Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Polakami w Kijowie fot. Dziennik Kijowski

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Polakami w Kijowie

– Polska działa aktywnie we wszystkich możliwych płaszczyznach, aby nie dopuścić do bezpośredniego konfliktu zbrojnego. Jednakowoż w razie otwartej rosyjskiej agresji rodakom okazana będzie niezbędna pomoc – zapewnił premier RP Mateusz Morawiecki podczas spotkania z Polakami w Ambasadzie RP w Kijowie.

fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów RP

W specjalnym spotkaniu prezesa Rady Ministrów z przedstawicielami społeczności polskiej, duchowieństwa i przedsiębiorców polskich działających na Ukrainie towarzyszyli mu szef kancelarii premiera minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. kontaktów z Polonią i Polakami za granicą Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

Premier RP Mateusz Morawiecki wysłuchał sugestii uczestników spotkania dotyczących trudnych tematów, m.in. polityki historycznej oraz migracyjnej. Rozmawiano o bieżącej sytuacji geopolitycznej oraz wyzwaniach przed jakimi stoją Polacy na Ukrainie. Poruszono tematy wyjazdów młodzieży do Polski na studia i małe zainteresowanie powrotem, migracji do Polski coraz większej ilości obywateli Ukrainy, funkcjonowania polskich firm i przedsiębiorstw na Ukrainie czy kolejek na ukraińsko-polskiej granicy. Mówiono o problemach szkolnictwa, potrzebie nostryfikacji dyplomów oraz możliwości stażów zawodowych dla studentów, szczególnie w sferze medycyny. Nie pominięto tematu zwrotu wiernym obiektów sakralnych czy też zakazu ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie oraz rzezi wołyńskiej.

fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów RP

W obliczu możliwej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, premier Mateusz Morawiecki przekazał Polakom mieszkającym na Ukrainie ważną wiadomość. Jeśli, nie daj Boże, doszłoby do otwartego konfliktu zbrojnego, mogą liczyć na wsparcie i pomoc polskiego rządu.

– Bardzo cieszymy się, że Polska w osobie najwyższych przedstawicieli władz państwowych spotyka się z przedstawicielami polskiej społeczności na Ukrainie, interesuje się zarówno problemami jak też sukcesami. Dla nas to jest ogromny zaszczyt i potwierdzenie, że Polska się nami opiekuje i jesteśmy na agendzie w działalności Polski – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie.

Tuż przed wejściem do budynku polskiej Ambasady w Kijowie, premier Morawiecki zapalił znicz pod pomnikiem legendy „Solidarności” Anny Walentynowicz – postaci będącej symbolem wspólnych losów Polski i Ukrainy.

Podczas oficjalnej wizyty w Kijowie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z ukraińskim premierem Denysem Szmyhalem i prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim. Podczas rozmów prezes Rady Ministrów zapewnił, że Polska stoi ramię w ramię z Ukrainą wobec bezpośredniego zagrożenia inwazją militarną ze strony Rosji. Rząd RP intensywnie wspiera suwerenność Ukrainy na forum międzynarodowym, w ramach OBWE, której obecnie przewodniczy, NATO, UE, ONZ, jak i dwustronnie. Podczas wizyty minister Michał Dworczyk uczestniczył w przekazaniu polskiego konwoju humanitarnego na potrzeby Ukrainy.

Polska delegacja oddała cześć obrońcom Ukrainy w wojnie z Rosją o Donbas pod Ścianą Poległych Soboru Michajłowskiego. Także złożyła kwiaty na Cmentarzu Bajkowa, na grobach Legionistów Polskich, którzy zginęli w walkach o Kijów w 1920 roku.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X