Procesja Bożego Ciała we Lwowie

Procesja Bożego Ciała we Lwowie

Kilka tysięcy katolików ze Lwowa przeszło na Boże Ciało ulicami miasta. Procesji po sumie w katedrze łacińskiej przewodniczył arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Na Ukrainie święto Bożego Ciała obchodzone było w niedzielę 2 czerwca 2013.

W homilii lwowski metropolita wezwał wiernych do odrodzenia duchownego. – To jest chleb dla naszego wewnętrznego odrodzenia moralnego i Kościół tego strzeże – powiedział hierarcha. – Strzegł tego chleba w katakumbach, kiedy był prześladowany. Strzegł tego chleba w obozach koncentracyjnych, bo i tam była sprawowana msza, gdy był kapłan. Człowiek bowiem pragnie życia i to życia w całej pełni. Jeżeli mówimy o tym wielkim darze, który otrzymał Kościół, żeby nad nim czuwać, to niepodobna nie wspomnieć bł. Jana Pawła II, który odszedł z tego świata zostawiając nam Rok Eucharystii – zaznaczył były osobisty sekretarz Ojca Świętego. Wspomniał również, że papież przeszedł do wieczności podczas sprawowania Eucharystii, celebrowanej przy łożu konającego.

W życiu człowieka nie może być tylko sama rozrywka, sama tylko uciecha i zapomnienie – mówił arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, wzywając licznie zgromadzonych wiernych i gości uroczystości do udziału w niedzielnej mszy, znajdowania czasu dla Boga, nabierania mocy w Eucharystii.

– Czy nie trzeba w naszym społeczeństwie jakiejś rewolucji moralnej, żeby oderwać się od tego, co jest złe? – pytał lwowski metropolita. – Czy nie możemy wydobyć z siebie tej siły? Tak, bracia i siostry, potrzeba nam odrodzenia. I to odrodzenie przychodzi z Jezusem Chrystusem, z jego nauką, i z jego najświętszą matką, i z naszymi świętymi.

Procesja Bożego Ciała przeszła do tradycyjnych czterech ołtarzy, ustawionych przed bazyliką metropolitalną, figurą Matki Bożej w centrum miasta, w parku Iwana Franki (były park Kościuszki) i przed kościołem św. Marii Magdaleny, którego jeszcze nie zwrócono rzymskim katolikom.

Konstanty Czawaga


Obejrzyj galerię:

Procesja Bożego Ciała we Lwowie – 2013 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X