Polska wspiera europejskie aspiracje Ukrainy

Polska wspiera europejskie aspiracje Ukrainy

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w czwartek w Kijowie, że do najważniejszych elementów praktycznej strony strategicznego partnerstwa polsko-ukraińskiego należy polskie wsparcie dla aspiracji europejskich Ukrainy.

Komorowski, który na Ukrainę przybył w środę wieczorem, w czwartek rozpoczął oficjalną część swojej wizyty.

Rano prezydent złożył wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie. Następnie odbyła się ceremonia oficjalnego powitania polskiego prezydenta przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, po której rozpoczęły się dwustronne rozmowy.

„Do najważniejszych elementów praktycznej strony strategicznego partnerstwa polsko-ukraińskiego trzeba zaliczyć polskie wsparcie dla aspiracji europejskich Ukrainy” – powiedział Komorowski podczas plenarnych rozmów z Janukowyczem.

Dodał, że trzeba do nich również zaliczyć ukraińskie osiągnięcia na tej drodze. „Pod tym względem jesteśmy na niespotykanym do tej pory, w ciągu dwudziestolecia wolności i niepodległości naszych narodów i państw, etapie jakim jest zakończenie negocjacji umów stowarzyszeniowych między Ukrainą a UE” – powiedział Komorowski.

Prezydent Janukowycz oświadczył, że ta wizyta kontynuuje tradycję ukraińsko-polskiego dialogu strategicznego. Dodał, że jedną z najważniejszych spraw dla Ukrainy jest kwestia integracji z UE.

Janukowycz zaznaczył, że przygotowania do wyborów parlamentarnych na Ukrainie są bardzo ważne. „Zdajemy sobie w pełni sprawę, że te wybory powinny w pełni odpowiadać standardom międzynarodowym” – powiedział i zapewnił, że Ukraina robi wszystko, by tak właśnie było. Podkreślił, że ukraińskie wybory będą obserwowane m.in. przez misję OBWE. Wyraził nadzieję, że wybory te będą kolejnym krokiem Ukrainy ku Europie.

Z Kijowa Marzena Kozłowska (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X