Przypomnijmy o Rotmistrzu

Przypomnijmy o Rotmistrzu

Porozumienie na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych wsparło Fundację Paradis Judaeorum w wysiłkach na rzecz upamiętnienia europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem i 111.Urodzin Rotmistrza Pileckiego.

Fundacja „Polska się Upomni”, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Narodowe Siły Zbrojne oraz Stowarzyszenie Żołnierzy Batalionów Chłopskich to założyciele Porozumienia na rzecz Obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych. Ponad rok temu do Porozumienia przystąpiła także Fundacja Paradis Judaeorum – inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”).

18 kwietnia 2012 r. pan Jerzy Scheur – prezes Fundacji „Polska się Upomni”, współinicjator Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zwrócił się z apelem w sprawie godnego uczczenia rocznic związanych z postacią Ochotnika do Auschwitz. W apelu Porozumienia na rzecz Obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych czytamy:

„Przypomnijmy i Rotmistrzu Witoldzie Pileckim! Upamiętnijmy Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 25 maja 2012 r. i poprzedzające ów dzień 111 urodziny Rotmistrza Pileckiego 13 maja 2012 r. W kalendarium obchodów upamiętniających Żołnierzy Wyklętych zapisany jest 25 maja „Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem” rocznica męczeńskiej śmierci wysłannika do Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego zamordowanego przez komunistów 25 maja 1948 r., poprzedzany zwyczajowo obchodzoną 13 maja rocznicą urodzin rotmistrza.

Zwyczaj obchodzenia tych świąt upowszechnił się w ramach zainicjowanej w styczniu 2008 r. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Więcej o tej inicjatywie na stronie:
http://www.michaltyrpa.blogspot.com/

 

Inicjator akcji, którym jest Fundacja Paradis Judaeorum, przystąpił do ,,Porozumienia na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych”.

Rotmistrz Witold Pilecki uważany jest przez Brytyjczyka Michaela Foota – autora książki „Sześć twarzy odwagi” i Włocha Marco Patricellego, autora książki „Ochotnik”, za najwybitniejszą postać w ruchu oporu II wojny światowej, napawa nas, Polaków, słuszną dumą. Niestety nazwisko i dokonania Witolda Pileckiego są wciąż zbyt słabo znane. Postać Rotmistrza wymaga szerszej popularyzacji (Apel do polskich eurodeputowanych w sprawie Dnia Bohaterów i bogatą literaturę znajdą państwo pod linkiem: http://www.honor.pl/).

Kalendarz sugeruje następujący program obchodów:

 

13 maja, niedziela – 111. Urodziny Rotmistrza Pileckiego. Marsze Rotmistrza – zaczęte Mszą Świętą za Ojczyznę z przemarszem do miejscowego symbolu walki o niepodległość;

 

25 maja – wieczorne Msze i Apele, sympozja i inne uroczystości według lokalnych inicjatyw.

W obchodach Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem wspominamy nie tylko wspaniałą postać Rotmistrza Witolda Pileckiego, ale i wszystkich często bezimiennych Bohaterów naszych zmagań z dwoma totalitaryzmami.

Odrzucając niemiecką ofertę współpracy, złożoną w 1939 r., Polska była wierna zasadzie, że ani z nazistowskimi ani z komunistycznymi reżimami w sojusze ze względów moralnych nie należy wchodzić. Minister Beck powiedział znamienne słowa – „….jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów, państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor”.

My Polacy odrzucamy totalitaryzm jako sprzeczny z naszym poczuciem honoru. Stąd lata 1939 – 1956 wypełnia plejada bohaterów, którzy ofiarą życia przeciwstawiali się totalitaryzmowi nazistowskiemu i komunistycznemu, stąd dalszy cywilny opór zakończony zrywem solidarnościowym i odzyskaniem niepodległości.

 

Bezprecedensowy jest wkład Polskiego Państwa Podziemnego z jego Armią Krajową, walczącą z niemieckim narodowo-socjalistycznym okupantem, a później z dnia na dzień zamieniona w Żołnierzy Wyklętych podejmująca walkę z komunistycznym totalitaryzmem; w tym bohaterów cywilnych ratujących życie ludzkie, pośród nich – polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. 25 maja to także dobra okazja, by przypomnieć bohaterów września, oraz walk na froncie zachodnim i wschodnim. Warto odrobić tę lekcję historii, lekcję naszej dumy narodowej.

Od stycznia 2008 r. uczestnicy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) zabiegają o ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.


Obejrzyj filmy:

Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz


Bieg „Przypomnijmy o Rotmistrzu” w Galway


Posłuchaj:

Zayazd – Ballada o rotmistrzu Pileckim / L. Makowiecki / Rakoczyfilm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X