i „Artstudio Iwony Łoban”. Akcja jest częścią wielkiego, przewidzianego na kilka lat, projektu „Pod gwiazdą Pinsla”, zainicjowanego przez Iwonę Łoban, którego zadaniem jest popularyzacja światowej spuścizny artysty rzeźbiarza Jana Jerzego Pinsla.

Organizacja „KontrFors” od 2015 roku stara się zwrócić uwagę społeczeństwa na zaniedbane zabytki sakralne na Ziemi Lwowskiej poprzez akcje ich porządkowania i organizację równolegle plenerów malarskich. Od 2017 roku „KontrFors” współpracuje z Wydziałem Promocji Miasta Rady miasta Lwowa przy realizacji projektu „Duma miasta”. W ramach tego projektu w listopadzie 2018 roku na banerach reklamowych w mieście umieszczono plakaty „Mistrz Pinsel”, a w marcu 2018 roku dyrektor generalny Lwowskiej Galerii Sztuki im. B. Woźnickiego wystąpił z prelekcją „Propozycje do biografii Pinsla”. Drogi obu inicjatyw połączyły się w akcji ratowania świątyni w Hodowicy.

Dla uczestników rajdu rowerowego przygotowano program wypoczynkowy na terenie przykościelnym w Hodowicy. Najpierw kosztowano pizzę z oryginalnych włoskich składników, odświeżającą lemoniadę i aromatyczną kawę przygotowane przez partnera akcji firmę Mama Italiano. Częstowano się wielosmakowymi czekoladkami od Chocoboom. Imprezie towarzyszyły popularne melodie w wykonaniu Oksany Czurchlib i grupy IfSounds та 3 K BAND. Profesor historii Liceum Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej im. Iwana Trusza Anna Korżewa przedstawiła zebranym wykład „Mistrz Pinsel – arcydzieła artysty-zagadki”.

Przedstawiciele lokalnych władz opowiedzieli zebranym o planach budowy tras turystycznych, łączących kościół Wszystkich Świętych z innymi zabytkami w okolicy. Przewodniczący władz wioski Hodowica Wasyl Chmyz zapewnił zebranych o swoim wsparciu dla tego rodzaju akcji, mieszkańcy zaś wioski przedstawili występ swego zespołu ludowego „Wyszywanka”. Ponieważ akcja odbywała się w święto św. Jana (według kalendarza juliańskiego – red.), dziewczęta z wioski i uczestniczki rajdu rzucały wianki na stawie w pobliżu kościoła. Wianki przygotowała kwiaciarnia „Piano”.

Każdy czyni co może, tak jak może i tam gdzie przebywa. Szczerze wierzymy, że wspólnymi siłami uda się niebawem odnowić kościół w Hodowicy, zapoznać szersze grono ludzi ze wspaniałą twórczością Jana Pinsla i ukazać przykład współpracy w celu ratowania naszego wspólnego dziedzictwa.

Anna Korżewa
Tekst ukazał się w nr 13 (329) 16-29 lipca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X