Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego RP

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego RP

W środę w południe rozpoczęło się posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęcone omówieniu strategicznych problemów polskich i europejskich relacji z Ukrainą.

Zobacz także: Będzie nowy plan działań Polski wobec Ukrainy Prezydent zaniepokojony wydarzeniami na Ukrainie Szef BBN Stanisław Koziej powiedział we wtorek PAP, że jest ono kontynuacją poprzedniego posiedzenia Rady na temat Ukrainy, które odbyło się na początku grudnia ubiegłego roku. Bronisław Komorowski zapowiedział wtedy nowy plan działania Polski na gruncie europejskim i w bezpośrednich stosunkach z Ukrainą oraz wschodnimi sąsiadami.

Jak zaznaczył minister Koziej, jest to realizacja strategicznego planu dotyczącego polskiej polityki wschodniej, a nie reakcja na bieżące wydarzenia w Kijowie. Dodał, że zaproszenia na środową Radę rozesłano już dwa tygodnie temu.

– Głównym tematem debaty będą europejskie i polskie relacje z Ukrainą, ale osadzone w szerszym tle problemów Partnerstwa Wschodniego po szczycie w Wilnie – powiedział szef BBN. Jak zaznaczył, listopadowy szczyt PW w Wilnie „wniósł nowe elementy do postrzegania Partnerstwa Wschodniego wśród państw członkowskich UE”.

– Mamy tu do czynienia z nową jakością, jeśli chodzi o PW, i o tym prezydent chciałby podyskutować, także w kontekście aspiracji europejskich Mołdawii czy Gruzji. Tak więc nie wyłącznie Ukraina będzie tematem środowego posiedzenia, choć na pewno będzie ona tematem głównym z racji znaczenia Kijowa w systemie bezpieczeństwa europejskiego oraz w kontekście wydarzeń bieżących – zaznaczył sekretarz RBN.

Minister Koziej podkreślił jednak, że prezydentowi chodzi nie tyle o reagowanie na bieżącą sytuację w Kijowie, co o ustalenie generalnych kierunków dalszego działania w dłuższej perspektywie, m.in. wyborów prezydenckich, które czekają Ukrainę.

Źródło: prezydent.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X