Rosja zaapelowała o rozejm olimpijski na czas igrzysk w Soczi

Rosja zaapelowała o rozejm olimpijski na czas igrzysk w Soczi

– Rosja zaapelowała w czwartek do stron wszystkich konfliktów zbrojnych na świecie o ogłoszenie „rozejmu olimpijskiego” na czas zimowych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Soczi.

„Federacja Rosyjska jako organizator i gospodarz zimowej olimpiady usilnie apeluje do uczestników wszystkich konfliktów zbrojnych, niezależnie od krajów i kontynentów, o ogłoszenie na ten czas rozejmu olimpijskiego” – oświadczyło MSZ FR.

„W pierwszej kolejności nasz apel jest skierowany do stron krwawego konfliktu w Syrii, który wywiera poważny destabilizujący wpływ nie tylko na sytuację w tym kraju, ale także w regionie jako takim” – dodało.

Również sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun w czwartek zaapelował do uczestników konfliktów na świecie, m.in. w Syrii, Sudanie Południowym i Republice Środkowoafrykańskiej, by na czas igrzysk złożyły broń, respektując starożytną tradycję, która obecnie nie jest przestrzegana.

Według Bana nawet tymczasowe zawieszenie broni sprawiłoby, że „do cierpiących trafi ratująca życie pomoc i powstałaby szansa na trwały pokój”.

W listopadzie 2013 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję wzywającą do zawieszenia walk na świecie na czas zimowej olimpiady.

Tradycja rozejmu olimpijskiego sięga korzeniami czasów starożytnych. Miała umożliwić atletom bezpieczne dotarcie na igrzyska. W ten sposób narodził się duch olimpijski, tj. pokojowej rywalizacji pomiędzy państwami, dążenia do osiągnięcia jak najlepszych wyników.

22. Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w dniach 7-23 lutego, a 11. Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie – od 7 do 16 marca.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X