Pop-oratorium w katedrze lwowskiej

Pop-oratorium w katedrze lwowskiej

Lwów miał szczęście, bo już po raz drugi w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia NMP zabrzmiało pop-oratorium do muzyki Zbigniewa Małkowicza „Moja miłość” i „Miłosierdzie Boże” na podstawie „Dzienniczka” św. siostry Faustyny.

 

W tym roku wykonanie tego utworu zbiegło się z obchodami Niedzieli Miłosierdzia Bożego, którego lwowska katedra jest sanktuarium. Okazja była też wyjątkowa, ponieważ w południe ze Lwowa była bezpośrednio transmitowana na cały świat przez telewizję TVP „Polonia” Msza św. Korzystając z telewizyjnego sprzętu, we Lwowie, dokonano również nagrania całego koncertu.

 

Czy muzyka kościelna może być atrakcyjna? Nie mówię tu o utworach Bacha, Beethovena, czy Pendereckiego, bo to klasyka. Nie mówię też o tradycyjnych pieśniach śpiewanych podczas nabożeństw, czy muzyce na mszach młodzieżowych przy kilku nieskomplikowanych akordach gitarowych i z prostym tekstem. Chodzi tu o muzykę, która by porywała rytmem, melodyką, a jednocześnie była zrozumiała dla słuchaczy – niekoniecznie wierzących, lub wierzących inaczej.

 

Do tegorocznego koncertu dyrygent Edward Kuc zaangażował prawie wszystkie zespoły wokalne, które wykonują muzykę sakralną, dostępne we Lwowie: Chór katedry lwowskiej im. bł. Jana Pawła II, chór „Echo”, scholę młodzieżową z kościoła św. Antoniego, zespół „Spes in Deo”, grupę wokalną szkoły nr 10, grupę wokalną „Dilexit Multum” i orkiestrę kameralną „Akademia” Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej pod kierownictwem Artura Mykytki. Koncert prowadził Kazimierz Miciński.

 

Głównymi solistami utworów Zbigniewa Małkowskiego byli muzycy zespołu muzyki sakralnej „Lumen” z Poznania: śpiewacy Marzena Małkowicz, Jacek Kotlarski, Julia Rosińska-Kopała i Aleksandra Małkowicz-Figaj oraz muzycy Marcin Figaj, Remigiusz Kozak i Zbigniew Małkowicz. Jako soliści-instrumentaliści wystąpili Józef Nikiel z Krakowa oraz Andrzej Drażnica, Roman Wowk i Serhij Hurin ze Lwowa.

Katedrę zaczęli wypełniać wierni już przed Mszą św., poprzedzającą koncert. Po mszy miejsca zaczęli zajmować też widzowie, którzy przyszli już tylko na koncert. Ponieważ Niedziela Miłosierdzia Bożego w tym roku zbiegła się z niedzielą Wielkanocną wiernych obrządku wschodniego, wielu ludzi spacerowało po lwowskiej starówce, a zaciekawieni wozami transmisyjnymi TVP i zmęczeni deszczową pogodą wstępowali do świątyni zobaczyć co się dzieje. Pozostawali już do końca koncertu. I chyba tego nie żałowali, dlatego, że po jego zakończeniu wszyscy obecni oklaskiwali wykonawców na stojąco.

Długo nie milkły brawa. Akustyka kościoła już w swym założeniu sprzyja wykonaniu tego rodzaju muzyki, która, jak się wydaje, otacza słuchaczy ze wszystkich stron i spływa z niebios. Mocne i dźwięczne głosy solistów w tych historycznych murach brzmiały wspaniale. Muzyka Zbigniewa Małkowskiego miała to do siebie, że nie nudziła monotonią. Każdy z utworów był skomponowany w innym stylu.

Usłyszeliśmy i melodie gospel, i motywy melodii żydowskich, i charakterystyczne dla krajów Wschodu, a także melodie irlandzkie, oraz średniowieczne i renesansowe. Wszystko to przeplatało się wzajemnie, nie raziło, a wręcz stawało się wspólnym hymnem ku Miłosierdziu Bożemu, które według zamysłu autora jest uniwersalnym. Jest przeznaczone dla każdego, niezależnie od pochodzenia i narodowości. Przemawia do wszystkich pokoleń, ludzi różnej wiary i poglądów.

Na zakończenie, po wysłuchaniu koncertu, konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, obecny na koncercie z małżonką i dużą częścią korpusu dyplomatycznego, zaznaczył: „Bardzo się cieszę, że mogliśmy być tu razem z wami i wspólnie radować się piękną muzyką i wspaniałym śpiewem. Miłosierdzie trzeba umieć przyjmować i umieć dawać. I stało się ono dla nas bardziej żywe i bardziej bliskie dla duszy i serca po tak wspaniałym wykonaniu wokalnym”.

Fundacja Stefczyka była oficjalnym sponsorem koncertu, zaś swym patronatem całą imprezę objęli Jego Eminencja arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski i konsulat generalny RP we Lwowie. Koncert swoją obecnością zaszczycili: generalny wikariusz archidiecezji ks. infułat Józef Pawliczek, rektor wyższego seminarium duchownego ks. Oleg Salamon, proboszcz katedry Jan Nikiel, rektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie Borys Gudziak, przedstawiciele polskiego parlamentu, działacze kultury i liczna społeczność polska ze Lwowa.

Konstanty Czawaga, Krzysztof Szymański

 

Obejrzyj galerię zdjęć:

Pop-oratorium. 2012

 

Obejrzyj wideo:

Кoncert w Katedrze Lwowskiej – Pop-Oratorium „Miłosierdzie Boże”. 2012

 

Posłuchaj płytę:

Pop-oratorium Miłosierdzie Boże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X