Rosja i UE chcą jak najszybciej zawrzeć nową umowę o partnerstwie

Rosja i UE chcą jak najszybciej zawrzeć nową umowę o partnerstwie

– Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył we wtorek, że jego kraj i Unia Europejska chcą jak najszybciej zawrzeć nowe porozumienie o partnerstwie i współpracy (PCA II).

Postęp prac nad tą umową, mającą zastąpić podobne porozumienie z 1994 roku, jest jednym z głównych tematów szczytu Rosja-UE, który od poniedziałku obraduje w Jekaterynburgu na Uralu.

Ze strony unijnej uczestniczą w nim szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

FR reprezentują również ministrowie: spraw zagranicznych – Siergiej Ławrow, sprawiedliwości – Aleksandr Konowałow, energetyki – Aleksandr Nowak i rozwoju gospodarczego – Andriej Biełousow.

„Obie strony są zainteresowane, aby negocjacje w tej sprawie zakończyć w maksymalnie krótkim terminie” – oznajmił Putin, otwierając rozmowy plenarne dwóch delegacji. „Powinniśmy słyszeć się wzajemnie, uwzględniać interesy partnera, współpracować” – podkreślił rosyjski prezydent.

Rosja i UE rozpoczęły negocjacje w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy (PCA II) w 2008 roku. Ma ona zapewnić podstawę prawną czterem priorytetowym obszarom współpracy FR i UE. Te cztery wspólne obszary to: gospodarka; wolność, bezpieczeństwo wewnętrzne i wymiar sprawiedliwości; bezpieczeństwo zewnętrzne; badania naukowe i edukacja.

Podczas marcowych konsultacji rządu Rosji i Komisji Europejskiej w Moskwie Barroso oświadczył, że miałoby symboliczne znaczenie, gdyby stronom udało się podpisać nowe porozumienie w 2014 roku, w 20. rocznicę zawarcia poprzedniej.

Jekaterynburski szczyt rozpoczął się w poniedziałek wieczorem od nieformalnej kolacji wydanej przez Putina, przy której przywódcy UE i Rosji omówili sytuację w ogarniętej wojną domową Syrii, stan gospodarki światowej, sytuację gospodarczą w Unii Europejskiej i Rosji oraz przygotowania do zbliżającego się szczytu G8 w Lough Erne w Irlandii Północnej i wrześniowego G20 w Petersburgu.

Tematami rozmów plenarnych – oprócz negocjowanej umowy o partnerstwie i współpracy – są też problemy dwustronnego handlu w kontekście przystąpienia FR do Światowej Organizacji Handlu (WTO), kwestie współpracy w różnych sferach, w tym energetycznej i transportowej, a także sprawa uproszczenie przepisów wizowych, a następnie całkowitego zniesienie wiz w ruchu osobowym.

Na wtorek poza rozmowami plenarnymi dwóch delegacji zaplanowano też robocze śniadanie, podczas którego strony zamierzają omówić sytuację na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, program jądrowy Iranu, sytuację na Półwyspie Koreańskim, a także konflikty w Naddniestrzu, Górskim Karabachu, Gruzji i Azji Środkowej.

Strona unijna zapowiedziała, że w Jekaterynburgu poruszy również temat demokracji i praw człowieka w Rosji.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X